TÉMA

Český hydrometeorologický ústav

Meteorologové odvolali smogovou situaci v Moravskoslezském kraji
Smogová situace v Moravskoslezském kraji již neplatí. Meterorologové stav odvolali v sobotu odpoledne v aglomeraci Ostravska, Karvinska a části Frýdecko-Místecka. Smogovou situaci vyhlásili ve čtvrtek kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám. V ostatních částech regionu ji meteorologové odvolali už v pátek. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.
včera|ČTK
Večer hrozí na jihu a západě Čech ledovka, v sobotu se může tvořit na většině území
V jižních a jihozápadních Čechách se v pátek večer, v noci a v sobotu ráno může tvořit ledovka. Od sobotního večera hrozí mrznoucí déšť s tvorbou ledovky na většině území republiky, uvedli v aktuální výstraze meteorologové. V Karlovarském kraji se stalo několik nehod, uzavřená je kvůli nim dálnice D6.
8. 12. 2023, Aktualizováno8. 12. 2023 19:53|ČTK
Víkend přinese oteplení, v příštím týdnu mohou teploty vystoupat k deseti stupňům
V Česku se o víkendu oteplí, denní teploty v průměru vyšplhají nad nula stupňů Celsia. I tak ale bude v noci stále mrznout. O víkendu by mělo sněžit nebo pršet, při mrznoucím dešti pak hrozí tvorba ledovky. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výraznější oteplení očekávají meteorologové v příštím týdnu, v Čechách až k deseti stupňům Celsia, na Moravě a ve Slezsku bude chladněji.
7. 12. 2023|ČTK, ČT24
Tisíce domácností v Brně mají obnovené dodávky tepla. Horkovod teplárny opravily
Tisíce domácností v brněnských městských částech Žabovřesky a Královo Pole mají obnovené dodávky tepla a teplé vody. Havárii na horkovodu, která noční odstávku způsobila, zaměstnanci Tepláren Brno opravili. Uvedla to mluvčí městské firmy Zuzana Novotná. Výpadek ovlivnil domy napojené na centrální vytápění, kterých je v obou městských částech asi 500 až 700.
5. 12. 2023, Aktualizováno5. 12. 2023 08:13|
Česko v noci na pondělí zasáhl silný mráz, nejnižší teploty byly na Šumavě
Po víkendovém vydatném sněžení do Česka dorazil silný mráz, teploty v noci z neděle na pondělí dosahovaly minus patnácti stupňů Celsia, na jihu republiky teploměr ukázal i méně než 25 stupňů pod nulou. Od pondělního odpoledne pak platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před sněhovými jazyky a závějemi.
4. 12. 2023, Aktualizováno4. 12. 2023 20:13|jch
V jižních Čechách už fungují dodávky elektřiny, hejtman odvolal kalamitní stav. Sněžení vystřídá silný mráz
Sněžení již téměř ustalo, i tak ale od sobotního večera do nedělního poledne na východě republiky připadlo až třicet centimetrů sněhu. Noc i pondělní den budou značně mrazivé. Po vydatném sněžení z minulých dnů přetrvávají problémy se sjízdností některých silnic i železničních tratí, kvůli vyprošťování kamionů byla uzavřena část dálnice D48, podobné omezení platilo na D5. Ve srovnání se sobotou je však situace podstatně klidnější. V jižních Čechách už společnost EG.D obnovila dodávky proudu. Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) odvolal k 18:00 kalamitní stav.
3. 12. 2023, Aktualizováno3. 12. 2023 22:32|
Sněžení dál komplikuje dopravu v Česku. Na Vysočině hlásí 17 nehod za dvě hodiny
Desítky tisíc odběratelů hlavně v Karlovarském, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji se ocitly v úterý bez elektřiny. Napadl těžký mokrý sníh, kterému neodolalo elektrické vedení, respektive stromy, které na dráty popadaly. Počasí zkomplikovalo také dopravu. Na horách zůstal ležet sníh i na některých úsecích komunikací první třídy. Sněžení odpoledne komplikovalo dopravu i ve středních Čechách, na okraji Prahy a na Vysočině.
28. 11. 2023, Aktualizováno28. 11. 2023 22:18|
Má se ochladit. V noci se čeká i minus deset stupňů
V Česku se v tomto týdnu ochladí, mrznout bude i přes den, v noci budou teploty klesat až k minus deseti stupňům Celsia. Meteorologové očekávají sněžení, v nížinách bude padat mokrý sníh nebo déšť se sněhem. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Následující období do Štědrého dne bude podle dlouhodobého výhledu zřejmě celkově teplotně i srážkově průměrné, budou ale velké rozdíly mezi jednotlivými týdny. Chladnější a bohatší na sněhové srážky budou příští dva týdny.
27. 11. 2023, Aktualizováno27. 11. 2023 18:05|
Meteorologové varují před náledím a sněhovými jazyky
Silnice v Česku může v pátek v noci na některých místech pokrýt náledí, upozorňují meteorologové řidiče i chodce. Na cestách ve výše položených částech Českomoravské vrchoviny navíc v sobotu hrozí vznik sněhových jazyků. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometerologického ústavu (ČHMÚ).
24. 11. 2023|
Na víkend se ochladí, na horách bude sněžit
O víkendu se v Česku ochladí. V noci bude mrznout a denní teploty se budou pohybovat kolem nuly. Na horách bude sněžit a můžou se tvořit i sněhové jazyky. Od čtvrtečního večera platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na silný vítr, který na většině území Česka dosáhne v nárazech rychlosti kolem sedmdesáti kilometrů v hodině a na horách až devadesáti kilometrů v hodině. V pátek ráno bude vítr částečně slábnout.
23. 11. 2023|
V noci na neděli se v Česku může objevit ledovka, varují meteorologové
V noci na neděli se v Česku může objevit ledovka. Uvedl to na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nejprve bude padat sníh, který ale postupně přejde v déšť. Na prochladlé zemi by pak mohl namrzat.
17. 11. 2023|
O víkendu se ochladí a na horách bude sněžit
O víkendu se v Česku ochladí. Nejvyšší denní teploty se budou držet kolem pěti stupňů. Pocit chladu bude zesilovat čerstvý vítr. V sobotu bude v polohách nad 400 metrů sněžit, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V pondělí bude ale zase i dvanáct stupňů a teplé bude i úterní ráno.
16. 11. 2023, Aktualizováno16. 11. 2023 20:11|
Měsíc ve čtvrtek dopoledne zakryl Venuši, je to vidět pouhým okem
Ve čtvrtek ráno od svítání mohli lidé pozorovat jasnou Venuši vedle srpku Měsíce. Dopoledne se pak zmenšovala úhlová vzdálenost mezi oběma tělesy a krátce před jedenáctou hodinou Měsíc Venuši asi na hodinu zakryl.
9. 11. 2023|
O víkendu bude do deseti stupňů, na horách bude sněžit
Na víkend se ochladí. Nejvyšší denní teploty se budou držet pod deseti stupni. Sobota bude deštivá, na horách může padat sníh. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
9. 11. 2023|
Letošní rok je zřejmě nejteplejším v historii měření, tvrdí v předstihu program Copernicus
Rok 2023 je zřejmě nejteplejším rokem v historii měření. Během středy to po zveřejnění dat za říjen v předstihu oznámila unijní služba Copernicus. Minulý měsíc byl přitom nejteplejším říjnem v měřených dějinách s průměrnou teplotou vzduchu při povrchu země 15,30 stupně Celsia.
8. 11. 2023, Aktualizováno8. 11. 2023 21:46|
Během týdne se dle meteorologů ochladí a přijdou srážky
Tento týden bude v Česku převládat počasí s proměnlivou oblačností, místy s přeháňkami, které budou na horách přecházet do sněžení. Postupně se mírně ochladí, v noci může během víkendu mrznout. Zatímco nejvyšší odpolední teploty se budou na začátku týdne pohybovat kolem patnácti stupňů Celsia, v sobotu ani v neděli většinou nepřekročí deset stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Období do konce listopadu a na začátku prosince bude podle dlouhodobé prognózy počasí jako celek zřejmě teplotně i srážkově normální.
6. 11. 2023, Aktualizováno6. 11. 2023 19:43|
Polární záře plála nad Českem. Lidé mohli na obloze spatřit růžovou, červenou i zelenou
Na obloze byla v noci z neděle na pondělí už od setmění vidět polární záře. Lepší podmínky k pozorování panovaly podle odborníků na jihu Čech, na Vysočině a na jižní Moravě. Nutný byl také dobrý výhled nad severní obzor a temná obloha. Zatímco polární záře jsou celkem běžné v severských oblastech, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný.
6. 11. 2023, Aktualizováno6. 11. 2023 10:28|
Českou noc osvítila polární záře
V Česku v neděli po setmění byla vidět polární záře. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na části území panovala oblačnost. K pozorování je podle meteorologů kromě malé oblačnosti nutný dobrý výhled nad severní obzor a temná obloha. Zatímco polární záře jsou v polárních oblastech celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný.
5. 11. 2023, Aktualizováno5. 11. 2023 22:22|
Na horách na severovýchodě bude vydatně pršet, déšť mírně zvedne hladiny řek
V Orlických a Rychlebských horách, v pohoří Králického Sněžníku a v Jeseníkách bude během pátku a v noci na sobotu vydatně pršet, v nejvyšších partiích i sněžit. Intenzivní srážky mohou mírně zvednout hladiny řek, které odvodňují tyto horské oblasti. Dosáhnout mohou na první, tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
3. 11. 2023|
Závěr týdne bude větrný a deštivý. Meteorologové vydali výstrahu
Závěr týdne bude v Česku větrný a deštivý. Ve čtvrtek může vítr ve východní polovině republiky v nárazech dosáhnout rychlosti kolem sedmdesáti kilometrů v hodině, na hřebenech hor až 110 kilometrů za hodinu. Slábnout začne během pátku. O víkendu už bude foukat mírněji. Nejchladněji, v průměru kolem deseti stupňů Celsia, bude v pátek, v sobotu a v neděli se nejvyšší denní teploty dostanou na devět až třináct stupňů Celsia. V pátek a v neděli očekávají meteorologové déšť, na Šumavě může i sněžit. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
2. 11. 2023, Aktualizováno2. 11. 2023 20:10|
Říjen byl nejteplejší od začátku měření, hlásí pražské Klementinum. Rekordní bylo už září
Říjen v pražském Klementinu byl stejně jako září nejteplejší od roku 1775, kdy na této nejstarší meteorologické stanici v zemi začalo soustavné měření teplot. Průměrná teplota v říjnu dosáhla 14,1 stupně Celsia, odchylka od dlouhodobého průměru let 1775 až 2014 tak byla 4,3 stupně. Na svém webu o tom ve středu informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
1. 11. 2023, Aktualizováno1. 11. 2023 15:31|
Třináctimetrové vlny, sting jet, silné srážky. Británii zasáhne bouře Ciarán
Velká Británie se připravuje na příchod jedné z možná nejsilnějších bouří v moderních dějinách. Může přinést nejen silný a ničivý vítr, ale také další jevy spojené s ohrožením lidských životů i majetku.
31. 10. 2023|Michal Žák
Teplé počasí utne silný vítr, foukat bude v úterý i ve čtvrtek. Teploty budou v týdnu kolem 15 stupňů
Nový týden přinese značně větrné počasí. Na horách očekávají meteorologové silné nárazy již v pondělí večer, silný vítr bude vát také ve druhé polovině týdne. Většinu dnů budou nejvyšší teploty kolem 15 stupňů Celsia, zejména pondělí bude však teplejší. Odpoledne by mohly teploměry ukazovat i přes 20 stupňů Celsia.
30. 10. 2023, Aktualizováno30. 10. 2023 11:24|
Víkend má být oblačný s přeháňkami a nadprůměrně teplý
Nadcházející víkend bude v Česku podle předpovědi spíše oblačný, občas se mají objevit přeháňky. Teploty by měly být na konec října nadprůměrné. V neděli zřejmě vystoupají až na osmnáct stupňů Celsia a podobně vysoko podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vydrží i v příštím týdnu. Průměrná teplota pro nynější týden z let 1991 až 2020 je pod osmi stupni Celsia.
26. 10. 2023, Aktualizováno26. 10. 2023 20:05|