Japonsko zasáhlo silné zemětřesení, úřady hlásí zraněné

Severovýchod Japonska zasáhlo zemětřesení o síle přes sedm stupňů, uvedla podle světových agentur Japonská meteorologická služba (JMA). Americká geologická služba USGS následně potvrdila, že zemětřesení mělo sílu až 7,6 stupně. JMA zároveň varovala před velkými vlnami tsunami, následně ale varování snížila na doporučení, aby se lidé zdržovali mimo pobřeží, následně jej úplně odvolala. Úřady hlásí podle agentury AP přes dvacet zraněných.

Zemětřesení s epicentrem asi sedmdesát kilometrů od japonského pobřeží zasáhlo zemi ve 23:15 místního času (15:15 SEČ) a vycházelo z hloubky okolo padesáti kilometrů, píše agentura Kjódó. Doporučení JMA, aby se lidé zdržovali mimo pobřeží, platilo pro ostrov Hokkaidó a prefektury Aomori, Iwate, Mijagi a Fukušima na severu ostrova Honšú.

První vlna tsunami, která zasáhla prefekturu Aomori, dosahovala podle agentury AFP čtyřiceti centimetrů, další stejně vysoká vlna zasáhla po několika minutách Hokkaidó. Největší vlna dosáhla sedmdesáti centimetrů. JMA původně varovala před třímetrovými vlnami.

4 minuty
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení
Zdroj: Reuters/NNN/Japan

Na několika místech vypukl požár

V Aomori na několika místech vypukl požár a úřady doporučily devadesáti tisícům lidí, aby se uchýlili do evakuačních center. Podle úřadů utrpělo zranění 23 lidí, z nichž jeden je zraněný vážně. Většinu zranění způsobily padající předměty, napsala AP.

V prefektuře je podle Kjódó 2,7 tisíce domácností bez elektřiny. Japonské železnice přerušily dočasně spojení vysokorychlostních vlaků mezi Fukušimou a Aomori, píše NHK. Provoz jaderných elektráren Higašidori, Fukušima a Onagawa nebyl nijak narušen, uvedla Kjódó.

Rozsah škod má v následujících dnech posuzovat vládou zřízená pracovní skupina, píše AP. „Na prvním místě je pro nás záchrana lidských životů a děláme vše, co je v našich silách,“ řekla premiérka Sanae Takaičiová.

Japonsko se 125 miliony obyvatel ročně zažije asi 1500 otřesů, což představuje osmnáct procent všech zemětřesení na světě, uvedla AFP. Země totiž leží v oblasti, která je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán možná obnovuje jaderný program, uvedl po schůzce s Netanjahuem Trump

Írán možná obnovuje svůj jaderný program na jiných místech, než která Spojené státy vybombardovaly během červnové dvanáctidenní íránsko-izraelské války, uvedl americký prezident Donald Trump v pondělí pozdě večer SEČ po jednání s izraelským premiérem Benjamin Netanjahuem. Pokud se podezření prokáže, USA jsou dle Trumpa připraveny „nebezpečí odstranit“. Šéf Bílého domu rovněž pohrozil palestinskému teroristickému hnutí Hamás, že pokud se v krátké době neodzbrojí, nastane pro něj „peklo“.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Německá armáda po obviněních z extremismu propustila několik výsadkářů

Německá armáda uvedla, že propustila několik výsadkářů a desítky dalších vyšetřuje v souvislosti s násilím, sexistickým chováním, užíváním drog či sympatiemi ke krajní pravici, informoval v pondělí deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
před 4 hhodinami

Kyjev popřel slova Moskvy o útoku na Putinovo sídlo, mluví o snaze podkopat jednání

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dle agentury Reuters označil v pondělí odpoledne tvrzení Moskvy o ukrajinském útoku na sídlo ruského vládce Vladimira Putina za lež. Moskva chce podle něj jen podkopat pokroky v jednání o ukončení ruské války a připravuje si půdu k útoku na budovy ukrajinské vlády v Kyjevě. O údajném útoku na Putinovu rezidenci v Novgorodské oblasti hovořil dlouholetý šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov relativně krátce poté, co na Floridě o mírovém plánu jednaly delegace Ukrajiny a USA.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

USA nedávno podnikly úder na zařízení ve Venezuele, sdělil Trump

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s newyorským rádiem WABC prohlásil, že Spojené státy minulý týden podnikly úder na zařízení ve Venezuele. Podle amerických médií se jedná o zřejmou narážku na cíl související s obchodem s drogami. Jde o první americký útok na pevninské Venezuele, ke kterému se Spojené státy přihlásily od chvíle, kdy v září v Karibském moři zahájily vzdušné údery na lodě, jejichž posádky viní z pašování narkotik do USA.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Slováci pijí o dost méně alkoholu. Česko trend nenásleduje

Spotřeba alkoholu na Slovensku klesá. Pokračující trend, který začal během pandemie covidu-19, navíc posiluje zdražování a inflace. Statistiky sice ukazují, že přibývá lidí, kteří si dají lihové nápoje alespoň občas, celková spotřeba je ale i tak na historickém minimu.
před 5 hhodinami

Politici vidí pokrok v cestě k zastavení ruské války na Ukrajině. Kreml mluví o svých cílech

Na jednání prezidenta USA Donalda Trumpa s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským o podmínkách možného zastavení ruské války proti Ukrajině nastal pokrok, uvedla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Trump, Zelenskyj i francouzský prezident Emmanuel Macron zmínili posun v otázce bezpečnostních záruk pro Ruskem napadenou Ukrajinu. Rusko obdrželo telefonát z Bílého domu a stále mluví o dosažení svých cílů, které se rovnají zničení nezávislé Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Čína zahájila vojenské manévry u Tchaj-wanu

Čína zahájila vojenské manévry v blízkosti Tchaj-wanu, který považuje za svou vzbouřenou provincii. Podle Pekingu na cvičení v úterý naváže ostrá střelba. Čína varovala spojence Tchaj-wanu před „vměšováním“. Tchajwanská prezidentská kancelář naopak vyzvala Čínu k „racionálnímu jednání, zdrženlivosti a okamžitému ukončení nezodpovědných provokací“. Tchajwanský premiér Čuo Žung-taj cvičení odsoudil a vyzval Peking k jeho ukončení.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V kosovských volbách zvítězila strana premiéra Kurtiho

Po sečtení 99,6 procenta odevzdaných hlasů zvítězila v kosovských parlamentních volbách strana Sebeurčení dosavadního premiéra Albina Kurtiho. Ten už prohlásil, že „urychleně sestaví novou vládu“. Podle dosavadních výsledků získal podporu 49,3 procenta voličů, což znamená, že k vládnutí bude potřebovat koaličního partnera. Agentura Reuters podotýká, že výsledky voleb signalizují možný konec roční patové situace, která paralyzovala tamní parlament a zpozdila i mezinárodní financování země.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...