Potřebovali bychom kontrolovat všechny veřejné prostředky, nejen ty státní, říká staronový šéf NKÚ

Nahrávám video

Prezident Miloš Zeman jmenoval ve středu odpoledne staronovým šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kalu. Ten v rozhovoru pro Českou televizi krátce poté řekl, že by ocenil, pokud by úřad dostal pravomoc kontrolovat veřejné prostředky jako celek, nejen přímo státní peníze. Krátce také zhodnotil loňskou práci NKÚ a nastínil, co úřad čeká letos. Kala instituci řídí od roku 2013.

Zeman při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě mimo jiné řekl, že podporuje rozšíření pravomocí NKÚ. To by uvítal i sám Kala, který v rozhovoru zároveň popsal, ve které oblasti by to mělo být.

„Potřebovali bychom jednu jedinou věc - abychom mohli kontrolovat veřejné prostředky. V současné době můžeme kontrolovat pouze prostředky státní,“ zmínil Kala. To podle něj znamená, že kdyby jeho podřízení chtěli prověřit například projekt, na němž se podílí kromě státu také konkrétní město či kraj, tak zkrátka nemohou. Z více zdrojů jsou podle Kaly financované například projekty z oblasti školství, zdravotnictví, dopravy či energetiky.

Jsme evropský unikát, říká Kala

„To, že můžeme kontrolovat jen státní prostředky, veřejné nikoli, nám dělá velký problém. A jsme v rámci Evropy unikát a jedna z mála zemí, která tuto působnost nemá,“ uvedl staronový šéf kontrolního úřadu. O tuto změnu podle něj usilovala minulá vláda, ale „zhavarovala v Senátu“.

Kala je spokojený s týmem, který v NKÚ má, nechystá žádné personální zemětřesení. „Musíme pokračovat v tom, aby výsledky našich kontrol vedly ke skutečnému zlepšení situace,“ zdůraznil. Rolí NKÚ podle něj je i nastavení zrcadla „těm silným“, tedy vládě. Úřad má podle Kaly pomáhat politické opozici - bez ohledu na to, kdo v ní právě je.

Kala zmínil, že jeho podřízení letos provedou desítky kontrol. „Kontroly vycházejí z filozofie úřadu, také máme systém detekce rizik. Takže sledujeme, kde je riziko nehospodárnosti, neúčelnosti vyšší a tam se zaměřujeme,“ přiblížil staronový prezident NKÚ.

Funkční období prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu je devítileté. Kalovi skončilo 22. března. V minulosti byl zhruba pět let viceprezidentem NKÚ, ještě dřív byl šest let poslancem ČSSD. Kala je také prezidentem evropských kontrolních institucí EUROSAI.

Poslanecká sněmovna jej v březnu zvolila kandidátem na jmenování, byl nakonec jediným uchazečem. Navrhly jej všechny strany vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Kala ve Sněmovně získal 123 hlasů, potřeba jich bylo 92. Zeman při středečním ceremoniálu připomněl, že při předchozí volbě získal Kala 108 hlasů poslanců. Rostoucí počet hlasů podle hlavy státu svědčí o vzrůstající míře důvěry.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

SledujtePietní akt k 84. výročí vyhlazení obce Lidice

Lidé si připomínají 84 let od vyhlazení obce Lidice nacisty. Vzpomínkové akce se zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nebo ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Nacisté vesnici přepadli po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, ačkoli obec neměla s činem nic společného. Dne 10. června 1942 zastřelili 173 mužů, ženy odvezli do koncentračních táborů a většinu dětí zavraždili, nebo odvlekli na poněmčení.
před 28 mminutami

Finský program proti šikaně pomáhá na více než stovce českých škol, připojí se další

Sto jedenáct českých škol už bojuje proti šikaně pomocí finského programu KiVa. Letos se k nim přidají přes dvě desítky dalších, uvedla organizace Schola Empirica, která KiVu v Česku koordinuje. Školy si od programu slibují zlepšení atmosféry i vztahů ve třídě mezi žáky. Finská metoda stojí na třech pilířích – prevenci, intervenci a monitorování. Rozšířila se už do téměř třiceti zemí světa.
před 29 mminutami

Česnek, dýně i bylinky. Farmy rozšiřují samosběry i na další plodiny

Farmy napříč Českem rozšiřují nabídku samosběrů o další ovoce, zeleninu i bylinky. Vedle oblíbených jahod nebo borůvek si tak lidé mohou sami nasbírat například melouny, lilky, česnek, meruňky nebo bylinky. Zájem je také o řezané květiny. České televizi to potvrdili oslovení farmáři. Sezona začala začátkem června, nyní si zájemci mohou sami nasbírat například kopr nebo rebarboru.
před 2 hhodinami

VideoEU je na migranty připravena lépe než před jedenácti lety, míní Vondra

V Evropské unii vstoupil v platnost migrační a azylový pakt přijatý v květnu 2024. Podle europoslance a místopředsedy ODS Alexandra Vondry, který byl hostem pořadu Interview ČT24, je EU připravena lépe než v roce 2015 během velké migrační krize. „Migrační pakt je kompromis, kde se skutečně posílila opatření, která tok migrantů, zejména ten nelegální, nekontrolovatelný, budou umět brzdit,“ podotknul Vondra. Zmínil lepší přehled a sběr informací o příchozích. „Trvám na tom, že skutečně není v zájmu Evropy, aby sem přijížděli masivně lidi z Blízkého, Středního východu, zejména muslimského vyznání, protože je to velmi často bezpečnostní hrozba,“ doplnil.
před 4 hhodinami

Ministerstvo USA schválilo převzetí Warner Bros společností Paramount

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek schválilo převzetí studia Warner Bros. Discovery společností Paramount Skydance. Obchod podle jeho zjištění nepoškodí hospodářskou soutěž. Úřad tím otevřel cestu k obří megafúzi za zhruba 111 miliard dolarů (2,3 bilionu korun) a ke vzniku nového mediálního giganta. Informuje o tom agentura Reuters.
před 7 hhodinami

Schillerová navrhuje zvýšit schodek rozpočtu na příští rok o dvacet miliard

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) navrhla pro příští rok zvýšení schodku veřejných financí o necelých dvacet miliard korun, tedy z letošních 2,6 na 2,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). ČT spočítala, že v případě takového zvýšení by vzrostl deficit státního rozpočtu na 330 až 340 miliard korun. Stejný odhad má i Národní rozpočtová rada. Státní kasa se bude muset vypořádat například s výrazným růstem požadavků ministerstev, zejména u obrany, školství, zdravotnictví a sociálních věcí.
před 14 hhodinami

Sociální sítě měly výpadek. Nefungoval Instagram, Facebook i Messenger

Tisíce uživatelů po celém světě hlásily během pátku výpadek služeb u sociálních sítí Instagram a Facebook a také u komunikační platformy Messenger, tedy aplikací ze skupiny Meta Platforms. Večer se sociální sítě začaly z výpadku pomalu zotavovat, uvedl web Downdetector, který výpadky internetových služeb monitoruje. Mluvčí společnosti Meta Andy Stone uvedl, že firma na řešení problému pracuje, žádné další detaily, včetně možných příčin výpadku, však zatím neoznámila, napsala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Na některých místech lipenské přehrady jsou sinice s toxiny, zjistili vědci

Vědci potvrdili, že na některých místech lipenské přehrady se mohou vyskytovat sinice s toxiny. Sinice s toxiny nejsou nebezpečné pro člověka, ale mohou být jedovaté pro zvířata. V minulých dnech uhynuli dva psi, kteří se u přehrady pohybovali. Případ prověřuje policie.
před 14 hhodinami
Načítání...