Průměrný důchod od ledna přesáhne 16 tisíc. Vláda slibuje přidání i v létě

Nahrávám video

Od ledna se zvednou důchody v průměru o 805 korun, a průměrná penze tak přesáhne 16 tisíc. Kvůli rychlému zdražování navíc příští rok důchodci nejspíš dostanou mimořádně přidáno ještě jednou, v létě. Podle predikcí až o sedm set korun. Záviset to bude právě na inflaci.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vláda bude muset důchody v příštím roce zvyšovat. „S mimořádnou valorizací v polovině roku počítáme s vysokou pravděpodobností, která hraničí prakticky s jistotou,“ uvedl.

„Budeme analyzovat, jakým způsobem se nárůst cen ve spotřebním koši i pro důchodce promítá, abychom ve valorizaci byli objektivní, abychom to uměli pokrýt,“ doplňuje ministr.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) bude navýšení důchodů poměrně razantní kvůli rekordní inflaci. „Přestože to bude pokryto navýšením důchodů, mnohem lepší zpráva by byla pro všechny, kdyby inflace byla nižší, aby se nesnižovala hodnota úspor, které mají naši občané,“ myslí si Stanjura.

Opozice zatím váhá, zda bude žádat o mimořádné navýšení

Od ledna se důchody zvednou v průměru o 505 korun, další dodatečné navýšení pro všechny je o tři stovky. Mimořádně by měly růst i v létě, právě kvůli zmíněné inflaci.

Jestli bude opozice po vládě žádat i mimořádné navýšení nad rámec zákona, zatím i kvůli plánovanému rekordnímu navyšování říct nedokáže. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová mluvila o částce 15 miliard korun. „Vzhledem k přihlédnutí k této situaci bych v tuto chvíli na to asi netlačila,“ sdělila.

„My jsme připraveni na mimořádnou valorizaci. Pokud by tam byl nějaký mimořádný příspěvek, to se bude odvíjet od situace, která bude řekněme v polovině příštího roku,“ řekl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

Zavedení minimální penze

Valorizační mechanismus zástupci nové vlády měnit nechtějí. Připravit ale plánují důchodovou reformu. „Má se dotýkat nikoli stávajících důchodců, ale těch budoucích, tak aby pro ně penze v budoucnu byly,“ prohlašuje předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Avizovali jsme, že budeme vycházet z toho, co připravila důchodová komise. V současné době jsme pro to, aby se důchody zvedaly v rámci zákonné valorizace,“ doplnila místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová (STAN).

První výraznější změny ohledně důchodů, jako je třeba zavedení minimální penze, by chtělo ministerstvo práce prosadit do dvou let. Jeho šéf Jurečka mluvil o nejméně deseti tisících měsíčně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoUkrajinští váleční veteráni učí Čechy ovládat drony

Ukrajinští váleční veteráni učí zájemce v Česku létat s FPV drony. Ty umožňují pilotům pohled na terén z ptačí perspektivy, tedy tak jako by seděli přímo uvnitř létajícího stroje. Kurzy pořádá organizace Strong Europe, která se snaží přenášet zkušenosti z obrany Ukrajiny proti Rusku. Zapojili se lidé z bezpečnostní komunity i laici. K jejich motivům patří například snaha být připravený pro případ nebezpečí a umět se zapojit do obrany státu. Někteří přitom zdůrazňují, že není jejich stylem utéci ze země v případě války, jako to hlásají jejich známí.
před 3 hhodinami

„Jednání vázne.“ Odbory vyzývají vládu ke schůzce o zvýšení platů

Odbory požadují pro příští rok navýšení platů ve veřejné sféře výrazně nad dvě procenta. Méně by podle nich nepokrylo ani očekávanou inflaci. Vládu pak kritizují za to, že s nimi o odměňování zaměstnanců státu doteď nezačala jednat. V týdnu odboráři poslali premiérovi Andreji Babišovi (ANO) otevřený dopis s výzvou, aby co nejdřív určil termín schůzky. Ministryně financí i šéf resortu práce vzkazují, že s debatou počítají. Kdy přesně, ale neřekli.
před 3 hhodinami

Vyčerpané české turisty v Rakousku zachraňovaly vrtulníky

O dvou víkendových případech letecké záchrany českých turistů v rakouských Alpách v neděli informují tamní média. Čtveřice Čechů se v sobotu dostala do potíží při túře pod horou Traunstein, a nakonec byla zcela vyčerpaná. Turisté podle serveru Kronen Zeitung přecenili své síly a příliš spoléhali na navigační aplikaci. Ve druhém případě zasahoval policejní vrtulník u české rodiny s vyčerpanou desetiletou dívkou na hoře Grosser Donnerkogel, píše server MeinBezirk.
před 9 hhodinami

VideoTlačítko pro snadné vrácení zboží míří na e-shopy. Byť má zpoždění

Internetoví prodejci přidávají na weby tlačítko pro snadnější odstoupení od smlouvy, aby vrácení zboží bylo stejně rychlé jako jeho zakoupení. I pro ty zdejší už to mělo být povinností, Česko ale nestihlo včas přijmout evropskou směrnici. Zákon tak zřejmě bude platit od ledna. Tlačítko pro vrácení objednaného zboží musí být jasně viditelné a být v základním funkčním nastavením e-shopu. Tato povinnost platí pro všechny internetové obchody. Objem on-line nákupů roste rok co rok. Dnes na internetu nakupuje více než osmdesát procent populace. Takový počet Česko řadí na samotnou špičku Evropské unie, on-line nákupy tu tvoří asi patnáct procent maloobchodu.
před 16 hhodinami

VideoStále více Čechů míří v létě do Skandinávie

Stále více Čechů v létě cestuje do Skandinávie. Prodejci letenek odhadují, že celkově by ji letos mohlo navštívit asi o pětinu českých cestovatelů více než loni. „Klienti, kteří chtějí aktivnější dovolenou, nebo poznávací zájezdy, i kvůli teplotám volí sever,“ potvrzuje trend mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk. Právě rostoucí teploty napříč Českem i obvyklými dovolenkovými destinacemi poptávku podporují. A to i přesto, že průměrná dovolená ve Skandinávii vyjde o třetinu až polovinu dráž než ta ve Španělsku nebo Řecku. Zvýšený zájem Čechů zaznamenali i majitelé hotelů a penzionů v Alpách. Několikátým rokem po sobě roste zájem také o Polsko, kam se letos chystá dvanáct procent Čechů.
před 17 hhodinami

Při nehodě dvou aut na Brněnsku zemřeli dva lidé, čtyři se těžce zranili

Při nehodě dvou osobních aut u Pohořelic na Brněnsku zemřeli v sobotu vpodvečer dva lidé, další čtyři se těžce zranili. Silnice 53 byla v místě havárie několik hodin uzavřená, policie dopravu odkláněla. Nyní už je silnice otevřená.
včeraAktualizovánovčera v 22:14

Účastníci pochodu Pride upozorňují na trvající nerovnosti i společenskou atmosféru

Prahou v sobotu prošly desítky tisíc lidí, aby vyjádřily podporu komunitě leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí (LGBT+). Na Štvanici, kde průvod končil, pokračuje program až do večerních hodin. I kvůli nedávnému útoku na podobnou akci v Berlíně dohlížely na pražský průvod stovky policistů a antikonfliktní tým.
včeraAktualizovánovčera v 20:58

VideoDomovu Mutice hrozí maximální pokuta. Neregistrovaná péče by mohla být trestná

Provozování nelegálních domovů pro seniory by mohlo být trestným činem. Nyní hrozí nanejvýš pokuta za poskytování služeb bez potřebné registrace. V mnoha případech provozovatelé pokutu řeší insolvencí a založí novou firmu. „Pak podnikají směle dál,“ popisuje náměstkyně jihočeského hejtmana Lucie Kozlová (Naše Česko). Podle zástupce ombudsmanky existují v Česku nelegálních zařízení desítky. Změnu chystá ministerstvo práce a sociálních věcí i na základě stále prověřovaného případu z Táborska, na který upozornila ČT. Krajský úřad Domovu Mutice zřejmě udělí maximální pokutu dva miliony korun.
včera v 19:59

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.