Útoky na Srí Lance spáchali místní islamisté, úřady o hrozbě věděly, řekl mluvčí vlády

Nedělní útoky na Srí Lance spáchala místní islamistická skupina a úřady zjišťují, zda je napojena na skupiny v zahraničí, řekl mluvčí vlády. Dodal, že úřady měly informace o chystaných atentátech už od 4. dubna, ale k premiérovi se tato zpráva nedostala, protože obrana spadá pod prezidenta. V zemi začal o půlnoci místního času  platit výjimečný stav, který rozšířil pravomoci policie a armády. Zadrženo je zatím 24 podezřelých. Při útocích zemřelo 290 lidí včetně 39 cizinců, kolem 500 jich je zraněno.

Video Události
video

Události: Útoky na Srí Lance spáchali podle vlády místní islamisté

Mluvčí vlády Radžita Senaratne na tiskové konferenci v pondělí oznámil, že útoky spáchali místní islamisté, přičemž úřady prověřují jejich napojení na skupiny v zahraničí. Prezident Maithripala Sirisena požádá svět o pomoc při pátrání. Podle agentury AFP srílanská policie deset dní vyšetřovala místní skupinu, která zřejmě připravovala útoky na kostely a na indické velvyslanectví.

„Zprávy tajných služeb ukazují, že za těmito místními teroristy jsou zahraniční teroristické organizace. Proto chce prezident požádat o pomoc cizí státy,“ stojí v prohlášení prezidentova úřadu. 

Prezident rovněž vyhlásil mimořádný stav, ten začal platit o půlnoci (20:30 našeho času). Policie a armáda mohou díky tomu zatýkat a vyslýchat podezřelé bez čekání na soudní povolení. Toto opatření bylo několikrát vyhlášeno v době občanské války, která na Srí Lance skončila před deseti lety. Na úterý prezident vyhlásil státní smutek za oběti útoků. 

Mezi premiérem a prezidentem vládne napětí

Mluvčí vlády Senaratne mimo jiné vysvětloval, proč se nepodařilo útokům zabránit. Poukázal na problematické bezpečnostní uspořádání v zemi. Národní bezpečnost a rozvědky spadají pod prezidenta Sirisenu, a jak upozornila britská média, mezi ním a premiérem Ranilem Vikremasinghem panuje napětí. Loni se prezident pokusil premiéra odvolat.

Mluvčí řekl, že velitel národní rozvědky napsal 9. dubna dopis, který obsahoval jména členů jedné teroristické organizace. „Premiér nebyl o těchto zjištěních informován. Toto je jediná země, kde premiér svolá bezpečnostní radu, ale ta se nesejde. Navzdory odhalením o hrozbě jsme útoky nedokázali odvrátit. Nesnažíme se vyhnout odpovědnosti, ale to jsou fakta,“ prohlásil.

Také ministr zdravotnictví prohlásil, že o hrozících útocích úřady věděly se čtrnáctidenním předstihem, ale že k premiérovi se tato informace nedostala, protože resort obrany spadá pod prezidenta. Personální šéf prezidentova úřadu řekl, že začátkem dubna se sice objevilo varování, ale pouze o jednom či dvou útocích. Nikdo prý nepředpokládal útok takových rozměrů.

Rodiny obětí podle mluvčího vlády dostanou odškodné. „Jako vláda jsme rozhodli o kompenzaci za každého mrtvého. Na výdaje s pohřbem to bude 100 tisíc rupií (13 tisíc korun),“ sdělil mluvčí. Peníze podle něj obdrží i zranění. Poškozené kostely budou opraveny za státní peníze a opravy začnou brzy. „My jsme zodpovědní. Je nám to velice líto a všem se velmi omlouváme,“ řekl.

Úřady obviňují místní islamistickou skupinu

K atentátům, označovaným za nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky, se zatím nikdo nepřihlásil. Úřady ale obviňují místní islamistickou skupinu identifikovanou jako Národní Tauhíd džamáate (NTJ). Tato skupina podle agentur zatím nemá na kontě žádný velký teroristický útok.

Jak uvádí server BBC, na ostrově působí skupina podobného jména, která má před svým názvem přídomek nikoliv národní, ale srílanská. Není jasné, zda jde o jednu a tutéž organizaci. Právě této srílanské skupině se přisuzují loňské útoky, při nichž byly poškozeny buddhistické sochy.

Vládní mluvčí řekl, že všichni sebevražední atentátníci byli občané Srí Lanky. Agentura Reuters informovala, že také 24 zatčených jsou místní lidé. Reuters citoval odborníky na mezinárodní terorismus, podle nichž je s ohledem na rozsah a přípravu útoků pravděpodobné, že se na nich podílely teroristické skupiny typu Al-Káida nebo Islámský stát.

V hlavním městě Kolombu panovalo i v pondělí napětí, obavy budí možnost dalších výbuchů. Policisté našli na autobusové stanici 87 rozbušek a u kostela svatého Antonína, který byl v neděli jedním ze zasažených míst, bylo zaparkované auto s dalšími výbušninami. Při snaze je zneškodnit explodovaly, což vyvolalo další paniku. Výbuch nikoho nezabil.

U mezinárodního letiště policisté v noci zneškodnili velkou trubkovou nálož, která by při odpálení ničila do vzdálenosti 400 metrů. Od 20:00 do 4:00 místního času (16:30 až 0:30 SELČ) má v Kolombu platit zákaz vycházení. 

USA varuje před dalšími útoky, obezřetnost doporučuje i Česko

Před cestou na Srí Lanku varovalo americké ministerstvo zahraničí. „Teroristé mohou zaútočit bez varování,“ uvedlo v neděli v revizi upozornění pro cesty amerických občanů. Podle ministerstva je pravděpodobné, že teroristické skupiny plánují nové útoky. V ohrožení jsou prý turistické lokality, dopravní uzly, nákupní střediska, hotely, modlitebny, letiště a další veřejné prostory.

Doporučení turistům revidovala po útocích také Británie. Upozorňuje se v něm na zpřísněná bezpečnostní opatření a turistům doporučuje, aby se řídili bezpečnostními pokyny. Konstatuje ale, že návštěva většiny míst na Srí Lance je bez problémů a varuje hlavně před rizikem sexuálního napadení a zneužití kreditních karet, radí také vyvarovat se míchaných nápojů. Podle odhadů je na Srí Lance až osm tisíc Britů. Nejméně pět občanů Británie je mezi zahraničními oběťmi nedělních útoků.

České ministerstvo zahraničí v neděli vydalo varování, v němž vybízí všechny občany Česka pobývající na Srí Lance k maximální obezřetnosti. Lidem doporučuje sledovat pokyny místních orgánů a aktivně se zajímat o aktuální vývoj. Češi se mohou v případě potřeby obracet na nouzovou linku českého velvyslanectví v Dillí (+91 99 10 999 460) nebo českého honorárního konzula v Kolombu (+94 777 686 259, pouze v angličtině).

Hlavní srílanské letiště Bandaranaike International Airport nadále funguje, přístup k němu je však doprovázen mimořádně přísnými bezpečnostními opatřeními. Cestující by se měli dostavit na letiště čtyři hodiny před odletem, upozornilo ministerstvo.
 

Nejhorší útok v dějinách země

Teroristé v neděli odpálili zhruba ve stejnou dobu výbušniny ve třech kostelech a třech luxusních hotelech, později následovaly ještě další dva útoky. Celkem zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Počtem obětí jde o čtvrté nejhorší útoky na světě za uplynulých deset let a nejhorší v dějinách Srí Lanky.

Terčem převážně sebevražedných útoků byly křesťanské kostely – v neděli ráno byly plné věřících, kteří přišli na mši o Velikonoční neděli. Křesťané tvoří ve většinově buddhistické Srí Lance kolem sedmi procent obyvatel. Další útoky směřovaly na luxusní hotely a poslední výbuch připravil o život tři policisty.

Počet zahraničních obětí stále není konečný, úřady uvádějí zhruba tři desítky lidí. Ministerstvo spravedlnosti požádalo soudní lékaře o rychlé provedení posmrtného ohledání obětí, aby těla mohla být odevzdána rodinám k pohřbení.

Identifikováni zatím byli dva Číňané, pět Britů, tři Dánové, pět Indů, dva Turci a po jednom občané Nizozemska a Japonska. Mezi mrtvými je i několik Američanů a lidí s dvojím občanstvím. Srílanské ministerstvo zahraničí oznámilo, že se devět cizinců pohřešuje. Češi mezi oběťmi podle dosavadních informací české diplomacie nejsou.