Téma Teroristické útoky na Srí Lance

Teroristické útoky na Srí Lance

Srí Lanka zakázala zahalování obličeje na veřejnosti. Policii to má usnadnit pátrání po strůjcích útoku

Srí Lanka dočasně zakázala zahalování obličejů na veřejnosti. Nové bezpečnostní nařízení prezidenta Maithripaly Siriseny bylo vydáno v rámci výjimečného stavu přijatého v reakci na teroristické útoky na kostely a hotely, při nichž o Velikonocích zemřelo nejméně 253 lidí a stovky dalších byly zraněny. Podle srílanských úřadů spáchalo atentáty devět islamistů, všichni domácího původu. Bezpečnostní složky varují před možnou další vlnou útoků.

Po razii na Srí Lance zůstalo patnáct mrtvých. Policie pátrá po lidech s vazbami na terorismus

Těla patnácti lidí, z toho šesti dětí, byla v sobotu nalezena v domě na východním pobřeží Srí Lanky, o který přes noc bojovali vojáci s ozbrojenci napojenými na velikonoční útoky. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na policii. Policie stále pátrá po 140 lidech, které podezřívá z vazeb na teroristickou organizaci Islámský stát (IS).

Srí Lanka snížila počet obětí o stovku. Původní údaj byl prý chybný výpočet

Srí Lanka zrevidovala počet obětí nedělních teroristických útoků z 359 na přibližně 253 mrvých. Nejnovější číslo zveřejnily ostrovní úřady. Za původním počtem obětí prý stála početní chyba, uvedl server BBC.

Počet obětí teroru na Srí Lance stoupl na 359. Policie zadržela desítky lidí

Počet obětí nedělních teroristických útoků na kostely a hotely na Srí Lance vzrostl na 359. S odvoláním na oznámení policie o tom ve středu informovala agentura AP. Mezi oběťmi je 39 cizinců, a nadto se pohřešují dva Dánové. Policie v souvislosti s tragédií zadržela v noci na středu dalších 18 lidí, ve vazbě tak již skončilo celkem více než šedesát podezřelých.

Srílanský premiér nevyloučil další útoky. K explozím, které byly zřejmě odvetou za Nový Zéland, se přihlásil IS

Nedělní atentáty proti křesťanským kostelům a hotelům na Srí Lance byly podle počátečního vyšetřování odvetou za březnový útok proti muslimům ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Prohlásil to náměstek srílanského ministra obrany. Srílanský premiér nevyloučil možnost dalších atentátů. K atentátům se přihlásila teroristická skupina Islámský stát, podle úřadu je za nimi radikální místní duchovní Zahrán Haším. Na místě působí i mezinárodní tým specialistů v čele s českým policistou.

Minuta ticha za Srí Lanku. Čeští poslanci uctili památku obětí teroristického útoku

Čeští poslanci uctili minutou ticha památku obětí nedělního teroristického útoku na Srí Lance. Učinili tak na úvod úterní schůze sněmovny na výzvu předsedy Radka Vondráčka (ANO), podle něhož se na tom dohodli představitelé všech poslaneckých klubů.
Srí Lanka

Počet mrtvých na Srí Lance stoupl na 321, za oběti drželi lidé tři minuty ticha

Počet obětí teroristických útoků na Srí Lance vzrostl už na 321, informovala policie. Mezi 40 zadrženými je i řidič dodávky, kterou údajně použili útočníci. Na ostrově drželi tři minuty ticha za oběti útoků. O půlnoci místního času také začal platit výjimečný stav, který po nedělních atentátech rozšířil pravomoce policie a armády.

Jak teroristé útočili. V 8:45 první výbuchy, ve 14:15 osmá exploze

Jak se chronologicky odehrávaly události, které souvisely s teroristickými útoky na Srí Lance? Podle poslední bilance zemřelo 290 lidí a 500 bylo zraněno. Podle dosavadních zpráv si nejvíce obětí – třiadevadesát – vyžádala exploze v kostele sv. Šebestiána v Negombu.

Srílančané se bojí návratu teroru, média píší o krvavé neděli

Nedělní teroristické útoky na Srí Lance, při nichž zemřelo přes dvě stě lidí, oživily u mnoha místních obyvatel noční můry hrůz občanské války. Ta skončila před deseti lety a nikdo nečekal, že se teror na tento turisty oblíbený ostrov vrátí. Některá média označují události na Srí Lance jako „krvavou neděli“.

Srí Lanka. Na ostrově tisíce drahokamů roste násilí na křesťanech

Srí Lanka je někdy nazývána Ostrovem tisíce drahokamů. Drahé kameny – s čajem a turistickým průmyslem – dodnes patří k hlavním produktům zdejší ekonomiky. Ve světě je však tento stát známý i konfliktem mezi většinovými buddhistickými Sinhálci a menšinou hinduistických Tamilů. Ten přerostl ve čtvrtstoletí trvající občanskou válku, která skončila v roce 2009. Křesťanství se na Srí Lance uchytilo hlavně díky Portugalcům.

Nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky

Teroristé o Velikonoční neděli odpálili zhruba ve stejnou dobu výbušniny ve třech kostelech a třech luxusních hotelech.

Útoky, většinou sebevražedné, soustředili atentátníci do hlavního města Kolombo a jeho okolí. Exploze na šesti místech nastaly kolem 8:30 místního času, kdy byly kostely plné věřících.

Terčem byl kostel sv. Antonína v Kolombu, sv. Šebestiána v Negombu, které leží asi 35 kilometrů severně od metropole, a evangelický kostel ve městě Batticaloa.

Výbuchy dále otřásly třemi pětihvězdičkovými hotely Shangri-La, Cinnamon Grand a Kingsbury, všechny jsou v Kolombu. Nejméně ve dvou z nich útočili atentátníci v restauracích, když přišli hosté na snídani.

Po poledni nastal sedmý výbuch na okraji Kolomba, který zabil dva lidi, a později osmý útok sebevražedného atentátníka připravil o život tři policisty.

Útoky na Srí Lance spáchali místní islamisté, úřady o hrozbě věděly, řekl mluvčí vlády

Nedělní útoky na Srí Lance spáchala místní islamistická skupina a úřady zjišťují, zda je napojena na skupiny v zahraničí, řekl mluvčí vlády. Dodal, že úřady měly informace o chystaných atentátech už od 4. dubna, ale k premiérovi se tato zpráva nedostala, protože obrana spadá pod prezidenta. V zemi začal o půlnoci místního času  platit výjimečný stav, který rozšířil pravomoci policie a armády. Zadrženo je zatím 24 podezřelých. Při útocích zemřelo 290 lidí včetně 39 cizinců, kolem 500 jich je zraněno.

Útoky na tři kostely, ubytovnu, tři hotely a skupinu policistů nepřežilo téměř tři sta lidí

Nejméně 290 lidí zemřelo při sérii výbuchů na Srí Lance, dalších asi 500 lidí je zraněno. Počet obětí však zřejmě není konečný. Terčem útoků byly křesťanské kostely, hotely i další místa. Většinu útoků spáchali sebevražední atentátníci. Podle srílanské televize je mezi mrtvými 36 cizinců, podle českého velvyslance zřejmě žádní Češi. V souvislosti s útoky bylo zatčeno zatím třináct podezřelých. Srílanská vláda vyhlásila zákaz vycházení a nechala v zemi zablokovat sociální sítě.

Barbarské, podlé, odporné, šílené. Světoví i čeští politici odsuzují útoky na Srí Lance

Krvavé útoky na kostely a hotely na Srí Lance odsoudila řada čelných světových politiků včetně šéfa Evropské komise, britské premiérky a představitelů Pákistánu a Indie. Za šílené, nesmyslné a podlé označili útoky i čeští politici. Podle dosavadních informací zemřelo nejméně 290 lidí. Podle českého velvyslance v Dillí mezi oběťmi Češi zřejmě nejsou.