„S námi můžete počítat.“ Kulhánek se svým rakouským a slovinským kolegou podpořil vstup Albánie do EU

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) spolu se šéfy diplomacie Rakouska a Slovinska nevidí důvod oddalovat rozhovory o vstupu Albánie a Severní Makedonie do Evropské unie. Trojice se takto vyjádřila po příjezdu do Albánie, druhé zastávky společné cesty věnované tématu rozšiřování EU o balkánské státy.

Video Události
video

Události: Ministr Kulhánek navštívil západní Balkán

„Jsme tři mušketýři západního Balkánu. S námi můžete počítat. Jeden za všechny, všichni za jednoho,“ prohlásil šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg, jehož citovala agentura AP.

Spolu s českým a slovinským ministrem Kulhánkem a Anže Logarem byl v sobotu ve Skopje a také tam se všichni tři vyslovili pro členství Severní Makedonie v EU. Schallenberg řekl, že evropská integrace není bez šesti západobalkánských zemí úplná. Kulhánek Severní Makedonii považuje za příkladného kandidáta.

„Žádná další země, včetně současných členů, neprokázala takovou oddanost evropské myšlence jako Severní Makedonie tím, že dokonce změnila svůj název. Země je skutečně modelovým kandidátem pro členství,“ uvedl s odkazem na spor o název s Řeckem.

Rakouský ministr v neděli v Tiraně řekl, že „EU překoná rozdělení kontinentu po druhé světové válce, teprve až se šest zemí západního Balkánu stane plnohodnotnými členy“.

Tirana o členství požádala před dvanácti lety

Albánie o členství požádala v roce 2009, Severní Makedonie o pět let dříve. Loni EU dala oběma souhlas se zahájením vyjednávání o členství, protože obě země splnily požadovaná kritéria. První mezivládní jednání by se mohlo konat v červnu. V červenci se předsednictví EU ujme Slovinsko.

Překážkou pro zahájení oficiálních rozhovorů je nyní Bulharsko, které chce, aby v případě Severní Makedonie byly tamnímu jazyku přiznány kořeny v bulharštině a aby Severní Makedonie učinila přítrž protibulharské rétorice. Podle Skopje to ale nejsou témata, o nichž by se mělo jednat.

Český ministr Kulhánek k tomu řekl, že by bylo nebezpečné blokovat vstupní rozhovory bilaterálními spory. Ministr Logar slíbil, že západní Balkán bude v době slovinského předsednictví Unii prioritou.

Nynější jednání v Tiraně zahrnulo setkání s ministryní zahraničí Oltou Xhackaovou. Kulhánek ocenil albánské úspěchy v reformě justice a boji s organizovaným zločinem a korupcí, stejně tak jako předsednictví v OBSE. Připomněl boj země s pandemií a také následky ničivého zemětřesení před dvěma lety. Albánie po něm obdržela ze strany EU pomoc v hodnotě 400 milionů eur (deset miliard korun).

Země západního Balkánu jsou v různých stadiích vstupního procesu – Srbsko a Černá Hora už zahájily vyjednávání o několika kapitolách členství, Kosovo a Bosna udělaly první krok v podobě uzavření stabilizační a asociační dohody.