Maláčová a Schillerová se neshodly na navýšení peněz pro sociální služby, růst důchodů si potvrdily

Nahrávám video
Události: Maláčová a Schillerová se neshodly na růstu platů pracovníků v sociálních službách
Zdroj: ČT24

Průměrný důchod se příští rok zvedne o 797 korun měsíčně. Ministerstvo financí s tím počítá v nové a zpřesněné verzi rozpočtu. Částka je o 44 korun vyšší, než vláda plánovala v prvním červnovém návrhu. Dohodu na výši důchodů a sociálních dávek v příštím roce si na čtvrtečním jednání o rozpočtu resortu práce a sociálních věcí potvrdily jeho šéfka Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Neshodly se naopak na růstu platů pracovníků v sociálních službách.

Maláčová na jednání přijížděla s požadavkem navýšení platů zaměstnanců sociálních služeb plošně o tři tisíce. „Tak abychom skutečně v tom složitém systému zajistili, že každý zaměstnanec v sociálních službách slíbenou částku dostane,“ sdělila Maláčová.

Takové zvýšení by pro státní rozpočet znamenalo navíc přes tři miliardy korun. Další 1,5 miliardy Maláčová požadovala na provoz sociálních služeb. S tím Schillerová nesouhlasila. „Já jsem vždy podporovala, aby sociálním službám rostly platy. Vláda musí rozhodnout kompletně,“ zdůvodnila Schillerová.

Růst platů lidí, kteří pracují v sociálních službách, požaduje velká část opozice. „Růst je naprosto opodstatněný, ale měl by být předvídatelný. Tedy že garance minimálního růstu bude o inflaci,“ upozornila první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že pracovníkům v sociálních službách by platy vzrůst měly. Dodala ale, že je třeba myslet na to, z čeho by stát přídavek zaplatil. „Tím se evidentně ani jedna paní ministryně nezaobírá,“ podotkla.

Pro navýšení je také šéf SPD Tomio Okamura. „V ideálním případě by bylo dobré zvýšit (platy) o více než deset procent. Skutečně platy v sociálních službách, kde pracovnice mají často i mimořádně namáhavou fyzickou práci, jsou podhodnoceny,“ zdůraznil.

Náročnost práce i nutnost dalšího vzdělávání

Že je takové zaměstnání náročné fyzicky i psychicky, potvrzuje Pavla Pourová. Ta pracuje jako koordinátorka přímé péče v Domově pro seniory Chodov. „Jako pečovatelé máme asi vyvinutější cit k lidem, tu práci nemůže dělat každý,“ přiblížila.

Průměrný plat pečovatele v zařízení se pohybuje kolem třiceti tisíc hrubého. „Je to práce, která je spojená s tím, že se zaměstnanec musí neustále vzdělávat. Takže finanční složka je samozřejmě důležitá i pro motivaci na sobě dále pracovat,“ uvedla ředitelka domova Ilona Veselá.

Průměrný důchod příští rok přesáhne 16 tisíc korun

Jisté už ale je, že si v příštím roce polepší důchodci. Stát jim musel přidat podle zákona necelých 500 korun. Nad zákonnou valorizaci pak mají dostat ještě 300 korun. Navýšení je součástí speciálního zákona, který prošel sněmovnou. Senát se rozhodl jím nezabývat. Zbývá už jen podpis prezidenta.

Důvodem rychlejšího růstu je zejména vyšší inflace, která na Česko dopadla během jara a léta. Právě růst cen ovlivňuje zvyšování penzí nejvíc. Průměr tak v roce 2022 dosáhne 16 271 korun. „Valorizace bude činit přesně 497 korun. Když k tomu přičteme 300 korun navýšení, které je u pana prezidenta k podpisu, tak to je téměř 800 korun,“ vyčíslila nárůst Schillerová.

Maláčová ale trvá na navyšování nad zákonnou valorizaci. „Všechno se zdražuje a připomínám, že vždy valorizujeme jen jednou ročně k 1. lednu. To znamená, že pokud se nyní velmi zdražuje, důchody se navýší se zpožděním až k Novému roku,“ upozornila.

Celková suma pro Ministerstvo práce a sociálních věcí na příští rok byla podle prvního návrhu rozpočtu ze začátku června 749 miliard korun. To je suverénně nejvíc ze všech resortů – částka představuje zhruba 40 procent všech výdajů a polovinu příjmů.

Po důchodech, za které vláda plánuje utratit přes 565 miliard korun, tvoří druhou největší položku dávky sociální podpory a pěstounské péče, kam patří například rodičovský příspěvek – v celkové hodnotě přes 50 miliard. Více než 46 miliard pak připadne na nemocenskou. Dalších víc než 33 miliard vydá stát na péči o handicapované a přes 13 miliard na podpory v nezaměstnanosti.

Ministerstvo financí v úterý oznámilo, že díky rychleji rostoucí ekonomice získá vláda do státního rozpočtu o 30 až 40 miliard vyšší částku, než ještě v červnu plánovala. Navrhovaný schodek státního rozpočtu má ale zůstat stejný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Snížení daně na pohonné hmoty nyní vláda neplánuje, ODS na něm trvá

Vládní koalice zatím nehodlá snižovat spotřební daň na benzin a naftu, oznámili v Debatě ČT její zástupci – místopředsedové sněmovny Patrik Nacher (ANO) a Jiří Barták (Motoristé) a šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Občanští demokraté ho však podle dalšího místopředsedy dolní komory Jana Skopečka (ODS) požadovat budou už nyní, kritizují podceňování situace. Pirátská poslankyně Olga Richterová upozornila na hrozící zdražování potravin. Poslanec Lukáš Vlček (STAN) zdůraznil dopad na ceny plynu a zemědělských hnojiv.
13:55Aktualizovánopřed 1 mminutou

Havlíček: Česko má předjednaný kontrakt na zarezervování plynu na terminálech v USA

Česko má předjednaný dlouhodobý kontrakt na roční zarezervování 1,4 miliardy metrů metrů krychlových plynu v terminálech v USA, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) po příletu ze Spojených států. Cílem je podle něj diverzifikace zdrojů energie a posílení bezpečnosti.
před 6 mminutami

Dávat víc než dvě procenta HDP na obranu je teď dle Schillerové nereálné

Závazek dávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) je podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) nezpochybnitelný. Slibovat vyšší výdaje ale není v současnosti reálné, uvedla v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Zástupci opozice kritizovali v debatě přístup vlády k obraně. Kabinet ANO, SPD a Motoristů podle nich neplní spojenecké závazky.
před 1 hhodinou

Senioři poptávají kurzy práce se smartphony. Preferují je před počítači

Focení, sociální sítě, poslech hudby, on-line nákupy nebo zdravotnické aplikace. Mezi seniory roste zájem o kurzy zacházení s chytrými telefony, potvrdili ČT oslovení organizátoři lekcí. Nejčastěji se penzisté učí v malých skupinách, existuje ale také možnost individuálních konzultací nebo jednorázových přednášek.
před 8 hhodinami

Armáda nabírá nové posily

Letošní plán armády je získat 2100 nových vojáků z povolání. Už teď v březnu hlásí, že se jí to z větší části daří. Na rozdíl od minulých let, kdy byl nábor slabší. Podle generálního štábu pomáhá jednodušší příjem nováčků, růst platů, ale i větší povědomí o možnostech služby. Třeba tento víkend se vojsko prezentuje i na festivalu Comic-Con v Praze.
před 9 hhodinami

Samosprávám zůstává dost peněz. Schillerová je chce motivovat k investicím

Hospodaření obcí a krajů loni skončilo v přebytku 13,5 miliardy korun, vyplývá z dat, která získala ČT. Jde o pokračování trendu, kdy samosprávy kumulují poslední roky rekordní úspory. Finanční zůstatky na účtech obcí se za posledních čtrnáct let více než zčtyřnásobily, investice ale za tu dobu vzrostly pouze dvaapůlkrát. Kraje včetně příspěvkových organizací tak měly na konci loňského roku úspory přes 104 miliard korun, Praha 183 miliard a ostatní obce celkem 250 miliard.
před 18 hhodinami

VideoVycházka Prahou připomněla první Wintonovu záchranu židovských dětí

K výročí první záchrany dětí organizované Nicholasem Wintonem se symbolicky konala první procházka po jeho stopách Prahou. Prohlídky bude Muzeum paměti XX. století pořádat i v budoucnu. Vlak s prvními dvaceti dětmi opustil Prahu přesně před 87 lety. Winton a jeho spolupracovníci zachránili nakonec 669 dětí, a to převážně židovského původu.
před 20 hhodinami

VideoSdílená dálniční známka není priorita, říká ministr dopravy

Vládní koalice se pře kvůli zavádění takzvané flotilové, tedy sdílené, dálniční známky, kterou kabinet slíbil v programovém prohlášení. Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) uvedl, že to teď nejde kvůli legislativě a technickým možnostem. „Já si myslím, že tady to není absolutní priorita,“ řekl v rozhovoru pro Týden v politice moderovaném Martinem Šnajdrem. Zástupci hnutí ANO by ale sdílení chtěli zavést už od příštího roku. Opozice takovou možnost kritizuje.
včera v 13:33
Načítání...