Ministerstvo obrany podepsalo nákup obrněnců Pandur. Cena stoupla na více než dvě miliardy

Zástupci ministerstva obrany podepsali v pondělí smlouvu se společností Tatra Defence Vehicle na nákup dvaceti obrněných vozidel Pandur za 2,07 miliardy korun. Úřad to uvedl na svých webových stránkách. Vojáci dostanou šest velitelsko-štábních strojů a čtrnáct vozidel ve spojovací verzi.

Nákup vláda schválila již v roce 2015, obrněnci měli stát 1,274 miliardy korun. Proti předpokladům se ale cena zvýšila o osm set milionů korun. Podle ministerstva obrany jsou za zvýšením ceny upřesněné armádní požadavky na lepší pancéřování a na modernější technologické a informační systémy. Navýšení ceny na začátku ledna odsouhlasila vláda. 

Někteří experti ministerstvo obrany kritizovali, že původní cena nebyla realistická. Vozidla budou podle ministerstva určena pro plnění úkolů české armády na českém území i v zahraničí, sloužit také mohou v rámci integrovaného záchranného systému.

Cenu ověřili soudní znalci

„Cena byla ověřena posudky dvou nezávislých soudních znalců, kteří konstatovali, že jde o cenu obvyklou, odpovídající konfiguraci vozidel a použitým technologiím,“ uvedl k navýšení ceny při podpisu smlouvy náměstek ministra obrany Daniel Koštoval. Zakázka ministerstvo obrany vyjde na 2,069 miliardy korun včetně DPH. Zadána je přímo společnosti TDV, protože ta má od výrobce pro Českou republiku exkluzivní licenci na výrobu pandurů.

Podle společnosti TDV je součástí uzavřené smlouvy i dodávka šesti polních velitelských pracovišť, které budou funkčně propojeny s velitelskými pandury. „Český výrobce a dodavatel pandurů garantuje nižší cenu podvozkové části, než byla cena od rakouského výrobce před sedmi lety. Rozdílem oproti dříve dodávaným vozidlům je i daleko širší zapojení českého průmyslu,“ uvedl dnes mluvčí firmy Andrej Čírtek.

Více než polovina z ceny za pandury pro českou armádu tvoří podle něj speciální komunikační či elektronické vybavení. Na jeho výrobě se podílejí desítky českých výrobců a dodavatelů, uvedl Čírtek.

Pro TDV už druhá zakázka

Pro společnost Tatra Defence Vehicle je smlouva s ministerstvem obrany druhým kontraktem na výrobu pandurů v Česku. Loni se domluvila na dodávce transportérů pro indonéskou armádu. „Z dlouhodobého hlediska je výroba českých pandurů v prvé řadě exportního charakteru, nicméně projekt pro Armádu České republiky je pro nás cennou a váženou referencí,“ uvedla výkonná ředitelka TDV Eva Balcárková.

Nyní má armáda k dispozici 107 pandurů, jejich nákup schválila vláda Mirka Topolánka z ODS. Plány armády ale původně počítaly s pořízením téměř dvou set strojů. Předseda vlády Bohuslav Sobotka z ČSSD na začátku ledna po jednání vlády řekl, že se Česko postupně vrací k původnímu plánu. Pořídit menší počet strojů podle něj nebylo dobrým rozhodnutím.

Ministerstvo obrany chce letos nakoupit i další obrněné vozy. Uzavřít smlouvu plánuje na dodávku 62 vozidel Titus. To je společným produktem Tatry a francouzské společnosti Nexter Systems.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 52 mminutami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 1 hhodinou

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
před 1 hhodinou

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 2 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 3 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
před 4 hhodinami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 4 hhodinami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 6 hhodinami
Načítání...