Vítr a sníh zkomplikovaly dopravu. Na auto spadl strom, řidič nepřežil. Na Slovensku zemřelo jedno dítě

U Dobršína na Klatovsku havaroval ve středu ráno autobus. Sjel ze silnice a převrátil se na bok. Tři ženy byly lehce zraněny. Počasí komplikovalo dopravu i v dalších oblastech Česka. Například na Mladoboleslavsku spadl strom na projíždějící auto. Jeden člověk nehodu nepřežil. Výstraha před silným větrem a sněhovými jazyky platila do středečního podvečera. Na Slovensku silný vítr vyvrátil autobusovou zastávku, která zasáhla dvě děti; jedno z nich nepřežilo. 

Video Události
video

Události: Vítr a sníh zkomplikovaly dopravu

V havarovaném autobuse na Klatovsku bylo 12 cestujících a řidič, sdělil mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Tři ženy s lehkým zraněním a jednoho muže s akutní stresovou reakcí odvezly sanitky do nemocnice v Sušici, doplnil Vítězslav Sladký z krajské záchranné služby.

Nehoda se stala kolem 5:40 na silnici druhé třídy za Dobršínem směrem na Sušici. Hasiči zajistili místo nehody. „Cestujícím jsme zajistili tepelný komfort do doby, než na místo přijel náhradní autobus,“ uvedl Poncar. Příčinami se zabývá policie.

Na Klatovsku, které leží v Plzeňském kraji, byly ve středu ráno podle Ředitelství silnic a dálnic ve vyšších polohách místy sněhové přeháňky a proměnlivý nárazový vítr, meteorologové varovali před tvorbou závějí.

Ve městě Myjava na západě Slovenska nedaleko hranic s Českem zemřelo jedno dítě poté, co ho dopoledne zasáhla konstrukce autobusové zastávky, kterou vyvrátil poryv větru. Zraněním podlehlo dítě po převozu k ošetření. Zastávka zasáhla i další dítě, jeho stav je podle policie kritický. „Zastávka zasáhla čtyřletou a dvouletou dívenku, starší holčička zemřela. Nejstarší sourozenec a rodiče dětí vyvázli bez zranění. Radnice okamžitě začala s kontrolou zastávek a dalších zařízení, která by mohl vítr poškodit,“ popsal zpravodaj ČT na Slovensku Petr Obrovský.

Silný vítr zasáhl Slovensko už v úterý, výstrahy ale platily i pro středu.

Video Zprávy v 16
video

Čtyřletá holčička zemřela, její dvouletá sestra je v kritickém stavu, popsal reportér Obrovský

Sníh a vítr zkomplikovaly dopravu na řadě míst 

Počasí zkomplikovalo dopravu na mnoha místech v Česku. Na Mladoboleslavsku ve Středočeském kraji spadl na projíždějící auto strom, jeden člověk nehodu nepřežil. 

„Cestu k nehodě posádkám zkomplikoval necelý kilometr před nehodou další spadlý strom, který blokoval silnici. Záchranáři museli kvůli překážce využít jinou trasu,“ uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Po vyproštění z vozidla předali hasiči zraněného muže záchranářům, kteří zahájili intenzivní péči. „Bohužel muž utrpěl velmi vážné poranění hlavy, kterému i přes snahu záchranářů na místě podlehl,“ dodala Effenbergerová.

Na dálnici D8 mezi Ústím nad Labem a Německem kvůli sněžení nad ránem uvázly kamiony. Tunel ve směru do Německa byl dvě hodiny neprůjezdný. Dopoledne se podařilo provoz obnovit.

Motoristé se v Ústeckém kraji potýkali se sněhem i po poledni. Například v krušnohorském Nakléřově na Ústecku ve směru na Petrovice zabrzdilo dopravu několik uvázlých kamionů.

Kluzké silnice, na kterých leží rozbředlý sníh, byly ještě odpoledne také na Teplicku a Děčínsku. Policie od rána vyjela k desítkám dopravních nehod, řekla mluvčí policie Šárka Poláčková.

V Libereckém kraji napadlo přes noc a dopoledne až 30 centimetrů sněhu, nejvíc v Jizerských horách a Krkonoších. Těžký mokrý sníh ohýbal stromy, silný vítr tvořil v otevřených úsecích sněhové jazyky a závěje.

Po poledni přestalo sněžit, silničáři ale až do večera doporučovali zvýšenou opatrnost. Zejména v horských oblastech se tvořily sněhové jazyky, narazit na ně mohli odpoledne řidiči také na silnici 13 na Práchni u Kamenického Šenova. 

Hasiči v Libereckém kraji vyjížděli do středečního poledne téměř k 60 událostem, nejčastěji na Liberecku. Většinou šlo o popadané stromy či ulámané větve. „V Liberci spadl strom na zaparkovaný automobil a rozbil čelní sklo, nikomu se ale nic nestalo,“ řekla krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková.

V Jablonci podle ní spadl strom na garáž, která už předtím byla ve velmi špatném stavu. Ve Stráži nad Nisou odstraňovali hasiči strom, který se nebezpečně nakláněl na komunikaci a visel v telefonním vedení. „Všechny události se obešly bez zranění,“ dodala. Silný nárazový vítr také zastavil kabinovou lanovku na Ještěd.

Bez elektřiny zůstaly ráno v kraji zhruba čtyři tisíce domácností, hlavně na Liberecku a Semilsku; většinu problémů se podařilo do odpoledne odstranit, večer by měly být připojeny i poslední domácnosti. „Řešili jsme desítky poruch způsobených stromy nebo ulámanými větvemi, které nevydržely tíhu mokrého sněhu a spadly do vedení,“ řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. 

Nejdéle byly bez proudu domácnosti u Jesenného na Semilsku a také v Hodkovicích nad Mohelkou, Záskalí, Jeřmanicích a Dlouhých Mostech na Liberecku.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Vítr a sníh komplikovaly dopravu

Také v Královéhradeckém kraji v noci sněžilo. Na řadě silnic nižších tříd ve vyšších polohách kraje ráno ležela vrstva rozbředlého sněhu. Hlavní silniční tahy byly většinou mokré.

Na Trutnovsku, Rychnovsku a Náchodsku způsobil silný vítr desítky výpadků elektřiny, které se nepodařilo do odpoledne opravit. Hasiči v kraji od rána vyjížděli k desítkám stromů, které  popadaly na silnici. U Pilníkova na Trutnovsku najel vlak na větev v kolejišti.

V Krkonoších a v Orlických horách počasí zkomplikovalo dopravu především na silnicích nižších tříd. „Je hlášeno několik spadlých stromů či větví na vozovku. Počítejte se zdržením, dbejte zvýšené opatrnosti a bez zimní výbavy autem do hor nevyrážejte,“ uvedla dopoledne na Twitteru policie. 

Vítr zastavil některé krkonošské lanovky a vleky. Horská služba Krkonoše turistům nedoporučila kvůli větru, závějím a velmi špatné viditelnosti hřebenové túry.

Na Vysočině se na větrných úsecích tvoří závěje, silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Sněžilo místy i během dne. Silničáři měli přes noc v terénu asi 110 sypačů. Hlavní tahy byly po solení rozbředlé. Problémy se sjízdností měla časně ráno nákladní auta na silnici 34 na Havlíčkobrodsku.

Silný vítr, ale i vydatnější srážky zaměstnaly během noci i celé středy také hasiče v Olomouckém kraji, kteří měli na kontě pět desítek výjezdů. Odstraňovali především popadané stromy a větve, čerpali vodu nebo čistili vodní toky. Ve Velkém Týnci spadl strom na dodávku a v Určicích na Prostějovsku do spadlého stromu narazilo auto, vše se obešlo bez zranění. V Olomouci vítr utrhl část plechové střechy plaveckého stadionu.

Zvýšenou opatrnost radili silničáři také řidičům, kteří se ve středu vydali do vyšších poloh Olomoucka, Přerovska a Prostějovska. Například na Protivanovsku u Prostějova po nočním sněžení pokryla vozovku slabá vrstva sněhu s posypem.

V Jeseníkách, kde přes noc napadlo několik centimetrů sněhu, zkomplikoval dopravu rozbředlý sníh i ledovka. Ta se například vytvořila na silnici mezi Vápennou a Jeseníkem. Rizikový úsek měl délku 7,5 kilometru, řidiči si tam museli dát pozor i na hluboký sníh.

Sníh zkomplikoval dopravu také ve výše položených oblastech Pardubického kraje. Většinou byl po solení rozbředlý, někde tvoří i souvislou vrstvu. Místy vznikly také sněhové jazyky, upozornili silničáři.

Stromy shozené silným větrem dopoledne v Pardubickém kraji zablokovaly vícero silnic. Déšť zaplavil podchod v Čenkovicích a výkyvy počasí zkomplikovaly také situaci na železnici. Hasiči zasahovali především na Orlickoústecku, pomáhali jim kolegové z vedlejších krajů, uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. 

V obci Hnátnice odstranili strom přes komunikaci, v Dolní Libchavě směrem na Orlické Podhůří zatarasil strom vozovku, komunikace nebyla průjezdná do příjezdu hasičů. V Lanškrouně byla kvůli spadlým stromům blokovaná silnice II/315. Kvůli sněhu na silnici I/34 u Pomezí uvázl u přejezdu před Poličkou kamion. Komunikace je už otevřená. V Čenkovicích na silnici I/11 blokovala dopravu tři nákladní vozidla.

V Beskydech, které se nachází na pomezí Moravskoslezského a Zlínského kraje, se tvořily sněhové jazyky. V oblasti napadlo až pětadvacet centimetrů nového sněhu a poryvy větru nepolevovaly ani večer.

Hasiči tam kromě nehod řešili ve středu ráno také několik uvázlých kamionů – a to na silnici I/56 u Ostravice a také na tahu I/35, který vede z Horní Bečvy do Makova. „Uvázlo tam přibližně pět kamionů,“ popsal dopoledne redaktor ČT Marek Slavík. Po jedenácté dopoledne už byly podle Slavíka všechny beskydské hlavní tahy průjezdné, i nadále ale v oblasti pokračovalo husté sněžení.

Ve Zlínském kraji v souvislosti se silným větrem vyjížděli hasiči od půlnoci do odpoledne zhruba k 40 událostem, všechny se obešly bez zranění. Brzy ráno museli v Lužné na Vsetínsku vyprošťovat automobil, který sjel do řeky Senice. 

Kvůli větru, který způsobil poruchy na vedení vysokého napětí, se ocitly v kraji stovky domácností bez proudu. Výpadek postihl některá místa v okolí Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku či u Slušovic na Zlínsku, tam zůstávaly stovky domácností bez proudu ještě po 18. hodině. 

Právě u Slušovic byla situace podle mluvčí společnosti E.ON Martiny Slavíkové nejhorší, porucha na vedení tam odřízla od elektřiny přibližně 1230 domácností. Dalších asi 600 domácností bez elektřiny bylo kvůli spadlým vodičům v Nezdenicích na Uherskohradišťsku. 

Silný vítr omezil také železniční dopravu v Jihomoravském kraji. Provoz na trati mezi Brnem a Přerovem přerušila po poledni porucha na trakčním vedení, šlo o úsek mezi Ivanovicemi na Hané a Nezamyslicemi. České dráhy mezi Vyškovem a Nezamyslicemi zavedly náhradní autobusovou dopravu.

Hasiči v kraji vyjeli od rána do podvečera bezmála devadesátkrát, především k popadaným stromům. Jeden z nich zasáhl elektrické vedení na Blanensku a od proudu odřízl asi tisíc domácností, ještě po 15. hodině jich elektřinu nemělo asi 260.

Celkem bylo kvůli silnému větru a mokrému sněhu ve středu večer v Česku bez elektřiny přibližně 2500 odběratelů.

Výstraha před silným větrem a sněhovými jazyky

Ve středu ráno intenzivněji sněžilo hlavně v jihozápadní části republiky. Během dne se sněhové přeháňky četněji vyskytovaly na severu a severovýchodě Česka.

„Ve středu počítáme s dynamickým, velmi proměnlivým počasím,“ poznamenala meteoroložka ČT Barbora Tobolová. Teplotní maxima se nejčastěji pohybovala mezi nulou až čtyřmi stupni Celsia. Na horách mělo mrznout.

Meteorologové varovali před silným větrem. Ten měl v nárazech podle jejich předpokladů na některých místech dosahovat od padesáti až do devadesáti kilometrů v hodině. „Ještě teď v nárazech místy dosahuje 70 kilometrů v hodině, ale bude slábnout,“ řekla před 15. hodinou Tobolová.

Někde se tvořily i sněhové jazyky, a to hlavně v příhraničních oblastech Olomouckého a Moravskoslezského kraje a také v části Vysočiny. Výstraha před silným větrem platila až do páté hodiny odpoledne. Před sněhovými jazyky o hodinu déle.