USA posílí vojenskou přítomnost v Polsku, tvrdí ministr obrany. Do země pošlou tisícovku vojáků

Polský ministr obrany v pátek ohlásil, že v zemi přibude nejméně tisíc amerických vojáků a velitelství amerických sil na východním křídle Severoatlantické aliance. Prohlášení ministra Mariusze Blaszczaka následuje dva dny poté, co šéf Pentagonu Mark Esper informoval o stažení přibližně dvanácti tisíc amerických vojáků z Německa.

Američtí vojáci v Polsku
Zdroj: Reuters Autor: Ints Kalnins

„Skvělá zpráva! USA a Polsko ukončily jednání o společné deklaraci o vojenské spolupráci, která uskuteční společnou vizi našich prezidentů,“ napsala na Twitteru americká velvyslankyně ve Varšavě Georgette Mosbacherová.

„Smlouva s USA o posílené obranné spolupráci bude brzy podepsána,“ avizoval Blaszczak podle televize TVN 24. Podle polského ministra se smlouva bude týkat trvalé přítomnosti vojsk USA v Polsku.

Až dosud byly americké jednotky, stejně jako jednotky dalších zemí NATO v Polsku a Pobaltí, rozmístěny na základě rotace, tedy po půl roce se střídaly. Rozmístění těchto sil následovalo po ruské anexi Krymu a po vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny na jaře 2014.

Blaszczak v pátek novinářům podle TVN 24 řekl, že jde o dobré zprávy z hlediska bezpečnosti země. Hlavní práce byla podle něj vykonána, zbývá už jen přeložit text a dohodnout výrazy použité v anglické a polské verzi společné smlouvy.

Blaszczak: V Polsku bude působit velitelství amerických sil

Ta podle něj zaručí, že v Polsku bude rozmístěno přinejmenším o tisíc amerických vojáků více než dosud a v zemi také bude umístěno velitelství sboru pozemních sil USA, pod které budou spadat všechny americké jednotky na východním křídle NATO. Sborové velitelství může velet několika americkým divizím. „Svědčí to o mimořádné roli Polska ve vztazích s USA a o velmi dobré spolupráci,“ řekl ministr.

TVN 24 připomněla, že koncem loňského září prezidenti Donald Trump a Andrzej Duda podepsali prohlášení o vojenské spolupráci, které potvrzovalo přítomnost asi 4500 amerických vojáků v Polsku a slibovalo jejich posílení další tisícovkou mužů a žen.

Ministr obrany USA Mark Esper tento týden oznámil, že na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnou Spojené státy z Německa zhruba dvanáct tisíc příslušníků americké armády. Z celkem 35 tisíc amerických vojáků v Německu jich má být zpět do vlasti převeleno 6400 a do jiných zemí v Evropě se jich přemístí 5400.