Kdo způsobil, že se rumunská revoluce topila v krvi? Soud probere roli bývalého prezidenta a premiéra

Události: Rumunský soud bude řešit podíl bývalých politiků na masakru z prosince 1989 (zdroj: ČT24)

Rumunský soud třicet let od krvavé revoluce přezkoumává případ exprezidenta Iona Iliescua. Čelí obvinění, že se po popravě diktátora Nikolae Ceausescua chopil moci násilím. Podle žalobců nese vinu za smrt bezmála devíti stovek z více než tisícovky obětí z prosince 1989. Iliescu označuje obvinění za politicky motivovaná a odmítá vypovídat.

Ion Iliescu býval komunista, v bouřlivém roce 1989 ale přešel na druhou stranu a po pádu Ceausescua převzal vedení rumunské revoluce. „Veškeré mocenské struktury klanu Ceausescuových jsou tímto rozpuštěny,“ řekl Iliescu ve vysílání státní televize 22. prosince 1989. 

Oznámil tím, že armáda a obávaná tajná služba vypověděly diktátorovi věrnost. Iliescu pak dočasně řídil zemi a slíbil konec násilných střetů. Místo toho ale v následujících dnech zemřelo 862 lidí.

12 600 nábojů

Z první řady tehdy vše sledoval i Teodor Maries. „Viděl jsem lidi umírat jen pár kroků ode mne,“ popsal Maries, který coby účastník revoluce později založil Asociaci 21. prosince.

Maries je přesvědčený, že po pádu diktátora nebyl důvod střílet. Po tři dekády shromažďoval důkazy. „V odtajněných materiálech popisujících dění od 22. do 26. prosince se píše, že bylo vystříleno přes 12 600 nábojů,“ tvrdí Maries.

I díky němu teď k nejvyššímu soudu doputovala zatím jen první část rozsáhlého spisu. Podle dokumentů masakr někdo vyprovokoval cíleně, aby získal vliv a chopil se moci. Spis ukazuje na Iliescua, který se později stal prvním porevolučním prezidentem.

Expremiér čelí obvinění, že pozval horníky, aby zbili studenty

Spolu s exprezidentem ve spisu figuruje i bývalý premiér Petre Roman. Za to, že později, v červnu 1990, pozvali do Bukurešti 20 tisíc horníků. Ti poté násilně potlačili protest studentů volajících po svobodných volbách a nejméně 4 lidé zemřeli.

Petre Roman
Zdroj: ČT24

Roman ale obvinění z toho, že je pozval, aby studenty bili, popírá. „Ne, řekli jsme jim, ať jdou zasadit květiny. Ale začali mlátit nevinné lidi,“ popsal Roman, který stál v čele rumunské vlády v letech 1989 až 1991. Expremiér očekává, že soud shodí žalobu ze stolu – podobně jako tomu bylo v minulosti.

Případ by se u soudu mohl otevřít možná ještě do konce letošního roku.