Vzdor zakázán. Polský Sejm schválil zákon o trestání soudců, výzvy EU nepomohly

Polští poslanci přijali zákon umožňující postihnout soudce, kteří se stavějí proti kontroverzní soudní reformě, kterou připravila vládní strana Právo a spravedlnost (PiS). Sejm tak učinil navzdory přání Bruselu. Podle vlády zákon umožňující odvolávat soudce zabrání chaosu v justici, dle opozice ohrozí právní stát. Poslanci o legislativě jednali bouřlivě i v noci. Už ve středu v ulicích protestovaly tisíce Poláků.

Video Zprávy ve 23
video

Polští konzervativci protlačili sporný zákon počítající s postihem soudců

Účelem zákona je podle kritiků umlčet a potrestat soudce, kteří zpochybňují stávající soudcovskou radu. Tento orgán, na jehož obsazení má vliv PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce.

Přijatý zákon také zakazuje soudcovským organizacím přijímat stanoviska „nepřátelská“ vůči výkonné a zákonodárné moci. Soudci by mohli být za trest přeloženi, odvoláni nebo finančně postiženi.

Podle mluvčího Evropské komise její místopředsedkyně Věra Jourová poslala do Varšavy dopis s výzvou, aby polská vláda návrh zákona ještě konzultovala s Radou Evropy. To se ale nakonec nestalo.

Pro přijetí legislativy hlasovalo 233 poslanců, proti bylo 205, dalších deset zákonodárců se zdrželo, uvedl server Onet.pl. K definitivnímu potvrzení zákona je zapotřebí ještě souhlas senátorů, mezi kterými nemá PiS zaručenou většinu. Senát má ale malé pravomoci a může přijetí legislativy jen oddálit, ne úplně zablokovat, poznamenala agentura AP.

Schválení návrhu v Sejmu předcházelo vypjaté jednání ve výborech, které trvalo až do pěti hodin ráno. V ulicích polských měst proti zákonu demonstrovaly tisíce lidí, kteří se obávají, že zákon může vést až k odchodu Polska z Evropské unie.

Vládní strana sice prohlásila, že z návrhu odstranila ustanovení, která by mohla odporovat právu EU, podle agentury AFP ale stále hrozí odvolání soudců, kteří by zpochybňovali pravomoc nových kolegů dosazených soudcovskou radou.

Znepokojená Jourová

Brusel dlouhodobě vede s Varšavou řízení kvůli justiční reformě, která podle Komise podkopává vládu práva v zemi. Soud EU už nařídil Polsku změnit kritizované zákony, čemuž však polská vláda vyhověla pouze zčásti.

Současný vývoj v zemi je podle Jourové znepokojující. Ráda by o věci jednala přímo ve Varšavě, bližší podrobnosti ale mluvčí neměl.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro se chce v odpovědi Jourové zeptat, zda ví, jak jsou jmenováni soudci v její vlasti, nebo v Německu či jinde v Evropě, kde je podle ministra výběr a jmenování soudců ještě více v rukou politiků než v Polsku. „Dozví se (Jourová), že polská vláda nedovolí zacházet s Polskem hůře než s Českem či Německem,“ zdůraznil Ziobro podle serveru Onet.pl.

„Napíšu komisařce Jourové, že budu bránit Česko. Budu bránit její vlast. Budu bránit Německo. Pokud se kdokoli v Evropě pokusí zpochybnit principy, které tyto země přijaly ohledně jmenování soudců,“ dodal ministr, který tyto záležitosti považuje za kompetenci států, a ne Unie.

Zákon přitom kritizuje i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Omezí podle něj ochotu soudců zapojit se do důležitých debat o výkladu zákonů. „Návrh zákona může zabránit soudcům naplnit jejich závazky vyplývající z unijních smluv a práva. Obecně podkopává už tak ohroženou nezávislost justice v zemi,“ varoval mluvčí úřadu Rupert Colville.