Britský ministr zahraničí zrušil kvůli dění v Sýrii návštěvu Ruska

Britský ministr zahraničí Boris Johnson zrušil kvůli rostoucímu napětí okolo Sýrie návštěvu Moskvy plánovanou na pondělí. V prohlášení uvedl, že jeho prioritou místo cesty budou nadcházející rozhovory s jeho protějšky ze skupiny největších vyspělých ekonomik G7. Chce s nimi řešit situaci v Sýrii a pokračující ruskou podporu syrského prezidenta Bašára Asada i po chemickém útoku na civilisty.

„Odsuzujeme pokračující ruskou obhajobu Asadova režimu i po útoku chemickými zbraněmi na nevinné civilisty,“ uvedl Johnson v prohlášení, z nějž citoval britský deník The Guardian.

Moskvu šéf britské diplomacie vyzval, aby činila vše pro dosažení politického řešení syrské krize a spolupracovala se zbytkem mezinárodního společenství tak, aby se „šokující události uplynulého týdne už neopakovaly“.

Johnsonovo rozhodnutí nejet do Moskvy přichází jen den poté, co Spojené státy bombardovaly syrskou leteckou základnu, odkud byl podle Západu veden úterní útok chemickými zbraněmi na Chán Šajchún. Damašek to ale popírá. Rusko proti americkému zásahu také ostře protestovalo. Stojí za tím, že Asadův režim žádné chemické zbraně nemá.

Podle britského tisku je to už podruhé, co Johnson cestu do Moskvy odložil. Rozhodnutí bude ruská strana nejspíš vnímat jako urážku, neboť ještě v pátek avizovala, že se na Johnsonovu návštěvu připravuje, napsal deník The Daily Telegraph.

Johnson se měl v Rusku setkat s šéfem tamní diplomacie Sergejem Lavrovem, ruskými aktivisty a britskými podnikateli. Posledním ministrem zahraničí, který navštívil Rusko, byl v roce 2012 William Hague. V úterý má zahájit dvoudenní návštěvu Ruska americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Ruské ministerstvo zahraničí už Tillersonovi vzkázalo, že se má připravit na velmi nepříjemný rozhovor. Tillerson ale opáčil, že i on chce během návštěvy otevřít nepříjemná témata. Amerika je přesvědčená, že Asadův režim má chemické zbraně. Rusko tedy podle ministra Asada buď kryje, nebo nezvládá svou funkci garanta pro chemické odzbrojení Sýrie. 

Moskva v reakci na raketový útok Spojených států proti syrské základně zavřela takzvanou horkou linku s Pentagonem, přes kterou oba státy komunikovaly o leteckých operacích nad Sýrií. Tillerson označil reakci Ruska za zklamání. Spojené státy vzkázaly, že jsou připravené znovu zasáhnout.

Video Události
video

Události: Válka v Sýrii pokračuje i po americkém útoku

Gratulace vojákům ke „skvělé reprezentaci“

Americký prezident Donald Trump na svém Twitteru poblahopřál všem vojákům, kteří se podíleli na pátečním úderu na syrskou základnu ke „skvělé reprezentaci Spojených států a světa“.

„Blahopřeji našim skvělým vojákům a vojačkám, že při útoku v Sýrii tak dobře reprezentovali Spojené státy a svět,“ napsal Trump ve svém příspěvku, který za pár desítek minut od zveřejnění získal 30 000 „lajků“.

Někteří pisatelé v komentářích kritizovali fakt, že USA podle šéfa Bílého domu jednaly jménem celého světa.