Afghánským spolupracovníkům je třeba pomoci co nejdříve, vláda mohla jednat rychleji, shodli se Marhoul a Tureček

Události, komentáře o pomoci afghánským spolupracovníkům české armády (zdroj: ČT24)

Afgháncům, kteří pomáhali české armádě při misi v této asijské zemi, je nutné pomoci co nejdříve. V Událostech, komentářích se na tom shodli analytik Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity Praha a režisér Václav Mahoul, jeden ze signatářů petice Zachraňte tlumočníky. Oba také podotkli, že jednání české vlády mohlo být rychlejší. Marhoul vyslovil obavy o logistické zajištění případného přesunu afghánských spolupracovníků do Česka, Tureček poukázal na to, že česká vláda zatím nemá s takovouto akcí zkušenosti.

„Domnívám se, že vláda k tomu byla až ‚dotlačena‘, hlavně tou iniciativou Spojených států amerických,“ uvedl v Událostech, komentářích Marhoul. Tuzemský kabinet by si podle něj uřízl ostudu, kdyby na rozdíl od jiných spojeneckých armád svým spolupracovníkům nepomohl. Například Spojené státy už evakuovaly první dvě stovky lidí.

„Nemyslím si, že všichni naši spolupracovníci by tam byli zavražděni a podřezáni, byť to riziko by jim hrozilo. Nicméně vidím samozřejmě tu prodlevu. To, že Američané odejdou z Afghánistánu, to dohodl Donald Trump s Talibanem loni na konci února,“ připustil Tureček, že reakce české vlády mohla být rychlejší.

„Zase vidím určitou polehčující okolnost pro naši vládu – třeba se bála reakce české veřejnosti, která je ostražitá vůči čemukoliv, co přichází z muslimského světa. Možná se vláda bála toho, co lidé řeknou na to, že se sem mají přesunout naši spolupracovníci, kteří jsou muslimského vyznání. Druhá věc je, že naše vláda s tím nemá zkušenost,“ dodal Tureček s tím, že na rozdíl od USA či Izraele Česko dosud takové evakuace neprovádělo.

Marhoul: Nechápu, proč neznáme počet

Vládní program pomoci afghánským tlumočníkům a jejich rodinám předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. Vláda návrh projednala v režimu důvěrné, a proto podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nelze zveřejnit podrobnosti. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit ani počty tlumočníků či další specifikaci pomoci.

„Vůbec se mi nelíbí, že neznáme ten počet,“ komentoval to Marhoul a připomněl, že Spojené státy počet lidí, které hodlají evakuovat, zveřejnily. Z dosavadních údajů vyplývá, že v případě USA by mohlo jít o víc než padesát tisíc lidí.

Podle prohlášení Hradu je v českém případě v ohrožení života asi padesát afghánských spolupracovníků. Web týdeníku Respekt uvedl, že plán má na poslední chvíli zachránit životy několika desítek Afghánců, nejčastěji tlumočníků. Právo napsalo, že pomoc se má týkat asi třiceti Afghánců a jejich rodin.

„To, že to jede na stupni důvěrné, chápu v případě jmen. Ale počet?“ dodal Marhoul a vyslovil domněnku, že vláda možná neví, o kolik lidí se jedná. Kromě toho vyjádřil obavy o bezpečný přesun ohrožených lidí. „Mám obavy o logistiku, není legrace dát toto dohromady a ty lidi sem přepravit. Nemáme tam vůbec nikoho a česká ambasáda v Kábulu na toto při svém obsazení nemá,“ míní režisér.

Tureček: Taliban a vláda se nakonec dohodnou

Pokud jde o aktuální situaci v Afghánistánu, podle Turečka je otázkou, jestli hnutí Taliban získá velkou část kontroly země vojensky, nebo politicky na základě dohody s dosavadní vládou.

„Je jasné, že Taliban nebojoval jen tak pro nic za nic. Dvacet let jasně říkali, že chtějí ze země dostat – jak oni říkali – okupanty a že se chtějí podílet na moci. Takže by bylo velmi divné, kdyby teď, když se zahraniční vojáci ze země stahují, tento svůj cíl opustili a snahy ovládat do určité míry zemi se najednou vzdali,“ míní analytik.

Obě strany podle něj dřív nebo později dojdou k tomu, že dohoda je v jejich zájmu. „Taliban bude chtít získat mezinárodní legitimitu, kterou by asi nezískal permanentní vojenskou ofenzívou proti dosavadní vládě. A dosavadní vláda se nebude chtít stát nějakou enklávou, která je možná mezinárodně uznávaná, ale nemá faktickou kontrolu v zemi,“ uzavřel Tureček.

Celá debata ve videu v úvodu článku.