Podle Lipavského je Česko připraveno podpořit sankce proti Rusku. Blížící se olympiádu v Číně nepodporuje

29 minut
Interview ČT24 - Jan Lipavský (25. 1. 2022)
Zdroj: ČT24

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v úterý po jednání krizového štábu resortu zahraničí sdělil, že deeskalace rusko-ukrajinského konfliktu se nedaří. Česko ale zatím nestahuje z Ukrajiny svoje diplomaty, nabádá však občany, aby nejezdili do rizikových oblastí. V Interview ČT24 sdělil, že Česko je připraveno podpořit sankční režimy proti Rusku, prohlásil, že Ukrajina si volí směřování na západ. Ministr také uvedl, že Česko nepodporuje Zimní olympijské hry v Číně.

Podle Lipavského nelze zatím definovat jeden konkrétní okamžik, kdy by se rozběhla evakuace diplomatického sboru. Jde prý o proces, který má stupně a přípravné fáze. Pokud by evakuace nastala, týkala by se zastupitelského úřadů v Kyjevě a generálního konzulátu ve Lvově.

„Nejdřív by odcházeli rodinní příslušníci, jako poslední velvyslanec, podle toho, jak by se situace vyvíjela. Co se týče počtů, tak se bavíme o počtu někde nad stovkou lidí,“ sdělil Lipavský. Dodal ale, že problematika je složitější, protože na Ukrajině je i velké množství dalších Čechů, kteří tam pracují nebo pobývají.

Plán Česka v případě ruské invaze na Ukrajinu podle něj závisí na postupu spojenců, kteří jsou pro Česko bezpečnostním garantem. „Jsme připraveni podpořit sankční režimy, které by byly uplatněny vůči Ruské federaci,“ sdělil s tím, že hrozba tvrdých ekonomických sankcí je hlavním nástrojem, kterým má západní společenství šanci odvrátit agresi Ruska vůči Ukrajině. Podobu sankcí nechtěl specifikovat, protože jednání probíhají a jsou v neveřejném režimu.

Sankce podle něj zastavily ruskou agresi v roce 2014 vůči Ukrajině, jsou pro zemi bolestivé. „Je jednoznačná vůle Severoatlantické aliance, aby Ukrajina měla právo volby, aby si mohla zvolit své směřování. Ukrajina si volí směřování na západ,“ uvedl s tím, že ruská agrese vůči Ukrajině je o narušení územní integrity.

Ministr vítá přístup USA

Plánovaná Lipavského cesta se slovenským a rakouským protějškem na Ukrajinu je podle něj vyjádřením podpory. První vlaštovkou pomoci je také připravovaná zásilka munice. Kdyby ukrajinská strana zažádala o vojenskou pomoc, Lipavský nechce spekulovat o odpovědi, nyní se prý Česko snaží, aby dosáhlo svých závazků v rámci Severoatlantické aliance.

Ministr vítá, že k celé situaci přistoupily odpovědně Spojené státy. „Je to o tom, aby nevznikla atmosféra nějakého Vídeňského kongresu, kdy by si Spojené státy s Ruskem rozdělovaly sféry vlivu nad Evropou. To se opravdu neděje,“ sdělil s tím, že na pondělním jednání ministrů zahraničních věcí EU, kam se připojil i americký protějšek, jednání v uvozovkách připomínalo „euroatlantickou selanku“. To je ale podle něj známka toho, že je situace opravdu vážná a hledá se jednotný postoj.

Komunikace s prezidentem

Lipavský se vyjádřil i ke spolupráci s prezidentem Milošem Zemanem, uvedl, že „na pracovní úrovni informace směrem ke kanceláři prezidenta putují“. Komunikaci podle něj ale zaštiťuje premiér a probíhá na této úrovni.

Prezident Zeman již dříve sdělil, že s Lipavským jednat nebude, měl k němu a k jeho postojům výhrady. Ministr dále sdělil, že je připraven se bavit s jakýmkoliv politikem a ústavním aktérem o zahraniční politice.

„Česká republika hry nepodporuje“

Debata se stočila i k Zimním olympijským hrám, které začnou za deset dní v komunistické Číně. Prezident Zeman je podporuje, český velvyslanec v Číně Vladimír Tomšík je v Číně také veřejně podpořil a do tamních médií řekl, že je „u nás podporují všichni“, což mu Lipavský vytkl.

Ministr si prý není jistý, zda výraz „všichni“ v rozhovoru zazněl tak, jak ho použil web SeznamZprávy, Tomšíkovi ale jasně sdělil, že se má pohybovat v intencích politiky české vlády. Pro Hospodářské noviny ministr řekl, že Česko bude na zahájení zastupovat maximálně velvyslanec. „Kdo bude zastupovat Českou republiku na zahájení her, je na rozhodnutí zastupitelského úřadu v Pekingu,“ sdělil Lipavský s tím, že panuje pevná a jednoznačná shoda, že žádný z členů vlády nemá zájem se olympiády zúčastnit.

„Já vnímám zásadní porušování lidských práv v Číně v celé řadě oblastí, ať už je to situace v Sin-ťiangu, potlačování základních svobod v Hongkongu, nátlakové akce vůči Tchaj-wanu nebo stav lidských práv a práva na sebeurčení v Tibetu,“ uvedl Lipavský s tím, že diplomatický bojkot nutně neznamená, že se zastupitelský úřad nemůže zúčastnit některých akcí. Nejde podle něj o úlitbu Hradu. „Česká republika ty hry nepodporuje, to si myslím, že zaznělo poměrně jasně od členů vlády,“ řekl Lipavský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 45 mminutami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 1 hhodinou

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 2 hhodinami

Programy pro bývalé vězně jsou přetížené

Dostupnost programů, které pracují s odsouzenými, je kritická. Shodují se na tom nevládní organizace v oblasti vězeňství. Jde přitom o klíčový nástroj, který může zabránit recidivě. Na hranici kapacit jsou neziskové organizace i Probační a mediační služba. Tu chce vláda posílit.
před 3 hhodinami

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 12 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 12 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 13 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 13 hhodinami
Načítání...