První dávky vakcíny proti covidu by v Česku mohly být 28. prosince. Schválena má být o týden dřív

V Česku by podle České vakcinologické společnosti (ČVS) mohlo být 28. prosince 9750 dávek vakcíny proti covidu-19, napůl v Praze a v Brně. ČVS očekává, že látku od firmy Pfizer schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) pro Evropskou unii 21. prosince. Společnost o tom informovala na svých facebookových stránkách. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí uvedl, že navrhne vládě zřízení postu vládního zmocněnce pro očkování. 

Pro získání imunity musí každý očkovaný dostat dvě dávky. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí potvrdil, že Česko může očekávat první dávky vakcíny proti covidu-19 do konce roku. Ještě minulý týden zmiňoval, že vakcína bude schválena nejdříve 29. prosince a očkovat v Česku by se mohlo začít za šest až osm týdnů.

Česko má očkovací látku objednanou předem pro asi dva miliony lidí díky společnému nákupu Evropské unie. Protože látka už se vyrábí, čeká se pouze na finální schválení EMA a bude možné zahájit distribuci.

Očkovací látka musí být skladována při minus 70 stupních Celsia a bude se dovážet ve větších baleních, očkovat s ní tak budou centra ve větších nemocnicích, nikoliv lékaři v ordinacích.

Vakcína pro sedm milionů lidí

Dodávat vakcínu do Česka má několik výrobců, očkování by mělo být zajištěno pro celkem 6,9 milionu lidí. Podle vakcinační strategie se počítá s dodávkou očkovací látky pro milion lidí v prvním čtvrtletí roku 2021, ve druhém pro 2,62 milionu lidí, ve třetím pro 2,42 milionu lidí a ve čtvrtém pro 382 tisíc lidí. Další dávky budou dostupné v roce 2022. 

Očkování má být dobrovolné a plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Zájem o vakcínu má údajně asi čtyřicet procent populace v Česku, dvacet procent lidí se zatím nerozhodlo.

Jako první by měli vakcínu dostat lidé nad 65 let a mladší nemocní s vážnými chorobami, například kardiaci nebo diabetici. Jen seniorů je podle poslední statistické ročenky přes 2,13 milionu, tvoří tak pětinu obyvatel země.

Dříve než ostatní zájemci mají dostat vakcínu také zdravotníci z vybraných oddělení, kteří jsou více ohrožení, poté ostatní zdravotníci, zaměstnanci v sociálních službách a kritické státní infrastruktuře.

Babiš navrhne vládního zmocněnce pro očkování

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí po zasedání tripartity uvedl, že vládě navrhne zřízení postu vládního zmocněnce, který by měl na starosti očkování proti koronaviru. Stal by se také členem vládní rady pro zdravotní rizika.

Zmocněncem by se mohl stát bývalý ministr zdravotnictví a premiérův poradce Roman Prymula, který České televizi řekl, že o tom s Babišem hovořili. Premiér ale na tiskové konferenci podrobnosti neuvedl. 

„Budeme vést nějaké konzultace s panem ministrem zdravotnictví, a když ten člověk bude vybrán, tak to samozřejmě veřejnosti oznámím,“ prohlásil Babiš.

Podle některých expertů i zástupců opozice Česko v přípravě na očkování zaspalo a má zatím jen obecnější strategii. Odborníci poukazují na situaci v Německu, které má už očkovací centra, zajišťuje personál a sestavuje časový harmonogram u jednotlivých skupin. Podotýkají také, že se jedna z vakcín převáží a skladuje při teplotě hluboko pod bodem mrazu, bude tedy nutné přesně vědět, kdy, kde a pro koho se tento materiál využije.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák uvedl, že očekává k očkování velkou vládní kampaň. Sám se chce hned nechat očkovat. „Rád se naočkuju před kamerami. Jsem ten rizikový, věkově, zdravotně. Myslím si, že je to (očkování) správně a osobnosti země mají dávat příklady,“ uvedl.

Komentátor Aktuálně.cz a Českého rozhlasu Plus David Klimeš ve svém newsletteru uvedl, že poradenská firma Ernst & Young má vytvořit pro ministerstvo zdravotnictví analýzu, jak se na očkování připravit. „Můžeme potvrdit, že na studii připravenosti českého zdravotnictví na distribuci vakcíny pro ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli pracujeme. Stejně jako u všech projektů, které pro naše klienty zpracováváme, nemůžeme detaily komentovat,“ sdělila společnost.

Česko nakoupí materiál pro očkování 

Vláda po pondělním jednání uvedla, že Česká republika nakoupí zdravotnický materiál pro očkování proti koronaviru. Mimo materiál, který zajišťuje Evropská komise, bude nad jeho rámec vytvořena i rezerva prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR).

SSHR nakoupí šest milionů injekčních stříkaček, 800 tisíc injekčních stříkaček pro ředění nebo 160 tisíc kusů rozpouštědla, na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví.

„Děláme to s vědomím toho, abychom si byli jisti, že pro naše občany bude nejenom vlastní vakcína, ale i všechno, co je potřebné pro vakcinaci potřebné zavčas a v dostatečné míře,“ řekl Blatný. Evropská smlouva podle něj zatím není zcela dojednána, Česko podle něj od EU poptává množství, které by české očkování plně pokrylo, má jít mimo jiné o 12 milionů injekčních stříkaček.

Blatný uvedl, že požadavek na SSHR je na úrovni zhruba poloviny potřebného množství proočkování celé populace. „I kdyby se jednalo o zboží, které nám nakonec přijde dvakrát, tak zde není žádný problém. Jedná se o artikl, který je běžně ve zdravotnictví potřeba, takže ho adekvátně spotřebujeme,“ dodal.

Pro použití v Evropské unii zatím není žádná vakcína proti novému typu koronaviru schválena. Vakcínou od společnosti Pfizer očkuje na základě vlastního rozhodnutí Velká Británie. O víkendu ji povolili používat také v USA, předtím v Kanadě.