TÉMA

Dánsko

Bojuje s velrybáři, teď muži hrozí vydání do Japonska a až 15 let vězení

Aktivista Paul Watson, který vystupuje za práva velryb a proti jejich lovu, dál zůstává ve vazbě v Grónsku. Tamní soud mu ji od července stále prodlužuje, tentokrát do 4. prosince. Dánsko, jehož je Grónsko součástí, mezitím zvažuje vydání třiasedmdesátiletého aktivisty a zakladatele nevládní organizace Sea Shepherd do Japonska. Tam mu hrozí za jeho činy podle právníků až patnáct let vězení.
14. 11. 2024|

Kyjev čelil dronovým útokům, trvaly pět hodin

Ukrajinská metropole Kyjev čelila od brzkého sobotního rána ruskému útoku bezpilotními letouny. Nálety si podle úřadů vyžádaly dva zraněné. Několik trosek sestřelených dronů v Kyjevě dopadlo na domy, píše agentura Reuters. Pět raněných hlásí po úderech Dněpropetrovská oblast. Dronové útoky hlásí také Rusko. Tvrdí, že ukrajinské síly zaútočily na několik ruských oblastí a nelegálně okupovaný ukrajinský Krym. Kyjev se k tomu nevyjádřil.
2. 11. 2024Aktualizováno2. 11. 2024|

Dánové v Kladrubech vybírají bělouše pro královský dvůr

Podkoní a kočí dánského krále přijeli do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na Pardubicku vybrat oře. Bělouši, kteří uspějí ve výběru, budou sloužit králi Frederiku X., který vládne zemi od letošního ledna. Naposledy si Dánové koupili v Kladrubech dva bělouše před třemi lety, jednoho jako dar pro královnu Margrethe II. k padesátému výročí na trůnu. Za třicet let spolupráce dodali kladrubští chovatelé pro kočárové ceremoniální služby na dánský dvůr už dvaatřicet koní.
30. 10. 2024|

Starověký keramický průmysl stál na dětské práci, ukázala studie

Archeologové z univerzity v Tel Avivu a Národního muzea v Kodani analyzovali 450 keramických nádob vyrobených v Tel Hamě, městě na okraji království Ebla, jednoho z nejvýznamnějších syrských království ve starší době bronzové, tedy z doby před přibližně 4500 lety. Zjistili, že dvě třetiny keramických nádob vyrobily děti ve věku od sedmi do osmi let.
21. 10. 2024|

Bouře Kirk směřuje do Německa, jinde už přerušila železniční dopravu

Evropa se potýká s následky bouře Kirk. Ta v úterý zasáhla Pyrenejský poloostrov, pokračuje dále severozápadní Evropou až k Baltskému moři. Záchranné složky už zasahovaly v tisících případech, další tisíce domácností se ocitly bez proudu. V některých oblastech byla přerušena železniční doprava. Bouře ve středu zasáhla Francii a státy Beneluxu, v noci na čtvrtek se pak dostane nad Německo, postupovat by měla až k Dánsku.
9. 10. 2024|

Dánští archeologové objevili významné vikinské pohřebiště

Desítky těl vikingů z doby devátého a desátého století byly pohřbené s bohatou výbavou. Podle vědců je to poklad, který by mohl umožnit mnohem lépe pochopit, jak civilizace obávaných válečníků a nájezdníků fungovala.
2. 10. 2024|

Nové kontroly nepřinesou zpřísnění na hranici s Českem, ujišťuje Německo

Chystané zavedení kontrol na všech pozemních hranicích Německa neznamená, že by se zpřísňovaly ty na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem, kontrolovaných od října loňského roku. Prohlásil to mluvčí spolkového ministerstva vnitra Maximilian Kall. Dozor podle něj zůstane ve stejné podobě jako dosud – tedy závislý na aktuálních bezpečnostních potřebách.
11. 9. 2024Aktualizováno11. 9. 2024|

Nepřijatelné, řekl Tusk ke kontrolám na německých hranicích

Německo od příštího týdne zavede dočasné kontroly na všech pozemních hranicích. Jejich formu označil polský premiér Donald Tusk za „zastavení (fungování) schengenského prostoru“. Ohradil se proti nim i rakouský ministr vnitra Gerhard Karner. Do teď platil přísnější režim na pomezí s Českem, Rakouskem, Polskem a Švýcarskem. Rozšíření kontrol přichází zhruba dva týdny po útoku v Solingenu, při kterém zemřeli tři lidé. Opatření bude podle ministerstva vnitra zatím platit následujících šest měsíců.
10. 9. 2024|

Zrušme limity na použití zbraní, zní z Globsecu. Lipavský chápe dilema spojenců

Ruské imperiální ambice nemají žádné hranice, dokud je neurčíme, uvedl v projevu při zahájení druhého dne bezpečnostní konference Globsec v Praze ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Vítězství Moskvy by podle něj vedlo k nestabilitě Evropy. Česko nedává žádné omezení Ukrajině pro využití vojenského materiálu, Lipavský nicméně chápe, že někteří spojenci musí řešit určitá dilemata. Za zrušení limitů týkajících se hlavně střel dlouhého doletu a letounů F-16 orodovala na konferenci také dánská premiérka Mette Frederiksenová či finský prezident Alexander Stubb.
31. 8. 2024Aktualizováno31. 8. 2024|

Dánsko vnímá působení dětských gangů citlivě, říká český velvyslanec

Podpora Ukrajiny a větší kontrola migrace patří k prioritám Dánska, které bude od července příštího roku předsedat Radě Evropské unie. V pořadu Události, komentáře o nich hovořil český velvyslanec v Dánsku Jiří Ellinger. Upozornil také, že Dánsko velmi citlivě vnímá působení švédských dětských gangů, které v obou zemích páchají násilnosti.
29. 8. 2024|

Student archeologie našel vzácné stříbrné náramky z vikinských dob

Stříbrný poklad obsahující sedm náramků z vikinské doby našel student archeologie v lokalitě ležící severně od druhého největšího dánského města Aarhusu. Informovalo o tom dánské muzeum Moesgaard, podle nějž mají nalezené předměty spojitost s Ruskem, Ukrajinou a Britskými ostrovy.
20. 8. 2024|

V Británii manifestovali odpůrci protimigračních protestů

Tisíce odpůrců rasismu se ve středu večer shromáždily v ulicích britských měst a vytvořily lidské štíty na obranu azylových center a dalších objektů. Stalo se tak poté, co policie varovala před další vlnou protimuslimských nepokojů v souvislosti s výzvou krajně pravicových skupin k novým protestům. Informoval o tom list The Guardian.
8. 8. 2024Aktualizováno8. 8. 2024|

Za napadení dánské premiérky dostal Polák čtyři měsíce vězení

Trest čtyři měsíce vězení a zákaz vstupu do Dánska na šest let dostal ve středu u soudu v Kodani devětatřicetiletý Polák, který byl obžalován kvůli červnovému útoku na dánskou premiérku Mette Frederiksenovou v centru Kodaně. Informovala o tom agentura AP s tím, že odsouzený nemá v úmyslu se odvolat. Muž před soudem vinu odmítl a uvedl, že si z incidentu nic nepamatuje, protože byl pod vlivem alkoholu.
7. 8. 2024|

Česko má nejmenší obce v EU, slučování ale obvykle odmítají

Česko má přes 4700 obcí, kde žije méně než tisíc osob. Národní ekonomická rada vlády (NERV) v rámci opatření pro udržitelný růst navrhovala slučování, argumentovala neefektivností systému a srovnáním průměru velikosti obcí s ostatními zeměmi EU, podle kterého vyšlo Česko na posledním místě. O slučování ale obvykle nestojí starostové obcí, chtějí si udržet svou samosprávu.
14. 7. 2024|

Válka na Ukrajině je pro NATO velká zkouška, řekl Stoltenberg

Od summitu Severoatlantické aliance, který se do čtvrtka koná ve Washingtonu, očekává generální tajemník NATO Jens Stoltenberg shodu na robustním balíku pomoci pro Ukrajinu. Zahrnovat by měl například bilaterální dohody mezi některými členskými státy a zemí, která čelí ruské invazi, či oznámení dodávek vojenského materiálu Kyjevu. Stoltenberg to řekl při příchodu na středeční jednání summitu. Prezident Pavel před začátkem summitu uvedl, že na zásadních otázkách panuje mezi členskými státy shoda. Vstup Ukrajiny do Aliance označil za nezvratný.
10. 7. 2024Aktualizováno10. 7. 2024|

Kyjev vyhlíží dlouho očekávané F-16

Rusko, které má v oblacích nad Ukrajinou dlouhodobou převahu, míří své útoky na celou řadu cílů, od energetické infrastruktury až po civilní objekty. V pondělí okupační armáda zaútočila i na dětskou nemocnici v Kyjevě. Ruský teror ze vzduchu by však nyní měly pomoci překonat dodávky amerických stíhacích letounů F-16. Podle dostupných informací by mohlo prvních čtyřiadvacet strojů dorazit na Ukrajinu z Nizozemska v nejbližší době. Zhruba padesátkou dalších by měly postupně přispět i jiní spojenci, například Dánsko a USA. Moskva se ale na tuto změnu intenzivně připravuje. Problematice se věnoval Horizont ČT24.
9. 7. 2024Aktualizováno9. 7. 2024|

Větrné elektrárny na moři nacházejí využití i jako podvodní farmy

V malém člunu, který se pohupuje na vlnách mezi vysokými větrnými turbínami na moři, sahají výzkumníci do chladné vody Baltského moře a odstraňují dlouhé šňůry natažené mezi stožáry, na nichž rostou mušle a mořské řasy. Je to součást úsilí o prozkoumání více způsobů využití vzdálených mořských větrných farem, například pro produkci čerstvých mořských plodů, napsala agentura AP.
24. 6. 2024|

Fentanyl se stává čím dál větším problémem i v Evropě

Evropa čelí rostoucí drogové hrozbě. Kromě zavedených omamných látek se úřady čím dál víc potýkají s novými směsmi, novými způsoby užívání a se silnými syntetickými látkami. Stále větším problémem se na kontinentu stává i fentanyl. Droga, která způsobila smrt tisíců lidí ve Spojených státech, se v posledních týdnech objevila ve větším například v Dánsku nebo Polsku.
22. 6. 2024|

Přibývá útoků na evropské politiky

V Evropě došlo za poslední měsíc ke čtyřem fyzickým útokům na politické představitele. Naposledy se to stalo britskému propagátorovi brexitu Nigelu Farageovi. V některých zemích zvažují posílení ochrany volených zastupitelů, jinde politici omezují veřejná vystoupení.
13. 6. 2024|

Útok na dánskou premiérku zřejmě neměl politický motiv, oznámila policie

Devětatřicetiletý muž, který v pátek večer napadl a udeřil dánskou premiérku Mette Frederiksenovou, zřejmě neměl k útoku politický motiv. Oznámila to dánská policie po předběžném výslechu muže, který zůstane až do 20. června ve vazbě. Další informace k útočníkovi ani jeho motivu vyšetřovatelé zatím neposkytli. Premiérka při útoku utrpěla šok a lehké poranění krku.
8. 6. 2024Aktualizováno8. 6. 2024|

Dánskou premiérku napadl v Kodani útočník. Utrpěla šok

Dánskou premiérku Mette Frederiksenovou v pátek v centru Kodaně napadl a udeřil muž, kterého následně zadržela policie. Informovala o tom agentura Reuters. Frederiksenová utrpěla šok, jinak ale vyvázla bez zranění, uvedla dánská média.
7. 6. 2024Aktualizováno7. 6. 2024|

Stačí připojení k internetu a občanka s čipem. Estonci už skoro dvacet let volí on-line

Už v pátek a v sobotu čekají tuzemské voliče volby do Evropského parlamentu. Termín ale není pro všechny unijní státy stejný – některé země své zástupce mohou volit už nyní. Takzvaná volba v předstihu běží ve Švédsku, Finsku, Dánsku a Estonsku. Obyvatelé této pobaltské země mohou své kandidáty volit od pondělka až do soboty – lze tak učinit i on-line, přes internet. Od podzimu navíc budou moci Estonci volit i přes mobilní telefon.
5. 6. 2024|

Berlín i Washington otočily s užíváním svých zbraní proti Rusku. Další země ani omezení nezavedly

Ukrajina může ke své obraně používat zbraně dodané Německem i proti cílům na ruském území. Vyplývá to z pátečního prohlášení mluvčího německé vlády Steffena Hebestreita, podle kterého Kyjev může zbraně k obraně nasadit v souladu s mezinárodním právem. Německý souhlas přichází nedlouho poté, co použití amerických zbraní v Rusku při obraně Charkova schválil prezident USA Joe Biden, jak napsaly agentura AP a server Politico. Některé země Evropy – například Polsko či Estonsko – žádné omezení nenastavily.
31. 5. 2024Aktualizováno31. 5. 2024|

Do české muniční iniciativy přispělo patnáct zemí přes 39 miliard korun, řekl Fiala

Do české muniční iniciativy už přispělo patnáct zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun), řekl před úterním jednáním o bezpečnosti s evropskými státníky v pražské Kramářově vile premiér Petr Fiala (ODS). Polský prezident Andrzej Duda před pracovní večeří prohlásil, že odpovědnost posílit obranyschopnost Ukrajiny je nyní na Západu. Lídři pěti zemí Unie, kteří se zúčastnili pracovní večeře, pak ve společném prohlášení potvrdili závazek pokračovat ve vojenské podpoře Ukrajiny.
28. 5. 2024Aktualizováno28. 5. 2024|