TÉMA

Požár

Požár poškodil katedrálu v Rouen

Požár poškodil v severofrancouzském Rouen raně gotickou katedrálu. Plameny se asi sedmi desítkám hasičů po víc než hodině podařilo uhasit, nikdo neutrpěl zranění. Příčina požáru zatím není známá. Může ale souviset s probíhající rekonstrukcí.
11. 7. 2024Aktualizováno11. 7. 2024, 22:03|

Povodí Vltavy chce spustit plavební komoru v Hoříně po požáru v záložním režimu

Plavební komoru Hořín na Vltavě, která je po víkendovém požáru mimo provoz, chce Povodí Vltavy spustit ve středu. Ale jen v záložním režimu. Kromě rekreačních lodí ji využívají i ty nákladní. Právě pro ně je omezení největší problém.
9. 7. 2024|

Řecko očekává i letos nebezpečnou sezonu lesních požárů

Řecku opět hrozí rozsáhlé lesní požáry. Premiér Kyriakos Mitsotakis varoval, že léto bude velmi nebezpečné. Hasiči už letos likvidovali plameny na několika ostrovech nebo v oblasti Athén. Na ostrově Kos se ohně rozšířily až k rekreačním oblastem. Turisty záchranáři evakuovali, mezi nimi i cestující z Česka.
4. 7. 2024|

Za dvacet let se zdvojnásobil počet největších lesních požárů

Od začátku jednadvacátého století prudce stoupl počet masivních požárů, které ohrožují člověka, přírodu i infrastrukturu. Podle autorů nové studie je tento nárůst spojený s klimatickou změnou neočekávaně velký. Svá zjištění vydali v odborném časopise Nature Ecology & Evolution.
2. 7. 2024|

Severně od Athén zuří lesní požár. Zasahují stovky hasičů i letadla

Rozsáhlý požár vypukl v hustě zalesněné oblasti asi dvacet kilometrů severně od řeckého hlavního města Athény. S plameny bojují stovky hasičů, kteří využívají mimo jiné letadla, informovala agentura DPA s odvoláním na hasiče.
29. 6. 2024|

Kvůli požáru střešní izolace v Mladé Boleslavi musela být evakuována stovka lidí

Požár střešní izolace si v neděli vyžádal evakuaci stovky lidí z panelového domu v Mladé Boleslavi. Událost se obešla bez zranění. Oheň se rozšířil od kabelů k solárním panelům, hasiči je museli odpojit. Po uhašení požáru se lidé mohli vrátit do svých bytů. Škoda zatím není známa, sdělil mluvčí krajských hasičů Dominik Pěnička.
23. 6. 2024|

Majitelé lesů asi budou muset zajistit cesty pro hasiče. Podnětem byl požár Českého Švýcarska

Blíží se nové povinnosti pro majitele lesů. Cesty nejspíš budou muset celoročně udržovat tak, aby jimi mohla projet hasičská technika. Počítá s tím novela zákona o požární ochraně, která prošla připomínkovým řízením. Její vznik iniciovali hasiči po požáru v Českém Švýcarsku.
23. 6. 2024|

Lesní požáry sužují Řecko. Za jedním má být ohňostroj z jachty

Hasiči na řadě míst Řecka stále bojují s lesními požáry, zatímco někteří lidé se navzdory neustálým varováním chovají nezodpovědně a ke vzniku požárů tak v suchém a horkém počasí přispívají. Agentura DPA informovala mimo jiné o lesním požáru na ostrově Hydra způsobeném ohňostrojem, který dělali turisté na jachtě poblíž pobřeží. V pátek zemřel pětapadesátiletý dobrovolný hasič, který pomáhal bojovat s požáry na severozápadě Peloponéského poloostrova v regionu Elida.
22. 6. 2024|

Heřmanická halda má dostat ochranný sarkofág

Hoření haldy Heřmanice v Ostravě má v budoucnu zabránit ochranný sarkofág. Práce potrvají zhruba deset let a měly by stát minimálně 2,3 miliardy korun, oznámili zástupci vlády a státního podniku Diamo, který bude sanaci provádět. Zástupci města i kraje ocenili, že stát na sanaci haldy uvolní peníze. Stejná metoda byla použita i při sanaci hořícího odvalu dolu Schoeller v Libušíně na Kladensku.
20. 6. 2024|

Požár na americkém Středozápadě pohltil rezervaci původních obyvatel a dále se šíří

Nízká vlhkost a vítr živí požár v blízkosti vesnice Ruidoso v Novém Mexiku. Plameny se rozšířily i do blízké rezervace kmene Mescalero a několika přírodních parků. Úřady nařizují místním se co nejrychleji evakuovat do připravených úkrytů v okolních městech Rosswell nebo Albuquerque. Oheň se rozhořel už v pondělí v devět hodin ráno tamního času a do půl dvanácté se rozrostl na odhadovaných 5252 akrů, uvedl lesnický odbor Nového Mexika.
18. 6. 2024|

U Hořovic explodoval sklad pyrotechniky

Středočeští hasiči v pátek odpoledne vyjeli do Praskoles u Hořovic na Berounsku, kde vzplál sklad a výrobna pyrotechniky. Zranění z místa hlášení nejsou. Hasičům se už podařilo zajistit, že se oheň dál nešíří, večer dostali požár pod kontrolu. Zásah je nicméně nadále komplikovaný kvůli riziku výbuchů.
14. 6. 2024Aktualizováno14. 6. 2024, 19:00|

Hasiči v bytě v Klatovech našli mrtvého muže, policie případ vyšetřuje jako vraždu

Hasiči v pátek časně ráno našli při hašení požáru bytu ve výškovém bytovém domě v Klatovech mrtvého muže. Policie následně uvedla, že zemřel násilnou smrtí. Hořelo v domě v Suvorovově ulici, příčiny požáru zjišťují vyšetřovatelé. Policie v souvislosti s úmrtím muže vyhlásila pátrání po 58leté ženě, později uvedla, že ji našla mrtvou u auta, po němž rovněž pátrala. Kriminalisté také sdělili, že případ vyšetřují jako vraždu.
14. 6. 2024Aktualizováno14. 6. 2024, 15:26|

V Olomouci hořela ubytovna, hasiči evakuovali 27 lidí

V Olomouci v noci na pátek hořela budova ubytovny v Pavelkově ulici. Hasiči evakuovali 27 lidí, z nichž se asi deset nadýchalo zplodin kouře. Skončili v péči záchranářů, po ošetření zůstali na místě. Příčinu vzniku požáru zjišťuje nyní vyšetřovatel hasičů, škoda podle sdělení vlastníků ubytovny přesahuje čtyři miliony korun.
14. 6. 2024Aktualizováno14. 6. 2024, 09:15|

Kvůli tragickému požáru v alzheimer centru v Roztokách padla obvinění

Policisté obvinili v souvislosti s předloňským požárem v Domově Alzheimer v Roztokách z obecného ohrožení z nedbalosti tři lidi a jednu firmu. Při požáru zemřely dvě ženy. V případě prokázání viny a odsouzení jim hrozí až desetileté tresty, informovala mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.
13. 6. 2024Aktualizováno13. 6. 2024, 13:03|

Požár vyhnal návštěvníky Versailles. Plameny dostali hasiči pod kontrolu

V jedné z budov zámku ve francouzském Versailles vypukl krátký požár, kvůli němuž byly evakuovány stovky návštěvníků. Kouř šířící se ze střešní části budovy, která je momentálně v rekonstrukci, se hasičům rychle podařilo dostat pod kontrolu. Informují o tom francouzská média.
11. 6. 2024Aktualizováno11. 6. 2024, 17:17|

Objekty ve Vejprtech, kde zemřelo devět lidí, byly ve špatném stavu, řekl u soudu technik

Objekty ve Vejprtech, kde v roce 2020 kvůli požáru v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo devět lidí, byly zanedbané a technicky degradované. U soudu v Chomutově to jako svědek řekl bezpečnostní technik Jiří Falář. Chyběla projektová dokumentace budov, revize elektrospotřebičů, problémy byly také v hygieně, zdravotní dokumentace klientů nebyla v pořádku, uvedl. Kritizoval také, že uběhlo 40 minut, než se zjistilo, že v domově hoří. Řediteli Městské správy sociálních služeb Viktoru Koláčkovi hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti trest od tří do deseti let vězení. Vinu odmítl. Soud pokračuje výslechy dalších svědků ve středu, další jednání budou na konci srpna.
11. 6. 2024|

Za srážku s vlakem na přejezdu v Olomouci uložil soud polskému řidiči podmínku. Zohlednil přiznání

Olomoucký soud uložil polskému řidiči kamionu za loňský střet s vlakem v Olomouci podmíněný a peněžitý trest. Šest let nesmí také řídit vozidla. Zohlednil tak pondělní prohlášení viny i bezúhonnost obžalovaného, na druhou stranu při ukládání trestu přihlédl také k výši škody i okolnostem nehody. Pětašedesátiletý Roman Baksalara z Polska byl odsouzen za obecné ohrožení z nedbalosti, původně mu hrozilo až osm let vězení. Při nehodě se podle žalobce lehce zranilo devět lidí, škodu vyčíslil minimálně na 34 milionů korun. Rozsudek je pravomocný, strany se vzdaly práva odvolání.
3. 6. 2024Aktualizováno3. 6. 2024, 12:26|

Za brutální vraždu manželky si muž odpyká 27 let, potvrdil Nejvyšší soud

Za brutální vraždu manželky si muž z Českolipska odpyká 27 let ve vězení, trest mu v pátek potvrdil Nejvyšší soud (NS). Rozhodoval bez veřejného jednání, o výsledku informovala mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není na webu soudu dostupné.
31. 5. 2024|

Hasiči kvůli požáru na chomutovském sídlišti evakuovali 120 lidí, zasahoval i vrtulník

Hasiči zlikvidovali požár panelového domu na sídlišti v Březenecké ulici v Chomutově. Evakuovali 120 lidí. Jeden člověk se těžce zranil, vrtulník ho transportoval do ústeckého traumacentra. Čtyři osoby, které se nadýchaly kouře, odvezly sanitky do nemocnice. S plameny bojovali hasiči téměř tři hodiny.
30. 5. 2024Aktualizováno30. 5. 2024, 11:56|

Ředitel domova ve Vejprtech nesouhlasí s obžalobou. Hrozí mu až deset let vězení

Okresní soud v Chomutově se začal zabývat tragickým požárem v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech v Krušných horách. Při požáru nebo na následky nadýchání se oxidu uhelnatého zemřelo v roce 2020 devět lidí. Řediteli Viktoru Koláčkovi hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti trest od tří do deseti let vězení. Řekl, že nesouhlasí s obžalobou.
28. 5. 2024Aktualizováno28. 5. 2024, 14:20|

Žháře z Vítkova soud zatím odmítl propustit z vězení, chce psychologický posudek

Okresní soud v Karviné nepropustil z vězení Jaromíra Lukeše odsouzeného k 22 letům za žhářský útok ve Vítkově v roce 2009. Než rozhodne o jeho žádosti, nechá si vypracovat posudek z oboru psychologie. Hlavní líčení soudkyně odročila. Termín zatím není znám, mělo by to být do tří měsíců. Ze čtyř odsouzených byli loni podmínečně propuštěni z vězení dva. Ve výkonu trestu zůstává kromě Lukeše i David Vaculík.
28. 5. 2024Aktualizováno28. 5. 2024, 11:57|

Soud uložil muži za těžké ublížení na zdraví kvůli požáru na Rumišti 7,5 roku

Krajský soud v Brně uložil muži za těžké ublížení na zdraví a poškození cizí věci kvůli požáru v brněnské ulici Rumiště z loňského července 7,5 roku vězení. Soud jej také vyhostil na deset let. Osmatřicetiletý Krzysztof Antoni Bugla původem z Polska založil požár u budovy v bývalé průmyslové zástavbě, v níž zůstali uvězněni dva lidé, kteří se při požáru zranili. Horším následkům zabránila pomoc jiného muže a také rychlý příjezd záchranářů. Žalobce čin hodnotil jako pokus o vraždu, muži navrhoval patnáct let vězení. Bugla vinu částečně doznal, ale tvrdí, že oheň nezapálil úmyslně. Je ve vazbě. Rozhodnutí není pravomocné, strany si ponechaly lhůtu pro možné odvolání.
28. 5. 2024Aktualizováno28. 5. 2024, 11:54|

Chtěl být strážcem, ztratil motivaci, řekl kolega o obžalovaném ze zapálení Českého Švýcarska

Soud dočasně přerušil proces s mužem obžalovaným ze založení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Poslal ho do psychiatrické péče. Lékaři by mu měli postupně snížit dávku léků, aby dokázal soudní jednání lépe vnímat. Chování bývalého dobrovolného strážce se podle jeho bývalých kolegů začalo měnit před lety, když nezískal vytoužené pracovní místo.
27. 5. 2024Aktualizováno27. 5. 2024, 20:58|

V Chile zadrželi dva muže podezřelé ze založení požáru se 137 oběťmi

Chilské úřady zatkly dobrovolného hasiče a lesního úředníka pro podezření, že založili požár, který si v únoru vyžádal nejméně 137 mrtvých, informoval v neděli zpravodajský server BBC News.
26. 5. 2024|