Bělorusko oznámilo odvetné sankce vůči EU a Británii. Hodlá posílit vazby na Rusko

Běloruské ministerstvo zahraničí oznámilo sankce vůči aerolinkám z Evropské unie a Velké Británie, rozšíří také seznam osob se zákazem vstupu do Běloruska a dále omezí dovoz určitého zboží. Minsk tak činí v odvetě za sankce, které na Bělorusko minulý týden uvalily kromě EU a Velké Británie také Spojené státy a Kanada.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Krize na běloruské hranici

Západ sankce odůvodnil opakovaným porušováním lidských práv v Bělorusku a organizováním migrace do EU ze strany režimu vůdce Alexandra Lukašenka. Na sankční seznam se nově dostaly běloruské státní aerolinky Belavia, které západní představitelé viní z přepravy migrantů z Blízkého východu do Běloruska.

Minsk považuje sankce za „absurdní“ a slíbil odpovědět vlastními „asymetrickými“ opatřeními.

„V reakci na nelegitimní omezení uvalená na běloruský letecký průmysl (…) přijme naše země podobné kroky vůči leteckým dopravcům z Evropské unie a Spojeného království,“ uvádí prohlášení běloruského ministerstva zahraničí.

Kromě rozšíření seznamu nežádoucích osob a zákazu dovozu dalšího, zatím blíže neurčeného, zboží, podniklo Bělorusko i určité „neveřejné kroky“, stojí v prohlášení. Sdělilo také, že země v reakci na ekonomický tlak Západu posílí své vazby s Ruskem.

Polsko a USA: Cílem je destabilizovat EU a NATO

Právě pod dohledem Kremlu Lukašenkův režim krizi na hranici rozpoutal, tvrdí od počátku Polsko. Podle Varšavy jde o širší strategii, jejímž cílem je destabilizovat Evropskou unii i NATO. Stejný názor sdílí i administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. 

V minulých týdnech polská vláda spolu s pobaltskými státy mluvila o možnosti aktivace čtvrtého článku smlouvy o NATO, který by umožnil konzultace se všemi členskými zeměmi. Od plánu prozatím upustily.

„Je mimo vší pochybnost, že Lukašenkův režim a síly, které ho podporují, budou dál testovat – za pomocí všech prostředků a taktiky – jednotu západního světa,“ prohlásil nicméně litevský prezident Gitanas Nausėda

Pokusů migrantů překonat hranici z Běloruska do Polska už sice nejsou stovky, stále jde však o desítky případů. Podle Varšavy je vždy doprovázejí provokace Bělorusů, kteří polské jednotky oslepují lasery nebo po nich házejí kameny a petardy.

Varšava varuje před další organizovanou migrační vlnou

Polští zpravodajci navíc varují, že další výrazná vlna migrantů může k hranici dorazit z Afghánistánu, a to podle stejného scénáře jako v případě těch z Blízkého východu. „Bude to další prvek aktivit, které podniká běloruský stát a další pašerácké a zločinecké skupiny, které s tímto státem spolupracují,“ komentoval to mluvčí polské vlády Piotr Müller.

Na pomoc s ochranou hranice mezitím do Polska dorazili Britové a Estonci, kteří staví další kilometry žiletkové bariéry. Jedná se i o české podpoře.