Česko podle návrhu resortu financí nedostojí slibům daným NATO, pro rok 2024 by byl rozpočet na obranu pod dvě procenta HDP

Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta svého hrubého domácího produktu. V pátek to potvrdil mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Rozpočet ministerstva obrany by tak byl v roce 2024 výrazně nižší, než co Česká republika slibuje spojencům z NATO.

Představitelé země se opakovaně zavázali, že na obranu bude Česko do tohoto roku vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Ministerstvo obrany věří, že další jednání ještě směřování rozpočtu změní.

Rozpočet na armádu má každý rok podle Žurovce růst. Příští rok by to mělo být 90,7 miliardy korun, v roce 2023 by to bylo 95 miliard a v roce 2024 plánované výdaje činí 99,5 miliardy korun.

V přepočtu na HDP by to představovalo příští rok 1,45 procenta, o rok později 1,46 procenta a v roce 2024 pak 1,47 procenta. Je to méně, než kolik počítal rozpočtový výhled z minulého roku.

„Je nutné připomenout, že materiál vychází z dohody vládní koalice,“ uvedl mluvčí ministerstva financí k návrhu státního rozpočtu z tohoto týdne. Dodal, že se o něm ještě bude jednat. „Jde o velmi ranou fázi příprav státního rozpočtu,“ poznamenal.

Další jednání vyhlíží i ministerstvo obrany. „Jedná se o rozpočtový výhled, který se ještě může změnit. Důležité bude léto, kdy bude známá makroekonomická predikce,“ sdělil mluvčí obrany Jan Pejšek. „Věříme v růst ekonomiky a budeme dále usilovat, aby se výdaje na obranu a podíl na HDP co nejvíce blížily našim plánům a předpokladům,“ dodal.

Nezbytné utahování opasků

Česko se opakovaně prostřednictvím prezidenta Miloše Zemana nebo premiéra Andreje Babiše (ANO) zavázalo, stejně jako další členové NATO, že do roku 2024 jeho výdaje na obranu budou odpovídat dvěma procentům hrubého domácího produktu.

S tímto vývojem počítaly i strategické armádní dokumenty, které se zabývají modernizací armády. Odborníci již upozorňovali, že kvůli pomalému růstu rozpočtu z poslední doby není reálné, aby byl slib do roku 2024 naplněn.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) již loni na podzim řekla, že ČR svůj závazek do roku 2024 nenaplní. Ke splnění slibu se ale poté opět přihlásili ústavní činitelé. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček sdělil, že Zeman výdaje ve výši dvou procent soustavně podporuje. „Rozpočet teprve bude předmětem zevrubných diskusí, jako ostatně každý rok,“ dodal.

Podle místopředsedy sněmovního branného výboru Antonína Staňka (ČSSD) je „určité utahování opasků“ zřejmě v příštích letech nezbytné. „Podstatné proto bude nejenom, kolik dáváme na obranu, ale také kam to dáváme. Cílené promyšlené investice například do domácího obranného průmyslu mohou být vysoce efektivní,“ napsal.

Dlouhodobě podinvestovaná armáda

Opoziční člen výboru Jan Bartošek (KDU-ČSL) poznamenal, že jde o návrh ministerstva financí a doufá, že jej ministerstvo obrany rázně odmítne. Označil ho s ohledem na závazky v NATO za nepřijatelný.

Bartošek poukázal na to, že plány, se kterými ministerstvo obrany pracuje, vyžadují obranný rozpočet minimálně ve výši loni schváleného výhledu, který na příští rok stanovoval 95 miliard korun a na rok 2023 pak 101 miliardy. Perspektiva by podle něj měla být dvě procenta HDP v roce 2024. „Kdyby byl rozpočet nižší, může ministerstvo obrany tyto vládou schválené plány hodit do koše,“ dodal.

Další člen výboru Jan Řehounek (ANO) podotkl, že jako člen obranného i rozpočtového výboru je vnitřně rozpolcen, pro dlouhodobě podinvestovanou armádu by chtěl co nejvíce peněz. Zároveň ale podle něj je potřeba být, v souvislosti se situací způsobenou pandemií, realistou. Ze strany ministerstva financí podle něj nejde o rezignaci na alianční závazek, ale o hledání balancovaného přístupu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát schválil omezení prodeje pyrotechniky

Prodej zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích bude zřejmě zakázán s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie, schválil ve středu Senát. Podpořil i nový zákon, který má omezit byrokracii a zlepšit tak využití potenciálu tuzemského výzkumu a pomoci mladým vědcům. Na programu má i zpřísnění azylových a migračních pravidel či návrh na povinný příspěvek zaměstnavatelů do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika.
09:59Aktualizovánopřed 3 mminutami

Postih propagace komunismu je třeba, věří Nedvědický. Gerloch má výhrady

Dosavadní trestní zákoník postrádal explicitní postih komunistického totalitního hnutí, proto byla potřeba novela, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Kamil Nedvědický. Podle ústavního právníka Aleše Gerlocha dosavadní úprava stačila. Ta schválená hovoří o založení, propagaci a podpoře nového hnutí, které směřuje k potlačení práv člověka, podotkl s tím, že neřeší historii.
před 38 mminutami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc.
09:57Aktualizovánopřed 39 mminutami

Jsou obce, které se mobilního signálu zřejmě nedočkají ani za pět let

V Česku je zhruba šestnáct set takzvaných bílých míst, kde stále chybí mobilní signál. Do pěti let musí, podle rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu, mobilní operátoři pokrýt šest set takových lokalit. Například pro lidi z obcí v okolí Březové na Sokolovsku zůstane zřejmě slabý signál problémem dál. Jeho zlepšení by se přitom podle radnice odrazilo i na místním turismu.
před 56 mminutami

Soud zmírnil muži trest za postřelení milenčina manžela z dvanácti let na podmínku

Bývalý místostarosta Lovosic Miroslav Závada (dříve ODS) nepůjde za postřelení manžela své milenky do vězení. Odvolací pražský vrchní soud mu ve středu změnil původní dvanáctiletý trest odnětí svobody na podmínku. Na rozdíl od ústeckého krajského soudu totiž dospěl k závěru, že Závada se nepokusil o předem promyšlenou vraždu, ale o zabití, když ve strachu ze svého protivníka překročil meze nutné obrany. Rozsudek je pravomocný.
před 1 hhodinou

Ústavní soud vyhověl stížnosti ženy, kterou měl zneužívat kněz

Ústavní soud (ÚS) po obnově řízení vyhověl stížnosti ženy, kterou podle její výpovědi v letech 2008 a 2009 zneužíval kněz a tehdejší vedoucí diplomové práce na teologické fakultě. Případem se bude znovu zabývat policie, která oznámení původně odložila, protože v mužově počínání vůči dospělé studentce nespatřovala trestný čin zneužití ani znásilnění. Nyní musí důkladně prověřit ženina tvrzení a zvážit, zda bylo mužovo počínání postižitelné podle tehdy platného zákona a judikatury.
09:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Odborníci doporučují rozšířit screening rakoviny plic

Pneumologové chtějí navrhnout ministerstvu zdravotnictví rozšíření screeningu rakoviny plic. Nově by do něj mohly spadat kromě kuřáků nad 55 let i další rizikové skupiny, například lidé pracující v toxickém prostředí nebo pacienti z rodin, kde jsou časté nádory. „Je to velké téma k zamyšlení, abychom pacienty diagnostikovali dříve," říká přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke. Nemoc ročně zabije přes pět tisíc lidí, avšak se včasným záchytem se šance na uzdravení a plnohodnotný život zvyšuje.
před 6 hhodinami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...