V Bangladéši protestovaly desítky tisíc lidí, Írán si předvolal diplomata. Muslimové se bouří proti Macronovi

V bangladéšské metropoli Dháce v úterý demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu francouzských výrobků poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron hájil právo na zveřejňování karikatur proroka Mohameda. Íránské ministerstvo zahraničí si ve stejné věci předvolalo francouzského diplomata. Francie vyzvala své občany žijící v zemích s většinovým muslimským obyvatelstvem, aby byli kvůli současným projevům hněvu opatrní. Představitel francouzských muslimů doporučil karikatury ignorovat.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Islámský svět brojí proti Francii

V řadě muslimských zemí se v nedávných dnech objevily negativní reakce na Macronův projev, v němž prezident obhajoval právo na zveřejnění karikatur po smrti francouzského učitele.

Toho zavraždil čečenský islamistický extremista kvůli tomu, že dějepisář na hodině při výkladu o svobodě vyjadřování žákům ukázal právě karikaturní vyobrazení Mohameda. Macron v reakci na vraždu pohrozil zásahem proti části muslimské komunity ve Francii a hodlá rovněž zakročit proti tomu, co nazval islámským separatismem.

Podle bangladéšské policie se úterního protestního pochodu v Dháce organizovaného islámskou politickou stranou účastnilo čtyřicet tisíc lidí. Policisté v některých ulicích postavili zábrany z ostnatého drátu a podařilo se jim demonstranty zastavit dříve, než dorazili k francouzské ambasádě. Jeden z představitelů strany, která pochod svolala, řekl davu, že „Macron je jedním z těch vůdců, kteří milují Satana“. Demonstranti také pálili Macronovy portréty.

Přístup francouzského prezidenta kritizoval i lídr autonomního a většinově muslimského Čečenska Ramzan Kadyrov. „Nutíte lidi k terorismu, tlačíte je do toho, nedáváte jim na vybranou, vytváříte podmínky pro nárůst extremismu v myšlenkách mladých lidí. Můžete se hrdě nazývat lídrem a inspirací terorismu ve své zemi,“ napsal Kadyrov v příspěvku na Instagramu adresovaném Macronovi.

S Macronovým tvrzením nesouhlasí Saúdská Arábie, Írán nebo Turecko

Zástupce íránského ministerstva zahraničí v úterý francouzskému chargé d'affaires sdělil, že reakce Francie na vraždu učitele „není moudrá“. Íránské ministerstvo také vyjádřilo lítost nad tím, že Francie podle něj toleruje nenávist vůči islámu pod zástěrkou podpory svobody projevu. Vlivná asociace duchovních v íránském městě Kom vyzvala v pondělí vládu, aby Macrona odsoudila, a apelovala na muslimské státy, aby na Francii uvalily ekonomické a politické sankce.

Saúdská Arábie zveřejnila prohlášení, v němž blíže neuvedený představitel ministerstva zahraničních věcí odsoudil karikatury proroka a také snahy spojovat islám s terorismem. Saúdská Arábie se však zároveň zdržela toho, aby se otevřeně přihlásila k výzvám dalších muslimských zemí k bojkotu Francie, přestože mnoho lidí na sociálních sítích vyzývalo řetězec Carrefour k bojkotu francouzských výrobků.

V Saúdské Arábii, ale i Egyptě nebo Jordánsku se podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka dají protifrancouzské postoje vysvětlit takzvanou „arabskou ulicí“. „Vládci si neustále musí hlídat to, aby takovéto kulturně islámské opoziční nálady v ulici neohrozily i je. Proto jim ustupují. Je to dlouhodobý, několik dekád pozorovatelný jev v arabském světě,“ líčí Borek.

Macronovy výroky o víkendu odsoudil také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, v pondělí pak vyzval k bojkotu francouzského zboží. Francouzská ambasáda v Turecku v pondělí francouzské občany žijící v zemi vyzvala, aby byli kvůli situaci „velmi opatrní“ a vyhnuli se shromážděním nebo demonstracím na veřejných místech.

Turecký parlament podle Reuters v neobvykle jednotném kroku vydal společné prohlášení, podle kterého je Macron při prosazování svobody vyjadřování lehkomyslný a jeho postoje mohou vést k rozsáhlému konfliktu.

Francouzského velvyslance si v pondělí předvolal také Pákistán, v Iráku se konal ve stejný den protest před francouzským velvyslanectvím v Bagdádu. V jordánském hlavním městě Ammánu se před ostře střeženou francouzskou ambasádou setkalo asi padesát protestujících.

Borek upozorňuje, že demonstrace v ulicích nemusí nutně vyjadřovat postoj všech občanů ve jmenovaných zemích. „Stejně jako v Evropě nemluví za společnost vždy ti nejhlasitější, neplatí, že v muslimském světě to vnímají všichni stejně jako lidé, kteří protestují na ulicích,“ zdůrazňuje zpravodaj ČT.

Zástupce francouzských muslimů vyzval k ignorování karikatur

Francouzské ministerstvo zahraničí v úterý vydalo novou výstrahu pro cestování do Indonésie, Bangladéše, Iráku a Mauretánie. Občany vyzvalo, aby v těchto zemích s ohledem na současné okolnosti dbali zvýšené obezřetnosti.

Předseda francouzské rady pro muslimskou víru Mohammed Moussaoui vyzval muslimy, aby karikatury ignorovali a neuchylovali se k násilí. Lidé by si podle něj měli vzít příklad ze samotného Mohameda, který podle islámské tradice ignoroval urážky, když se mu dav vysmíval, že je ošklivý.

Věřícím také připomněl, že zveřejnění karikatur je v souladu s francouzskými zákony. „Stejné zákony nikoho nenutí, aby se mu (karikatury) líbily, a ani nikomu nezakazuje, aby je nenáviděl,“ řekl.

Karikatury proroka Mohameda, které už v roce 2005 otiskl dánský list Jyllands-Posten, na začátku září znovu zveřejnil francouzský satirický časopis Charlie Hebdo. Učinil tak u příležitosti začátku procesu se 14 lidmi obžalovanými z podílu na atentátu na redakci časopisu z roku 2015. Motivem pět let starého činu byla publikace stejných karikatur. Atentátníci tehdy zabili dvanáct lidí.