TÉMA

Loď

Digitální dvojče Titanicu přineslo příběh posledních minut posádky

Podrobná analýza digitálního skenu Titanicu ukazuje nový pohled na poslední hodiny zaoceánského plavidla, které od svého ztroskotání v roce 1912 leží na dně severního Atlantiku. Poskytuje například nový pohled na kotelnu a potvrzuje výpovědi svědků, že strojníci pracovali až do konce, aby udrželi na palubě elektřinu a světlo, napsala stanice BBC, která se odvolává na nový dokument společností National Geographic a Atlantic Productions.
9. 4. 2025|

Převrácení lodi ve Štěchovicích policie prověřuje jako usmrcení z nedbalosti

Policisté se zabývají případem převrácené lodi ve Štěchovicích pro podezření z usmrcení z nedbalosti. Prověřují také, zda nebyla porušena bezpečnost práce, sdělila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Při pondělní nehodě utonul dělník dodavatelské firmy, která pro Povodí Vltavy značila plavební cestu. Mluvčí povodí Hugo Roldán v úterý řekl, že šlo o pracovníky firmy Zakládání staveb.
1. 4. 2025Aktualizováno1. 4. 2025|

Ve Štěchovicích se převrátila loď se sedmi dělníky, jeden muž utonul

Ve Štěchovicích v okrese Praha-západ se v pondělí ráno převrátila loď se sedmi dělníky opravujícími most přes Vltavu. Proud ji odhodil na remorkér. Šesti se podařilo dostat na břeh, jeden muž ve Vltavě utonul, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025|

Německo zabavilo tanker, který byl součástí ruské stínové flotily

Německé úřady zabavily tanker Eventin, nad nímž posádka v lednu ztratila v Baltském moři kontrolu. Informoval o tom s odvoláním na své zdroje časopis Der Spiegel. Evropská unie loď na konci února zařadila na seznam plavidel ruské stínové flotily, která Moskvě pomáhá při obcházení sankcí.
21. 3. 2025|

V Lipníku nad Bečvou vyrábějí pro Hollywood historické lodě

Plaví se na nich hrdinové celosvětově úspěšných seriálů Hra o trůny, Vikingové nebo snímku Letopisy Narnie. Historické lodě ale vznikly v Česku, v garáži v Lipníku nad Bečvou. Dvě fantasy plavidla se objevila i v Oscarem letos oceněném muzikálu Čarodějka.
15. 3. 2025|

Britská policie po nehodě tankeru zadržela kapitána kvůli usmrcení z nedbalosti

Britská policie po pondělní srážce tankeru a nákladní lodi zadržela muže, podezřívá ho z usmrcení z nedbalosti, informovala stanice Sky News. Podrobnosti o muži úřady nezveřejnily, vlastník lodi ale následně uvedl, že zadržen byl její kapitán. Kolizi u pobřeží východní Anglie nepřežil zřejmě jeden námořník. Ten je oficiálně pohřešovaný, podle záchranářů je ale s velkou pravděpodobností mrtvý. Britská pobřežní stráž podle agentury Reuters uvedla, že na kontejnerové lodi stále hoří, zatímco požár na tankeru se již téměř podařilo uhasit.
11. 3. 2025Aktualizováno11. 3. 2025|

Estonsko pátrá v Baltském moři po podezřelých aktivitách

Estonsko je připraveno zasáhnout proti plavidlům, která představují nebezpečí pro Baltské moře a tamní infrastrukturu. Námořnictvo by mělo zakročit proti nepříteli i v mezinárodních vodách. Tallin tak chce zabránit například dalšímu narušení elektrických kabelů a telekomunikačních spojů.
15. 2. 2025|

Pod zříceným mostem v Drážďanech poprvé proplula loď

Po pěti měsících proplula pod zříceným mostem v Drážďanech první nákladní loď. Byla česká a dostala speciální povolení. Kvůli odstraňování trosek byla vodní cesta z Česka k moři od září uzavřená. Na dolním toku tak uvázly výletní i nákladní lodě, které se nemohly vrátit do domovských přístavů. Průjezd první nákladní lodi pod zříceným drážďanským mostem poutal velkou pozornost u německých médií i rejdařů. Uzavření vodní cesty dělalo vážné problémy nejen českým, ale i saským výletním lodím.
3. 2. 2025|

Norové zadrželi loď podezřelou z poškození kabelu

Norská policie zadržela norskou loď s plně ruskou posádkou kvůli podezření, že se podílela na poškození optického kabelu v Baltském moři. Zadržení se uskutečnilo na žádost lotyšských úřadů, uvedla podle agentury Reuters policie v norském městě Tromsö. Nedávno pak švédské úřady zabavily loď Vezhen a vyšetřují ji také kvůli poškození podmořského kabelu.
31. 1. 2025Aktualizováno31. 1. 2025|

„Rostoucí ruská agrese.“ Do britských vod se vrátila špionážní loď Moskvy

Spojené království tento týden sledovalo ruskou špionážní loď v Lamanšském průlivu, oznámil britský ministr obrany John Healey, který v této souvislosti mluvil o rostoucí agresi Moskvy. Plavidlo se do britských vod vrátilo poté, co se v nich pohybovalo už loni v listopadu. Londýn se podle Healeyho rozhodl v reakci na tajné operace ruských lodí upravit některá pravidla pro námořnictvo. Zapojí se také do nedávno oznámené mise NATO Baltic Sentry (Baltská stráž).
24. 1. 2025|

Baltem plul neovladatelný „stínový“ tanker s 99 tisíci tunami ropy

V Baltském moři severně od německého ostrova Rujána plul tanker, který nebylo možné ovládat. Už se jej ale podařilo zajistit. Podle spolkové agentury, která se zabývá nehodami na moři, má loď na palubě 99 tisíc tun ropy. Agentura DPA uvedla, že je tanker Eventin zřejmě součástí takzvané ruské stínové flotily.
10. 1. 2025|

Kosatky poničily další loď. Incidentů v posledních letech přibylo

Kosatky u portugalského pobřeží vážně poničily plachetnici plující pod norskou vlajkou. Plavidlo přišlo mimo jiné o kormidlo, napsala agentura DPA. Dva členové posádky vyvázli bez zranění. Podobné incidenty byly dříve výjimečné, v posledních letech jsou ale hlášeny stále častěji.
6. 1. 2025|

Spojené státy zaútočily na vojenské pozice jemenských povstalců

Spojené státy v pondělí a úterý podnikly řadu úderů na vojenské pozice hútíů v jemenském hlavním městě Saná a v pobřežních oblastech země, uvedla americká armáda. Jemenské povstalecké hnutí po útocích prohlásilo, že Jemen hodlá pokračovat v sebeobraně, píší tiskové agentury.
31. 12. 2024|

Potopila se ruská nákladní loď, která byla na sankčním seznamu USA

Ve Středozemním moři se potopilo ruské nákladní plavidlo Ursa Major, dva lidé z šestnáctičlenné posádky jsou nezvěstní, oznámilo ruské ministerstvo zahraničí, podle kterého záchranáři dopravili námořníky do Španělska. Loď Ursa Major spojovaná s vojenskými transporty do Sýrie byla na sankčním seznamu USA.
24. 12. 2024Aktualizováno24. 12. 2024|

Zřícený most v Drážďanech paralyzuje i české lodníky

Rejdaři na českém území, kteří ještě nezkrachovali nebo se s loděmi nadobro nepřemístili na západoevropské kanály, mívají v tuto roční dobu dobré období – v Labi na podzim bývá vody dost a obvykle tak odbavují nejvíc přepravních zakázek. Jenže o ty letos zatím přicházejí, protože plavba z českého dolního Labe dál do Německa stále není možná kvůli zřícenému mostu Carolabrücke v Drážďanech. Kdy budou moci zase vyplout, není jasné.
25. 10. 2024|

Italská vláda schválila dekret, který má umožnit provoz center pro migranty v Albánii

Italská vláda hledá způsob, jak pokračovat v plánech na omezení imigrace. Soud v Římě totiž v pátek rozhodl, že se první běženci, které úřady vyvezly do zadržovacích zařízení v Albánii, mají vrátit do Itálie. Vláda premiérky Giorgie Meloniové označila soud za politicky zaujatý a hodlá jeho rozhodnutí obejít dekretem. Ten italská vláda schválila v pondělí.
21. 10. 2024|

Itálie poslala do Albánie první migranty. Soud vzápětí řekl, že se musí vrátit

Soud v Římě v pátek nařídil přesunout do Itálie skupinu prvních dvanácti migrantů, které úřady před pár dny poslaly do nových migračních center v Albánii. Dospěl totiž k závěru, že migranti nepocházejí z bezpečných zemí a nesplňují tak podmínky pro přesun do Albánie. Na verdikt reagovaly ostrou kritikou italské vládní strany. Ministr vnitra Matteo Piantedosi avizoval, že zástupci kabinetu se odvolají. Podle zdrojů agentury ANSA migranty vyzvedne italská vojenská loď v sobotu.
18. 10. 2024Aktualizováno18. 10. 2024|

Ruská raketa podle Ukrajiny zabila v oděském přístavu člověka na civilní lodi

Ruské invazní jednotky zaútočily na přístavní infrastrukturu ukrajinské Oděsy balistickou střelou a zasáhly civilní loď Optima plující pod vlajkou Palau. Na Telegramu to napsal předseda správy Oděské oblasti Oleh Kiper s tím, že při útoku zemřel šedesátiletý Ukrajinec a pět cizinců utrpělo zranění. Rusko se nevyjádřilo. O víkendu zasáhlo Rusko podle Kyjeva civilní loď Paresa plovoucí pod vlajkou státu Svatý Kryštof a Nevis.
7. 10. 2024|

Drony našly vrak „lodi duchů z Pacifiku“. Potopily si ji samy USA

Společnost Ocean Infinity, která se specializuje na podmořský výzkum, objevila vrak slavné „lodi duchů z Pacifiku“ potopené za druhé světové války. Zveřejnila kvalitní záběry lodi ve velmi zachovalém stavu.
4. 10. 2024|

Trajektu se na moři otevřela vrata. Při tragédii Estonie zahynulo 852 lidí

Loď Estonia vezla 803 pasažérů a 186 členů posádky z Tallinnu do Stockholmu. V noci na 28. září 1994 se dostala do problémů na rozbouřeném Baltském moři a během pouhé jedné hodiny se potopila. Její zánik zůstává nejhorším lodním neštěstím v době míru od druhé světové války – ne všechny okolnosti jejího potopení jsou ale dodnes jasné.
28. 9. 2024|

Poštovní lístek z Titanicu je k vidění na pražské výstavě

Dramatický příběh zaoceánské lodi Titanic znovu ožívá, tentokrát ale na výstavě v Praze. Lidé si tam budou moci poprvé prohlédnout poštovní unikát ze slavného parníku. Jde o průvodku z lodní pošty, kterou jako jediný v Evropě získal český sběratel. Takové lístky se přitom jen tak jednoduše do rukou filatelistů nedostanou, většinou jsou v majetku muzeí.
5. 9. 2024|

Tým expertů pořídil nejnovější snímky Titanicu

Nepotopitelná loď, jak se Titanicu v jeho nejslavnější době přezdívalo, leží v hloubce 3800 metrů už 112 let. Jeho nejnovější snímky pořídila expedice, která se k jeho slavné přídi do temných hlubin vydala rok po tragédii turistické ponorky. Snímky ukazují postupující korozi, která 269 metrů dlouhý zaoceánský parník pomalu rozkládá.
3. 9. 2024|

Za napadeným tankerem v Rudém moři se táhne zřejmě ropná skvrna

Z tankeru Sounion v Rudém moři, na který minulý týden zaútočili jemenští povstalci hútíové, nejspíš vytéká ropa. Podle řeckých úřadů to vyplývá ze satelitních snímků. Za lodí se táhne čtyři kilometry dlouhá skvrna. O možném úniku nafty hovořil už dříve také Pentagon. Hútíové souhlasili, že umožní odtažení tankeru, aby se zabránilo ekologické katastrofě. Záchranná operace by měla začít v příštích dnech.
30. 8. 2024|

V Jihočínském moři se opět srazily lodě Filipín a Číny

V Jihočínském moři se srazila čínská a filipínská plavidla. Podle čínské pobřežní stráže filipínská loď ignorovala varování a „záměrně“ narazila do čínského plavidla. Filipínské úřady tvrdí, že poškozena byla dvě jejich plavidla po srážce s čínskými loděmi, a obvinily naopak Peking, že prováděl „nezákonné a agresivní manévry“. Incidenty v této oblasti jsou časté a ani srážky lodí těchto zemí tam nejsou neobvyklé. Obě strany se vzájemně obviňují z eskalace napětí v regionu.
19. 8. 2024Aktualizováno19. 8. 2024|
Načítání...