Pokrok v jednání o Donbasu: Kyjev uzná zvláštní status povstalců

Ukrajinistka Lenka Víchová: Po brífinku Zelenského je více otázek než odpovědí (zdroj: ČT24)

Ukrajina přizná zvláštní status povstaleckých zón v Luhanské a Doněcké oblasti na východě země. V Kyjevě to oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ukrajinských i ruských expertů by rozhodnutí mohlo výrazně přispět k naplnění minských dohod o míru na Donbasu z roku 2015, kde od počátku války před pěti lety zemřelo přes 13 tisíc lidí.

Zvláštní status Donbasu má podle minských dohod zahrnovat právo na jazykové sebeurčení, účast zvolené samosprávy na jmenování šéfů prokuratury a soudů nebo vytvoření oddílů lidové milice. Mandát poslanců místních rad a činitelů zvolených v předčasných volbách přitom nemůže být předčasně zrušen. 

Jde o jednu či dvě věty, krotí obavy Zelenskyj

Zelenskyj na tiskové konferenci v Kyjevě prohlásil, že nový zákon o zvláštním statusu takzvaných „lidových republik“ na Donbasu by měl do konce letošního roku schválit parlament, kde má většinu prezidentská strana Sluha lidu. Schvalování by měla předcházet „veřejná diskuse“, dodal prezident.

Mnozí politici v Kyjevě měli proti Steinmeierově plánu, nazvanému podle německého ministra zahraničí a nynějšího prezidenta, značné výhrady. Podle některých výkladů legalizoval separatistické povstání na východě země podněcované Ruskem. Sám Zelenskyj nyní plán označil za „velké strašidlo“. Podle prezidenta jde přitom jen „o jednu či dvě věty“.

Zákon o zvláštním systému místní samosprávy na povstaleckých územích, známý jako zákon o zvláštním statusu Donbasu, by podle Steinmeierova plánu měl začít v dočasné podobě platit okamžitě po schválení, tedy ještě před místními volbami v zóně kontrolované separatisty. Po volbách, pokud by proběhly demokraticky a pod dozorem evropských pozorovatelů, by zákon nabyl konečné platnosti.

„Žádné volby před hlavněmi kulometů nemohou být a nebudou,“ řekl Zelenskyj. Nový zákon o zvláštním statusu „nepřekročí žádnou červenou čáru, o žádnou kapitulaci proto nejde a nikdy nepůjde,“ zdůraznil.

Někteří komentátoři na Ukrajině i v Rusku mírní optimismus, protože názory na konkrétní podobu jak zvláštního statusu, tak i místních voleb se mohou v Kyjevě a Moskvě různit.

O to větší je podle nich význam připravovaného summitu normandské skupiny. Právě uznání plánu bylo jednou z podmínek Ruska pro uspořádání summitu sdružujícího nejvyšší představitele Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie. Další podmínkou bylo oddělení bojujících skupin na frontové linii ve vymezených oblastech. I v tomto bodě bylo v úterý na jednání v běloruské metropoli Minsku údajně dosaženo dohody.