Asad v rozhovoru pro AFP: Spojené státy jsou komplici teroristů

Raketový útok na syrskou leteckou základnu, který minulý týden Američané podnikli v reakci na zásah syrských civilistů chemickými zbraněmi v provincii Idlib, neomezil palebnou sílu syrské armády. Syrský prezident Bašár Asad to prohlásil v rozhovoru, který zveřejnila agentura AFP. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) mezitím oznámila, že ve vzorcích z Idlibu byly stopy sarinu.

Video Studio ČT24
video

Analytička Kalhousová: Asad bude muset být dále opatrný, jaké praktiky použije

Asad se také ohradil proti snaze Západu prosadit mezinárodní vyšetřování chemického incidentu, při kterém před týdnem zahynuly na severu Sýrie desítky civilistů, včetně mnoha dětí. Západ tvrdí, že za otravu lidí může útok syrské armády. Asad to ale popřel s tím, že jde o „umělou konstrukci“, jejímž cílem bylo vytvořit záminku pro americký útok.

„Podle nás je to na sto procent konstrukce. Náš dojem je, že Západ, především Spojené státy, jsou komplici teroristů a celou tuto historku vytvořily, aby měly záminku k útoku,“ řekl Asad v prvním interview od chemického incidentu v Chán Šajchúnu a americké odvety.

„Nevlastníme chemické zbraně. Před několika lety, v roce 2013, jsme se vzdali celého našeho arzenálu. A i kdybychom takové zbraně vlastnili, nikdy bychom je nepoužili,“ řekl také Asad.

„Ohledně mezinárodního vyšetřování budeme spolupracovat s Rusy. Ale (vyšetřování) musí být nestranné. Můžeme dovolit vyšetření jen a jen tehdy, pokud bude nestranné a pokud zajistí, že se ho zúčastní nestranné země, abychom si mohli být jistí, že nebude využito k politickým cílům,“ dodal syrský prezident.

„Dopady (amerického zásahu) jsou dvojí, jednak jde o ten diplomatický, protože to, že se USA takto přihlásily o slovo v syrském konfliktu, zaskočilo nejen Asada, ale především Rusko. USA tak přebírají hlavní roli u vyjednávacího stolu. Druhá stránka je vojenská – myslím, že nějaké ztráty byly. Asad si uvědomil, že jeho beztrestnost skončila a bude muset být opatrný.“

Irena Kalhousová

analytička

„Jediné informace, které má svět k dispozici, jsou ty, které zveřejnila odnož Al-Káidy,“ řekl také Asad s poukazem na radikální povstaleckou skupinu Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie), která společně s dalšími rebely ovládá Chán Šajchún. Skupina nedávno oznámila, že vazby s Al-Káidou zpřetrhala. Asad v rozhovoru také kritizoval americký přístup k hledání řešení syrské občanské války. Postup USA není podle něj seriózní.

Organizace pro zákaz chemických zbraní: Ve vzorcích z Idlibu byly stopy sarinu

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyslala do Turecka své experty, aby vyšetřili okolnosti chemického útoku v syrském Idlibu. Britští experti v OPCW oznámili, že ve vzorcích odebraných na místě byly stopy sarinu. Útok na Chán Šajchún některé země v čele s USA připisují syrské armádě, která to ale odmítá stejně jako její spojenec Rusko.

Ve středu Rusko v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci, jíž rada chtěla útok ze 4. dubna odsoudit. Podle Ruska neexistují žádné důkazy o vině syrské armády a Moskva požaduje řádné vyšetření. Moskva původně hovořila o tom, že letecké bomby zasáhly chemický sklad opozice.

OPCW, která sídlí v Haagu, nyní vyslala do Turecka svůj expertní tým a pověřila jej, aby shromáždil biometrické vzorky a vyslechl osoby, které útok přežily. Do Turecka po něm bylo převezeno k ošetření několik desítek lidí.

Podle symptomů se hovoří o použití sarinu, což potvrzuje Turecko. Jeho ministr zdravotnictví ve středu řekl, že se v krvi a moči osob vystavených plynu při útoku našel isopropylmethylfosfonát, což je metabolit sarinu.

Britští odborníci v OPCW oznámili, že vzorky odebrané z Chán Šajchúnu obsahovaly sarin. „Britští vědci analyzovali vzorky z Chán Šajchúnu. Testy byly pozitivní na nervový plyn sarin nebo na látku sarinu podobnou,“ řekl zástupce britské delegace na zvláštní schůzi OPCW v Haagu.

Organizace upozornila, že její pracovníci se mohou vyjádřit jen k tomu, zda byly, nebo nebyly použity chemické zbraně, nikoli k otázce toho, kdo je použil. Očekává se, že skupina bude v Turecku pracovat tři až čtyři týdny.

Sýrie byla viněna z použití chemie už v minulosti

Syrský režim byl obviněn z použití chemických zbraní proti civilistům za současného konfliktu několikrát. V roce 2013 při jednom útoku zahynuly stovky lidí a USA za to chystaly vojenskou odvetu. Sýrie tehdy přistoupila na návrh Ruska, aby se zbavila svého chemického arzenálu. Nechala ho vyvézt a zničit pod dohledem OPCW.

Téhož roku pak ratifikovala konvenci o zákazu chemických zbraní. Damašek se tím vyhnul chystané americké vojenské odvetě, avšak neušel jí tentokrát. Americká armáda v pátek 7. dubna vypálila rakety s plochou dráhou letu na syrskou základnu v provincii Homs.

Sýrie obvinila USA z dalšího útoku. Spojené státy to odmítly 

Syrská armáda také oznámila, že Spojené státy při středečním náletu na východě Sýrie zasáhly sklad chemických zbraní Islámského státu (IS). Při tomto útoku v provincii Dajr az-Zaur podle Damašku zemřely „stovky“ lidí. USA informaci odmítly s tím, že v dané oblasti ve středu nálety neprováděly. Také ruské ministerstvo obrany nemá o podobném útoku zatím žádné informace a syrskou zprávu ověřuje.

„Zpráva syrské armády není pravdivá a zřejmě jde o záměrnou dezinformaci,“ sdělil agentuře Reuters důstojník amerického letectva John Dorrian, mluvčí mezinárodní koalice, která v čele s USA bojuje v Sýrii. Podle Dorriana americké letectvo v té době v dané oblasti nálety neprovádělo.

Syrská armáda v prohlášení, o kterém informovala syrská státní televize, uvedla, že USA ve středu v noci zasáhly v provincii Dajr az-Zaur sklad chemických zbraní patřící IS. Do ovzduší se prý pak dostal toxický plyn, který zabil „stovky lidí“. Podle syrské armády to dokazuje, že IS vlastní chemické zbraně.

Mluvčí ruského ministerstva obrany řekl, že nemá informaci o mrtvých při útoku mezinárodní koalice v provincii Dajr az-Zaur. Zároveň prohlásil, že ruská armáda poslala do oblasti drony, aby zprávu ověřily.

Podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) zemřelo při čtvrtečním náletu na město v provincii Dajr az-Zaur sedm civilistů a přes sedmdesát osob bylo zraněno.