Srí Lanka zakázala zahalování obličeje na veřejnosti. Policii to má usnadnit pátrání po strůjcích útoku

Srí Lanka dočasně zakázala zahalování obličejů na veřejnosti. Nové bezpečnostní nařízení prezidenta Maithripaly Siriseny bylo vydáno v rámci výjimečného stavu přijatého v reakci na teroristické útoky na kostely a hotely, při nichž o Velikonocích zemřelo nejméně 253 lidí a stovky dalších byly zraněny. Podle srílanských úřadů spáchalo atentáty devět islamistů, všichni domácího původu. Bezpečnostní složky varují před možnou další vlnou útoků.

Podle oznámení kanceláře prezidenta platí od pondělí v zemi zákaz jakéhokoli závoje, který by znemožňoval identifikaci osoby. Nařízení se zřejmě nejvíc dotkne ženských muslimských oděvů, jako jsou burky či nikáby, jmenovitě se však v textu neuvádí.

„Tento zákaz má zajistit národní bezpečnost, nikdo by neměl skrývat svou tvář, aby tak znemožnil svou identifikaci,“ citovala agentura AFP z nařízení vydaného prezidentskou kanceláří.

Z 21milionové populace Srí Lanky tvoří muslimové zhruba deset procent. Podle serveru BBC si obličej zakrývá jen malá část žen na ostrově. 

Muslimové přistoupili na nezahalování dobrovolně, oficiální zákaz kritizují

Web India Today uvedl, že nezahalovat si obličej doporučila muslimským ženám i část místních kleriků. Varovali ovšem před uzákoněním trvalého zákazu nikábů a burek.

„Je to ta nejhloupější věc, co mohli udělat. Před třemi dny jsme (muslimská komunita) ohledně tohoto přijali dobrovolné rozhodnutí. Vyzvali jsme muslimské ženy, aby si nezakrývaly obličeje. Pokud chtěly závoj nosit, bylo jim řečeno, aby nevycházely,“ uvedl viceprezident srílanské Muslimské rady Hilmi Ahmed.

Podle něj je zákaz zahalování vydaný prezidentskou kanceláří pouze částí politického boje mezi prezidentem a premiérem. „Rozhodnutí ostře kritizujeme. Nemůžeme přijmout, když úřady zasahují do náboženství, aniž by to konzultovaly s jejich představiteli,“ dodal. 

Ozbrojené hlídky v ulicích Kolomba
Zdroj: Reuters/Danish Siddiqui

Srílanské bezpečnostní složky připisují odpovědnost za velikonoční útoky na tři kostely, tři luxusní hotely a dvě další místa radikálům z islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate (NTJ).

Za hlavního osnovatele masakru je považován radikální duchovní Zahrán Haším, který podle úřadů sám zemřel při sebevražedném atentátu v hotelu Shangri-La. Policie v souvislosti s útoky zadržela už 150 podezřelých.

Podle agentury Reuters úřady v noci na pondělí poprvé zrušily zákaz vycházení, v metropoli Kolombu ale prováděla policie náhodné bezpečnostní kontroly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
17:21Aktualizovánopřed 11 mminutami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 20 mminutami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
16:31Aktualizovánopřed 25 mminutami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 39 mminutami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 4 hhodinami
Načítání...