Lhář a cynik, odsoudil Asada šéf francouzské diplomacie kvůli slovům o smyšleném útoku chemií

Asadova slova o vykonstruovaném chemickém útoku ostře odsoudil francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Syrského prezidenta obvinil ze stoprocentních lží a cynismu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mezitím uvedl, že existují tendence celou událost pečlivě nevyšetřit. Moskva Asadův režim dál podporuje.

O situaci v Sýrii jednají v Moskvě ministři zahraničí Ruska, Íránu a Sýrie. Všechny tři země označují americký odvetný nálet na syrskou základnu za agresi a porušení mezinárodního práva.

„Cítíme odpor proti naší vůli nezávisle a objektivně vše vyšetřit. Bylo to patrné na včerejším zasedání speciální pracovní skupiny Organizace pro zákaz chemických zbraní. Takové pokusy nebudeme tolerovat a dosáhneme pravdy,“ varoval Lavrov.

Trojice ministrů zdůraznila, že Spojené státy a jejich spojenci musejí respektovat syrskou svrchovanost a zdržet se jakéhokoli činu, jako byl raketový útok.

„Budeme i nadále poskytovat syrské vládě nezbytnou podporu pro obnovení míru, hospodářství, civilní infrastruktury a řešit naléhavé humanitární potřeby postiženého syrského obyvatelstva,“ citoval TASS ruského ministra. „Věnujeme zvláštní pozornost potřebě zvýšit spolupráci s cílem eliminovat ohniska terorismu na území Sýrie,“ dodal Lavrov.

Íránský ministr zahraničí Zaríf si myslí, že USA chtěly využít chemický incident a následný odvetný útok na syrskou základnu z vnitropolitických důvodů.

Jednání o Sýrii v Moskvě
Zdroj: Reuters/Sergei Karpukhin

Západní státy postup Američanů podpořily s tím, že syrský režim použil zakázané látky. Podle prvních testů šlo o smrtící sarin, jehož užití stálo život desítky civilistů, sdělilo Turecko.

Ayrault kritizoval Asada za jeho slova v rozhovoru pro AFP. „Seznámil jsem se s tímto rozhovorem a jsem hluboce zarmoucen a zděšen. To, co jsem slyšel, je sto procent lží a propagandy. Je to sto procent krutosti a cynismu,“ reagoval francouzský ministr zahraničí, který je na oficiální návštěvě v Pekingu.

„Realitou je více než 300 tisíc mrtvých, 11 milionů vysídlených osob a uprchlíků a zničená země. To je realita. To není fantazie,“ zdůraznil šéf diplomacie.

Podle syrského prezidenta „umělá konstrukce“ o chemickém útoku vznikla proto, aby byla záminka pro americký odvetný útok. Upozornil, že k žádnému chemickému útoku nebyl dán příkaz už proto, že jeho armáda chemickými zbraněmi od roku 2013 ani nedisponuje.

O tom ale Západ značně pochybuje. Podle Ayraulta je zapotřebí skoncovat s „válečnými zločiny“ v Sýrii, což lze prosadit jen efektivním příměřím blokujícím syrské pozemní a vzdušné síly pod mezinárodním dohledem.

Šéf francouzské diplomacie uvítal, že se Čína zdržela hlasování o posledním návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, ve kterém se Západ pokusil vynutit odsouzení Asadova režimu a přísné vyšetření incidentu. Rezoluci ale zablokovalo Rusko.

Začala evakuace 30 tisíc Syřanů, kteří uvázli v obležených městech

Syrská vláda a povstalecké skupiny mezitím začaly přesouvat celkem 30 tisíc osob ze čtyř obklíčených obcí. Lidé ze šíitských obcí Fúa a Kefrája jsou odváženi do vládou kontrolovaných oblastí poblíž Aleppa.

Obyvatelé města Madájá, kterou mají v rukou povstalci a jež se nachází u Damašku, jsou odváženi do provincie Idlib. Dohoda se týká ještě obce Zabadaní. Organizace OSN v březnu označila situaci v těchto městech za „katastrofální“.

Evakuace civilistů
Zdroj: Ammar Abdullah/Reuters

Přes 600 tisíc Syřanů po celé zemi podle ní zůstalo „uvězněno v koloběhu každodenního násilí a deprivace“. V těžko dosažitelných oblastech ale žije až 4,7 milionu lidí, tvrdí OSN.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ebola se šíří rekordně rychle, Kongo hlásí přes tisíc obětí

Počet potvrzených obětí eboly v Kongu vzrostl na 1033 a počet nakažených dosáhl 2536. Píše to agentura Reuters s odvoláním na oficiální údaje zveřejněné ve středu v noci. Předchozí bilance uváděla 999 mrtvých a 2423 nakažených. Podle Reuters jde o nejrychleji se šířící epidemii eboly v historii.
před 1 mminutou

USA znovu útočily na Írán, tamní úřady hlásí mrtvé

Spojené státy dokončily další vlnu vzdušných úderů na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránská státní média hlásila výbuchy z oblastí jihoíránských měst Búšehr, Ahváz a Sírík, píše agentura Reuters. Při americkém vzdušném úderu na hraniční přechod Šalamčeh mezi Íránem a Irákem zahynuli dva lidé, sdělila s odkazem na bezpečnostní zdroje íránská agentura SNN. Kuvajt mezitím uvedl, že čelí íránskému dronovému útoku.
00:58Aktualizovánopřed 4 mminutami

Slovenští archeologové odkryli římský legionářský tábor. Zaskočilo je množství koster

Vědci z Archeologického ústavu Slovenské akademie věd (SAV) odkryli římský vojenský tábor z druhé poloviny druhého století, pravděpodobně z období markomanských válek (166 až 180 našeho letopočtu). Polní pochodový tábor objevili vědci v jižní části budoucího průmyslového parku Šurany, zabírá přibližně 7,4 hektaru.
před 11 mminutami

Ve Francii kvůli požáru u Bordeaux evakuovali tisíce lidí

Francouzské úřady kvůli lesnímu požáru na pobřeží Atlantiku u Bordeaux preventivně evakuovaly deset tisíc turistů a asi tisíc obyvatel. Oznámil to departement Gironde. Server ici.fr s odvoláním na své zdroje uvedl, že evakuovaných je celkem takřka dvanáct tisíc a že požár u obce Saumos západně od Bordeaux se rozšířil na více než dva tisíce hektarů.
09:36Aktualizovánopřed 11 mminutami

Zástupci zemí EU podpořili další sankce proti Rusku. Řecko ustoupilo

Zástupci členských států Evropské unie se dohodli na 21. balíku sankcí proti Rusku. Dohodu doposud blokovalo Řecko, které požadovalo zmírnění zákazu přepravy ruského zkapalněného plynu (LNG). Podle evropských diplomatů se členské státy dohodly na roční výjimce pro přepravu suroviny do třetích zemí. Platnost opatření se má automaticky prodlužovat.
09:19Aktualizovánopřed 13 mminutami

Izrael v Sýrii tiše rozšiřuje okupační zónu, v Libanonu sází na zkázu

Navzdory sílícímu tlaku Spojených států Izrael nadále okupuje části okolních zemí. V Libanonu podle expertů změnil strategii a místo masivního nasazení sil spoléhá na drony, umělou inteligenci a přesné zásahy. Oproti předchozím okupacím také židovský stát srovnal se zemí obce v pohraničí. V Sýrii pak dle místních obyvatel a médií tiše rozšiřuje oblast vojenské přítomnosti a podniká přeshraniční razie. Jeruzalém hájí své kroky nutností zajistit bezpečnost Státu Izrael.
před 5 hhodinami

Bezpečnostní složky evakuovaly kvůli požáru několik obcí v okolí Madridu

Španělské bezpečnostní složky kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve středu odpoledne, evakuovaly několik obcí v madridském regionu. V další obci vyzvaly občany, aby až do odvolání neopouštěli své domovy, podotkla agentura AFP. Požár vypukl u Almoroxu, který se nachází přibližně 70 kilometrů jihozápadně od španělské metropole.
před 12 hhodinami

Evropská komise schválila převzetí Warnerů konkurenčním Paramountem

Evropská komise schválila převzetí americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery konkurenčním konglomerátem Paramount Skydance v hodnotě 110 miliard dolarů (zhruba 2,3 bilionu korun). Souhlas unijní exekutivy je podmíněn splněním řady podmínek, jež mají zabránit narušení hospodářské soutěže, zejména na trhu distribuce filmů v Evropském hospodářském prostoru, uvedl Brusel.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.