Tisíce domácností byly bez elektřiny, silný vítr do Česka dorazí i v neděli

Nahrávám video
Události ČT: Česko opět potrápil silný vítr
Zdroj: ČT24

Hasiči kvůli silnému větru vyjížděli v noci a během soboty ke stovkám událostí, hlavně popadaným stromům. Bez proudu bylo přes 50 tisíc odběratelů. Vítr omezil také provoz na železničních tratích, na většině z nich už ale vlaky opět jezdí. Meteorologové varují, že i v neděli se silný vítr do Česka vrátí, v nárazech může mít rychlost nad 65 kilometrů v hodině a na horách kolem 90 kilometrů.

Z distribučních firem měl ČEZ nejvíce odběratelů bez elektřiny hodinu po půlnoci, kdy evidoval 50 tisíc domácností bez proudu a 90 poruch na vysokém napětí.

Společnost EG.D ze skupiny E.ON evidovala kolem poledne v jižních Čechách a na Vysočině bez elektřiny až víc než 3500 odběratelů. Kolem 14:00 obě firmy dohromady hlásily posledních 12 tisíc odběratelů bez proudu. Distributoři museli začít s novými opravami krátce poté, co během pátku připojili k síti poslední místa, která byla bez elektřiny po čtvrtečním silném větru. Předpokládají, že zbylé výpadky odstraní do večera. 

O počtu svých výjezdů kvůli počasí hasiči informovali na Twitteru. „Nejvíce zasahujeme v Plzeňském, Středočeském a Moravskoslezském kraji,“ napsali. Ve čtvrtek měli kvůli větru do podvečera 4500 výjezdů, šlo zejména o popadané stromy a ulomené větve.

Vlaky na řadě míst už jezdí

Silný vítr se projevil také na železnici. Během noci a ráno to bylo zejména na západě Čech, později se omezení provozu začala objevovat i jinde, třeba na Vysočině nebo ve středních a východních Čechách a na severní Moravě, vyplývá z webu Českých drah.

Před 15:00 vlaky kvůli překážkám na trati nejezdily na západě Čech v úseku Lázně Kynžvart – Planá u Mariánských Lázní, ve východních Čechách mezi Adršpachem a Teplicemi nad Metují a na Vysočině mezi Sklenným nad Oslavou a Křižanovem.

Obnovit se už podařilo provoz třeba v úseku Domažlice–Schwandorf, ve středních Čechách v úseku Poříčany–Pečky a na několika tratích na severní Moravě.

Zavřená je i zoo

Silný vítr a odstraňování škod nezpůsobil problémy jen na železnici. Například Pražská zoologická zahrada zůstane v sobotu pro návštěvníky zavřená, oznámil na Twitteru její ředitel Miroslav Bobek.

Kvůli větru je uzavřená pražská zoologická zahrada
Zdroj: Zoo Praha

Vítr zastavil dopoledne i jednu z lanovek v oblíbeném krkonošském středisku Harrachov na Jablonecku. Lyžaři ale mohli využít další lanovku nebo vleky. 

Silný vítr se vrátí v neděli

Do Česka se i v neděli vrátí silný vítr, v nárazech může mít rychlost nad 65 kilometrů v hodině a na horách kolem 90 kilometrů. V Čechách bude foukat do úterního rána, na Moravě zejména během pondělí. „Předpokládáme, že silný vítr s kratšími přestávkami bude přetrvávat na většině našeho území až do úterý,“ uvedl ČHMÚ. Výstrahu vydal s nízkým stupněm nebezpečí.

Meteorologové varovali před poškozením lesů a stromů a menšími škodami na budovách, lidé by si měli dávat pozor na větrem unášené předměty a zlomené větve. Opatrní mají být řidiči, na horách by lidé měli omezit túry a nechodit na hřebeny. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie zadržela podezřelé z krádeže peněz z bankomatů

Kriminalisté s pomocí zásahové jednotky zadrželi čtyři lidi, které podezírají z krádeže peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v pražské Opatovské ulici o velikonočním víkendu. Pachatelé navíc bankomaty poškodili zřejmě s použitím výbušniny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Volby by podle modelu Kantaru vyhrálo ANO. Motoristé si pohoršili

Podle březnového volebního modelu roku 2026 by v době sběru dat překročilo pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny šest politických subjektů. První místo zaujímá hnutí ANO. Od voleb se přízeň voličů výrazněji nezměnila. Další subjekty následují s velkým odstupem. Na druhém místě je hnutí STAN, následuje ODS, poté Piráti. Pokud by strany kandidovaly samostatně, dostalo by se do sněmovny už jen hnutí SPD a Motoristé. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 11 hhodinami

Náměstek MŠMT Kettner se omluvil Minářovi a Halíkovi za sdílení falešného snímku

Náměstek ministra školství Zdeněk Kettner (SPD) se veřejně omluvil předsedovi spolku Milion chvilek Mikuláši Minářovi a teologovi Tomáši Halíkovi za to, že před nedávnem sdílel jejich falešnou fotografii s obviněným z teroristického útoku kvůli zapálení průmyslové haly zbrojovky v Pardubicích. Na svém facebooku uvedl, že netušil, že se jedná o podvrh. Minář o omluvě informoval na síti X. Označil to za malou dobrou zprávu. Připomněl, že Kettnerovi předtím zaslal předžalobní výzvu. Spolek Milion chvilek požadoval náměstkovo odvolání.
před 13 hhodinami

V Praze se protestovalo proti potratům i za práva žen

Prahou v sobotu odpoledne procházel Pochod pro život, který organizovali odpůrci potratů z Hnutí pro život. Na několika místech došlo k verbálním střetům mezi účastníky pochodu a kritiky jejich názorů. Policisté zadrželi pět lidí, kteří při blokádách průvodu neuposlechli jejich výzvy. Vážnější střety neřešili. Dopoledne se rovněž v Praze uskutečnila akce Praha je feministická, mimo jiné na podporu rozhodování žen o jejich těle, a tedy i o svobodě rozhodnout se o potratu v případě nechtěného těhotenství.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Dle Hřiba se v Maďarsku hraje o ruskou pátou kolonu, dle Rajchla o suverenitu

O víkendu rozhodnou voliči v Maďarsku o tom, jestli si křeslo premiéra udrží Viktor Orbán, nebo ho po šestnácti letech u moci vystřídá opozice. Poslanec Jindřich Rajchl (PRO, klub SPD) v Událostech, komentářích řekl, že se hraje o to, jestli bude pokračovat Orbánem reprezentovaný směr, který označil za „národně-tradicionalistický“, „suverénní“ a „sebevědomý“. „Je to rozhodování o tom, zda nadále bude vládnout v Maďarsku ruská pátá kolona,“ uvedl v debatě moderované Terezou Řezníčkovou šéf Pirátů Zdeněk Hřib.
před 17 hhodinami

Ministerstvo financí je proti vyšší rodičovské. Resort práce musí najít peníze

Ministerstvo financí nebude souhlasit se zvýšením rodičovské, pokud si na ni ministerstvo práce a sociálních věcí neuspoří ve svém rozpočtu. Odmítá zvedat v příštích letech výdaje státu. Poukazuje i na to, že bez dalších úprav by přidání mohlo oslabit motivaci matek k dřívějšímu návratu do práce. Vyplývá to z připomínek k chystané novele se zvýšením rodičovské od ledna pro nově narozené děti.
před 19 hhodinami

Možnost dobrovolně se vyloučit z hazardu využívá výrazně více lidí

Počet lidí, kteří se nechají dobrovolně vyloučit z hazardních her, prudce vzrostl. Aktuálně jich je přes 64 tisíc, což je více než dvojnásobek oproti konci roku 2024. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, které rejstřík vyloučených osob spustilo už v roce 2020. Podle adiktologa Viktora Mravčíka k nárůstu přispěla novela zákona, která od července 2024 proces zjednodušila.
před 22 hhodinami

Soudy, zda Česko závazek k NATO splní, jsou dle Zůny předčasné. Opozice přístup kritizuje

Zatím není možné říct, zda Severoatlantická aliance český způsob financování obrany v letošním roce uzná jako splnění závazku dvou procent HDP, je potřeba počkat na oficiální výpočet, sdělil v rozhovoru pro ČT ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Člen sněmovních výborů pro bezpečnost a pro obranu Pavel Žáček (ODS) v 90' ČT24 přístup kritizoval, neplnění je podle něj zřejmé už nyní. Podobně se vyjádřil jeho kolega z výboru pro bezpečnost Samuel Volpe (Piráti), podle něhož koalice šetří na obraně v nejhorší možnou dobu.
včera v 06:30
Načítání...