AI: Počet poprav ve světě klesl loni o více než třetinu

Mluvčí AI ČR: O znovuzavedení trestu smrti uvažují Maledivy či Filipíny (zdroj: ČT24)

V loňském roce celosvětově klesl počet poprav, a to o víc než třetinu oproti roku 2015. Vyplývá to z výroční zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), podle níž bylo tradičně nejvíce trestů smrti vykonáno v Číně. Zpráva upozorňuje i na pokles počtu poprav ve Spojených státech, který byl nejnižší od roku 1991.

Podle statistik AI byl v roce 2016 z rozhodnutí státních orgánů ukončen popravou život 1032 lidí v celkem 23 zemích světa. To je pokles o 37 procent proti 1634 předloňským popravám. 

Nejvíce trestů smrti bylo vykonáno v Číně, která však do celkového součtu nebyla zahrnuta, neboť statistiky o této praktice utajuje. AI odhaduje, že v nejlidnatější zemi světa zemřelo při popravách několik tisíc lidí.

V Saúdské Arábii můžete dostat trest smrti za čarodějnictví, v Íránu je nejvíc popravených lidí za drogové delikty, v Číně jsou to i hospodářská kriminalita či korupce.
Martina Pařízková
mluvčí Amnesty International ČR
Počet poprav za rok 2016
Zdroj: Amnesty International/ČT24
  • Uvedeny jsou jen ty země, kde se podařilo údaje do určité míry ověřit. 

„Čínská vláda uznala, že v otevřenosti a v transparentnosti soudnictví zaostává, ale i nadále stále vědomě zatajuje pravdu o skutečném rozsahu poprav. Je nejvyšší čas, aby Čína pozvedla závoj tohoto tajemství a vyšla ven s pravdou týkající se systému trestu smrti,“ uvedl v tiskovém prohlášení generální tajemník organizace Salil Shetty. 

Další čtyři země žebříčku - Írán, Saúdská Arábie, Irák a Pákistán - se dělí o 87 procent z oficiálně uvedeného celkového počtu 1032 poprav. Jednoznačně nejvíce jich vykonal íránský teokratický režim, kde loni při popravách zemřelo 567 lidí, což je znatelný pokles proti 977 z předloňska. Jejich počet výrazně klesl i v Pákistánu, kde jich bylo 87 místo předloňských 326.

USA vypadly z první pětky

Spojené státy poprvé od roku 2006 nejsou v první pětce nelichotivého pořadí, když klesly na sedmé místo za Egypt. Dvě desítky poprav jsou pro USA nejméně za 15 let. Ještě zásadněji navíc klesl i počet rozsudků smrti, kterých loni v USA padlo 32, což je nejméně od roku 1973. Podle AI jde o doklad faktu, že se justice začíná k absolutnímu trestu obracet zády. V celách smrti v zemi však stále na výkon trestu čeká 2832 lidí.

Trest smrti ve Spojených státech
Zdroj: ČT24

„Pět izolovaných států, které stále vykonávají popravy, je mimo současný vývoj. Nejenom že jdou proti národnímu trendu, ale dokonce i proti regionálnímu,“ připomněl Shetty. Loni se popravy uskutečnily pouze na území Texasu, Georgie, Alabamy, Missouri a Floridy, z nichž zvláště první dva nejeví známky ústupu od trestu smrti.

Počet zaznamenaných poprav v USA v roce 2016
Zdroj: Amnesty International
Počet zaznamenaných poprav ve světě (mimo USA) v roce 2016
Zdroj: Amnesty International

Počet poprav roste v jihovýchodní Asii

Zpráva upozorňuje i na výrazný nárůst poprav v některých zemích jihovýchodní Asie. Jde o Vietnam či Malajsii, kde popravy oficiálně podléhají podobnému utajení jako v Číně. Zpráva cituje informace vietnamských médií, podle nichž bylo v zemi za tři roky do poloviny roku 2016 popraveno 429 lidí. Více trestů smrti za stejnou dobu vykonaly jen Čína a Írán.

V Malajsii bylo zase na nátlak parlamentu loni zveřejněno, že v celách smrti čeká více než tisícovka lidí.

Mezi evropskými zeměmi provádí popravy jako jediné Bělorusko, kde byl vykonán trest smrti u čtyř odsouzenců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Panuje shoda na příměří v Gaze, píší agentury

Vyjednavači Izraele a palestinského teroristického hnutí Hamás dojednali dohodu o příměří v Pásmu Gazy, píší s odkazem na své neoficiální zdroje agentury Reuters, AFP a AP i izraelská média. Dohoda má zajistit přerušení bojů na šest týdnů, osvobození 33 rukojmí držených v Pásmu Gazy a propuštění zhruba tisícovky palestinských vězňů. Hamás ani Izrael oficiálně uzavření dohody neoznámily. O dohodě musí ještě hlasovat izraelská vláda.
14:24Aktualizovánopřed 4 mminutami

Omezení vývozu čipů z USA není definitivní, věří české úřady

Iniciativa aktuální americké administrativy k omezení vývozu čipů pro umělou inteligenci (AI) podle premiéra Petra Fialy (ODS) nepřináší nic definitivního. Také podle ministerstva zahraničí je nařízení teprve ve fázi připomínek a schvalování. Regulace bude předmětem politických jednání vysokých českých představitelů ve Washingtonu v následujících týdnech, sdělil mluvčí ministerstva Daniel Drake. Ve středu USA zpřísnily i omezení týkající se pokročilých počítačových polovodičů.
14:25Aktualizovánopřed 48 mminutami

Ničivé požáry u Los Angeles se při nové extrémní výstraze zatím nešíří

Dva rozsáhlé požáry, které minulý týden zničily tisíce domů na okrajích amerického Los Angeles, se v noci na středu dál nešířily, přestože v oblasti opět zesílil vítr, ukazují údaje kalifornského úřadu pro boj s lesními požáry. Počet obětí vzrostl nejméně na pětadvacet. Oheň už zničil nebo poškodil přes dvanáct tisíc budov, zlikvidovány byly celé čtvrti.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zelenskyj přijel do Varšavy kvůli usmíření historické křivdy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijel na návštěvu Varšavy a jednal s polským premiérem Donaldem Tuskem. Tématem jejich rozhovoru byla exhumace Poláků zavražděných ve Volyni za druhé světové války nacionalisty z Ukrajinské povstalecké armády (UPA). Tusk zároveň slíbil, že polské předsednictví v Radě Evropské unie bude pracovat na urychlení ukrajinské cesty do EU. Zelenskyj se má setkat i se svým protějškem Andrzejem Dudou.
13:51Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zadržený jihokorejský prezident Jun Sok-jol u výslechu odmítá vypovídat

Protikorupční vyšetřovatelé zadrželi jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola, který v prosinci vyhlásil stanné právo. Jun, o kterého se Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) zajímá kvůli obviněním z možného zneužití funkce a z organizování vzpoury, se zatčení snažil na poslední chvíli předejít nabídkou spolupráce. První zatčený úřadující prezident v historii země během výslechu zatím odmítá mluvit, uvedli činitelé CIO.
05:14Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusko podniklo další masivní útok na Ukrajinu

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu. Napadená země tak musela preventivně přerušit dodávky elektřiny v několika oblastech, uvedla s odkazem na ukrajinské úřady agentura AP. Invazní jednotky vypustily proti energetickým objektům více než čtyři desítky střel a raket a sedm desítek dronů, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
10:42Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Green Deal europoslanci schválili před pěti lety. Ochranu klimatu řeší i další země

Před pěti lety schválil Evropský parlament (EP) Zelenou dohodu pro Evropu, neboli Green Deal. Jde o soubor řady politických iniciativ, který má EU nasměrovat k několika hlavním cílům. Patří k nim omezit emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent do roku 2030 oproti hodnotám z roku 1990 a do poloviny století pak dosáhnout uhlíkové neutrality. Opatření na ochranu klimatu do jisté míry zavádějí i další země, jako je třeba Čína, Spojené státy nebo Indie.
před 6 hhodinami

Bloomberg: USA omezí vývoz AI čipů, Česko má být v druhořadé skupině s Afrikou

Spojené státy možná už od pátku omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence (AI), aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny. V úterý o tom informovala agentura Bloomberg. Regulace se bude týkat i České republiky, zatímco například západní část Evropské unie bude mít podmínky volnější, což kritizovala Evropská komise. Největší omezení se budou týkat Ruska, Číny nebo Íránu s Venezuelou.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...