V Sýrii podle testů zabíjel sarin, oznámilo Turecko

Testy na obětech chemického útoku v Sýrii prokázaly, že byly zasaženy nervovým plynem sarinem, oznámil turecký ministr zdravotnictví Recep Akdag. K chemickému útoku došlo ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib. Následoval jej americký útok na leteckou základnu Šajrát nedaleko Homsu na západě Sýrie.

Dětská oběť chemického útoku v Idlibu
Zdroj: Reuters Autor: Ammar Abdullah

Provincie Idlib, kde před týdnem došlo k útoku, leží na hranici s Tureckem. Několik desítek přiotrávených lidí bylo proto převezeno k lékařskému ošetření do Turecka. Turečtí patologové také provedli pitvu u třech mrtvých obětí.

Akdag řekl, že ve vzorcích krve a moči obětí, které byly vystaveny působení plynu, byl zjištěn isopropylmethylfosfonát, což je metabolit sarinu, uvedla agentura Anadolu.

O sarinu jako první hovořili už den po útoku pracovníci mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic. Zasažení lidé měli podle nich mimo jiné zúžené zornice, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev. Oběti také byly cítit po bělících prostředcích, což naznačuje, že byli vystaveni také chloru, podotkla organizace.

Při útoku zemřelo přes 80 lidí a kolem čtyř set jich bylo zraněno. Mezi mrtvými oběťmi jsou i tři desítky dětí. Útok se připisuje syrské armádě, která to ale popírá.