Rusové se vrací ke své tradiční vojenské doktríně, tvrdí Britové

Nahrávám video

Ruská armáda dál shromažďuje jednotky za hranicemi východní Ukrajiny a ostřeluje civilní cíle v Charkovské, Doněcké a Záporožské oblasti. Boje pokračují i v Mariupolu. Dalším terčem ruských útoků se pravděpodobně stanou města Kramatorsk a Kosťantynivka, uvedlo britské ministerstvo obrany, které zároveň varovalo, že se Rusové vrací ke své tradiční vojenské doktríně. Ruské ministerstvo obrany přiznalo potopení vlajkové lodi své Černomořské flotily, křižníku Moskva. Podle ruské strany bylo při vzdušném útoku ukrajinských sil v příhraniční vesnici v Brjanské oblast zraněno sedm lidí, k útoku údajně došlo i v ruské Belgorodské oblasti.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Ruská armáda i nadále soustřeďuje vojenské síly nedaleko hranic s Ukrajinou a pokračuje v ostřelování a bombardování civilních cílů v Charkovské, Doněcké a Záporožské oblasti, informoval ruskojazyčný server BBC s odvoláním na ukrajinskou armádu.

Boje neustávají ani v Mariupolu, uvedl ve svém hlášení ukrajinský generální štáb. I přes řadu týdnů trvající operaci se zatím ruským silám nepodařilo nad strategicky položeným přístavem plně převzít kontrolu, dodal.

Rusové tvrdí, že se někteří Ukrajinci v obleženém městě vzdávají. „Během noci dobrovolně složilo zbraně a vzdalo se 134 dalších ukrajinských vojáků, včetně čtrnácti důstojníků,“ hlásí mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Ukrajinské úspěchy

Ukrajinský generální štáb také hlásí úspěchy. Zveřejnil fotografie z trasy mezi městy Charkov a Izjum, kde ukrajinská armáda údajně vyhodila do vzduchu most s projíždějící ruskou kolonou. Ostatní vozidla měla následně zlikvidovat.

V Doněcké a Luhanské oblasti podle něj ukrajinská armáda odrazila osm útoků, zničila tank, deset dalších vozidel a jeden dělostřelecký systém. Tato tvrzení podobně jako jiné zprávy z válečné oblasti nelze nezávisle ověřit.

„Nepřítel provedl vojenské operace v oblastech Slovjansku, Popasné a Kurachova a útočné operace v Mariupolu. Neuspěl v nich, boje pokračují,“ komentuje situaci mluvčí ukrajinského generálního štábu Oleksandr Šputun.

„Ruský nepřítel dál buduje leteckou jednotku nedaleko východní hranice s naším státem, posiluje dělostřelectvo, zpravodajství a lékařskou podporu. Po celé Ukrajině trvá hrozba ostřelování,“ varuje dále generální štáb.

Ukrajinským silám se také nejspíš podařilo zničit protilodními střelami Neptun vlajkovou loď Černomořské flotily. Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek večer potvrdilo, že se křižník Moskva potopil. Neuvedlo ale, zda se plavidlo dostalo do potíží kvůli cizímu útoku.

Návrat k tradiční vojenské doktríně

Cílem ruského násilí a nevybíravých útoků, jakým od začátku invaze čelila centra jiných ukrajinských měst, se pravděpodobně stanou Kramatorsk a Kosťantynivka, oznámilo s odkazem na informace rozvědek britské ministerstvo obrany.

„Rozsáhlé raketové a dělostřelecké údery a snaha soustředit síly k ofenzivě ukazují na návrat k tradiční ruské vojenské doktríně,“ míní britské ministerstvo. To si však vyžádá značné množství sil. Ty ale momentálně zaměstnává obléhání Mariupolu.

Podle úřadu ukrajinského generálního prokurátora zemřelo během války už 197 dětí, dalších 351 bylo zraněno. Nejvíce životů dětí si vyžádaly boje v oblasti Kyjeva, Doněcku a Charkova. Úřad upozornil, že údaje nejsou konečné a průběžně se aktualizují.

Ukrajinský generální štáb ve čtvrtek odhadl ruské ztráty od začátku invaze na 19 900 vojáků, 753 tanků, 1968 obrněných vozidel, 366 děl, 122 raketometů, 64 protiletadlových zbraní, 160 letadel a 144 vrtulníků.

Mariupol čelí několikatýdennímu ruskému obléhání
Zdroj: Alexander Ermochenko/Reuters

Ruské ministerstvo obrany naopak podle agentury Interfax tvrdí, že jeho jednotky dosud zničily 131 ukrajinských letadel, 104 vrtulníků, 245 raketových protiletadlových zbraní, 448 dronů a 2179 tanků a dalších obrněnců. Tyto údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková uvedla, že na čtvrtek bylo dohodnuto devět humanitárních koridorů, šanci na evakuaci osobními auty dostanou i civilisté z Mariupolu. Podle Vereščukové se obě strany konfliktu dohodly i na výměně zajatců. Ve čtvrtek se mají vrátit tři desítky Ukrajinců - pět důstojníků, 17 vojáků a osm civilistů.  

Ukrajinci prý útočili v pohraničí, Rusové pohrozili odvetným úderem na Kyjev

Ruští představitelé ve čtvrtek uvedli, že ukrajinské vrtulníky zasáhly obytné budovy a zranily sedm lidí v Brjanské oblasti. „Dne 14. dubna 2022 za použití dvou bojových vrtulníků vybavených těžkými útočnými zbraněmi vojenský personál Ozbrojených sil Ukrajiny nezákonně vstoupil do vzdušného prostoru Ruské federace,“ tvrdí ruský vyšetřovací výbor v prohlášení.

„Při pohybu v malé výšce bylo provedeno nejméně šest náletů na obytné budovy v obci Klimovo,“ dodal. Gubernátor Belgorodské oblasti uvedl, že jedna z tamních vesnic byla rovněž napadena, ale nikdo nebyl zraněn. Podle Moskvy mohou události vyvolat odvetný útok, a to včetně útoku na Kyjev. „Pokud budou takové incidenty pokračovat, pak důsledkem ze strany ozbrojených sil Ruské federace budou útoky na rozhodovací centra, včetně Kyjeva, od kterých ruská armáda doposud upustila,“ varovalo ministerstvo obrany.

Ukrajinské vládní Centrum pro boj proti dezinformacím vydalo prohlášení, v němž obvinilo ruské zpravodajské služby z „plánu na provedení teroristických činů s cílem vybičovat protiukrajinskou hysterii“ v Rusku. V prohlášení byly zmíněny dva údajné útoky v západoruském městě Brjansk, ale nikoli údajný letecký útok.

Moskva shání vojáky na internetu, uvedla BBC

Od začátku března se na zcela civilních internetových stránkách sloužících k hledání práce HeadHunter a SuperJob objevily tisíce volných míst pro vojáky, kteří uzavřou kontrakt s armádou. Děje se tak na pozadí značných ztrát ruské armády na Ukrajině, píše ruská redakce BBC na svém webu. Na základě takového inzerátu se podle jejích poznatků může budoucí „kontraktnik“ již za pár týdnů ocitnout ve válce na Ukrajině. Ministerstvo obrany se k dotazům BBC nevyjádřilo.

Ruské ministerstvo obrany hledá střelce, průzkumníky, obsluhu protiletadlových zbraní, granátometů a další potenciální účastníky bojových operací. Podle společnosti HeadHunter se za poslední měsíc objevily více než tři tisícovky volných míst na dotaz „voják s kontraktem“. Společnost uvedla, že podobná volná místa se objevovala na webu i dříve. Ale z čísel vyplývá, že od konce února jich výrazně přibylo.

Na dalším webu SuperJob ukázal vyhledávač před týdnem 18 100 volných míst pro vojáky, množství server ponechal bez komentáře.

Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně zdůrazňoval, že armáda, která válčí na Ukrajině, se skládá z profesionálních vojáků. Kolik má Rusko nyní vojáků s kontraktem, není jasné. Předloni jich bylo 400 tisíc a armáda plánovala počet navýšit na půl milionu. Tito vojáci se tradičně nezískávali za pomoci internetové inzerce, upozornil expert, který si z bezpečnostních důvodů nepřál být jmenován. „Obvykle se vše dělo přes vojenské správy a náborová střediska,“ vysvětlil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jihokorejský soud uložil exprezidentu Junovi třicetiletý trest v dronové kauze

Jihokorejský soud v pátek uložil bývalému prezidentovi Jun Sok-jolovi 30letý trest za to, že vydal příkaz k dronové operaci nad severokorejskou metropolí Pchjongjangem s cílem zvýšit napětí s KLDR a vytvořit tak záminku k vyhlášení stanného práva v prosinci 2024. Informovala o tom agentura Jonhap.
před 12 mminutami

V EU začíná platit migrační pakt, Česko má výjimku kvůli ukrajinským uprchlíkům

Ve všech členských státech Evropské unie začal platit migrační a azylový pakt přijatý v květnu 2024. Podle Evropské komise má přinést silnou ochranu vnějších hranic, spravedlivá a pevná azylová pravidla a rovnováhu mezi solidaritou a odpovědností. Česko se při hlasování před dvěma lety zdrželo, loni pak získalo výjimku z povinného principu solidarity.
před 4 hhodinami

Britský ministr obrany Healey skončil kvůli výdajům na obranu, nahradí ho Jarvis

Britský ministr obrany John Healey ve čtvrtek rezignoval kvůli sporu s premiérem Keirem Starmerem, který podle ministra nevyčlenil dostatek zdrojů potřebných k obraně země. Healey oznámil demisi na síti X. Starmer v reakci na to uvedl, že vždy bude dělat, co je potřeba, aby byla Británie v bezpečí. Kancelář ministerského předsedy následně uvedla, že Healeyho nástupcem bude dosavadní náměstek ministryně vnitra Dan Jarvis. Healeyho rezignace pravděpodobně dále posílí spekulace o tom, že Starmerovy dny ve funkci premiéra jsou sečteny, poznamenala agentura AP.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

USA znovu zaútočily na Írán, pak Trump zrušil další avizované údery

Americký prezident Donald Trump uvedl, že zrušil bombardování Íránu, které dříve avizoval. USA v noci na čtvrtek dokončily další údery proti Íránu, jehož síly pohrozily odvetou a uvedly, že zaútočily na americké základny v Bahrajnu a Kuvajtu. Agentura Reuters napsala, že spolu USA a Írán navzdory úderům jednají, a to i o íránských zmrazených aktivech. Podle šéfa Bílého domu bude brzy oznámen termín a místo podepsání dohody.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoV Albánii pokračují protesty proti developerskému projektu Trumpovy rodiny

V Albánii proběhly další protesty kvůli projektu Jareda Kushnera, zetě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Plány na výstavbu obřího turistického resortu v laguně Vjosa-Narta, nedaleko jihoalbánského přístavu Vlora, kritici považují za bezohlednou invazi na nedotčené chráněné území, které je mimo jiné domovem divokých plameňáků. „Už máme po krk korupce. Měli bychom být (nově přijatou) kandidátskou zemí Evropské unie, ale chybí nám základní služby. Každý má své vlastní důvody. Musí to skončit,“ sdělil demonstrant z Tirany Greisi Mani. Za tyto problémy podle nespokojených Albánců může premiér Edi Rama, který zůstává odhodlaný dát americkým developerům zelenou.
před 6 hhodinami

VideoNěmecký průmysl čelí čínské konkurenci

Německý kancléř Friedrich Merz volá po lepší obraně Evropy proti nekalým praktikám v mezinárodním obchodu. Podle ekonomů ztratilo německé hospodářství za pět let 400 tisíc pracovních míst, a to kvůli vzestupu Číny. Merz slibuje reformy a tvrdší postup vůči Pekingu v rámci EU. „Čína přímo nahrazuje to, co jsme v Německu tradičně vyráběli po celá desetiletí, a to za ceny, s nimiž se dá jen těžko konkurovat,“ míní německá expertka Mareike Ohlbergová. Ekonomové vládě radí postoj k Číně zpřísnit. V opačném případě hrozí, že bude průmysl pod návalem levnějších výrobků upadat. Volba Německa ovlivní i pozici celé EU. Vztah k Číně bude mezi hlavními tématy bruselského summitu příští týden.
před 7 hhodinami

Po Trumpově odvolání ohlášených úderů na Írán ropa výrazně zlevňuje

Ceny ropy začaly výrazně klesat poté, co americký prezident Donald Trump odvolal ohlášené další údery na Írán. Trump zároveň tvrdí, že bude brzy oznámeno datum a místo podepsání mírové dohody, jejíž hlavní body podle něj Teherán přijal po jednáních na nejvyšší úrovni. Barel Severomořské ropy Brent se dostal pod devadesát dolarů.
před 8 hhodinami

Rusko zabíjelo v Sumské oblasti, Ukrajina zasáhla mosty na Krym

Ruský dronový útok v ukrajinské Sumské oblasti zabil ženu a zranil dvě její vnoučata, další úder tam zabil železničáře, sdělila oblastní správa. Okupační úřady ohlásily, že ukrajinské údery poničily několik mostů mezi Krymem a Chersonskou oblastí. Cílem útoku byl i Sevastopol, kde kromě toho nebudou ve čtvrtek k dostání žádné pohonné hmoty. Nálet hlásí i ruský Krasnodarský kraj, kde hoří rafinerie.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...