Svět loni vykonal nejméně poprav za dekádu, hlásí Amnesty International. Smrtí trestá méně Írán či Irák

Počet vykonaných trestů smrti ve světě v loňském roce poklesl o 31 procent a byl nejnižší za posledních deset let. Pozitivní byl tento trend zejména v Íránu. Ve své nové zprávě na to upozornila lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). Největším „světovým popravčím“ byla loni opět Čína. Tvrdých trestů přibylo rovněž ve Spojených státech.

Video Studio ČT24
video

Pařízková z AI o popravách: Nejsilnější motiv je odplata

Amnesty považuje statistiku za „velmi pozitivní“. Nejvíce podle ní k poklesu pravděpodobně přispěla změna protidrogových zákonů v Íránu, kde jsou popravy běžné, ale loni se tam jejich počet snížil o polovinu na přinejmenším 253.

Írán je i tak zemí s nejvyšším počtem poprav po Číně, kde se odhady pohybují v tisících popravených či odsouzených k smrti. Následují Saúdská Arábie (149 poprav), Vietnam (nejméně 85) a Irák (nejméně 52).

„V Íránu v roce 2018 už tolik nepopravovali za drogové delikty. I když to takto kleslo, tak ale čtvrtinu lidí na světě popraví právě Írán.“

Martina Pařízková

mluvčí české pobočky Amnesty International ČR
Počet vykonaných poprav výrazně klesl také v Iráku, Pákistánu a Somálsku. Celkově bylo loni ve světě popraveno nejméně 690 lidí, přičemž ještě v roce 2017 to bylo 993.

„Dramatický globální pokles poprav dokazuje, že i ty země, kde se to nejméně očekávalo, začínají měnit své cesty a uvědomují si, že trest smrti není odpovědí,“ komentoval zprávu generální tajemník Amnesty International Kumi Naidoo. Podle něj je jen „otázkou času, kdy se tento krutý trest stane historií“.

Zpráva AI o popravách ve světě (2018) 5.91 MB

Pozitivní trend se netýká USA či Japonska

Organizace na druhou stranu zaznamenala nárůst počtu poprav v Bělorusku, Japonsku, Singapuru, Jižním Súdánu nebo v USA. V Egyptě o více než 75 procent vzrostl počet rozsudků smrti, z nejméně 402 v roce 2017 na nejméně 717 v roce 2018. Podle AI lze tento nárůst připsat vydávání hromadných rozsudků smrti „po absolutně nespravedlivých procesech“, často na základě přiznání získaných mučením a špatným vyšetřováním.

Svou první popravu od roku 2009 loni provedlo Thajsko. Také prezident Srí Lanky Maithripala Sirisena vyhrožoval, že jeho země po více než 40 letech obnoví popravy v rámci boje proti obchodu s drogami. Letos v únoru dokonce země uveřejnila inzerát, že hledá popravčí.

Tisíce popravených v Číně

Zemí s nejvyšším počtem vykonaných poprav zůstává Čína, i když AI nezná skutečný rozsah použití trestu smrti, protože tyto údaje jsou klasifikovány jako státní tajemství. Amnesty je ovšem přesvědčena, že v Číně jsou ročně odsouzeny k smrti a popraveny tisíce lidí.

Globální trend však podle AI směřuje ke zrušení trestu smrti. Například africká Burkina Faso přijala nový trestní zákoník, který trest smrti zrušil. Gambie či Malajsie vyhlásily oficiální moratorium na popravy a v americkém státě Washington byl trest smrti prohlášen za protiústavní. Ke konci loňského roku byl trest smrti za všechny trestné činy ve 142 zemích zrušen zákonem nebo v praxi.

Na prosincovém zasedání Valného shromáždění OSN hlasovalo rekordních 121 zemí pro podporu globálního moratoria na trest smrti. Proti hlasovalo pouze 35 států.