V Rudém moři blízko Jemenu vzplála obchodní loď, kterou napadli ozbrojenci

Nahrávám video
Události: Hútíové hlásí potopení lodi v Rudém moři
Zdroj: ČT24

V Rudém moři poblíž jemenských břehů vzplála obchodní loď. Posádka ji byla nucena opustit, následně se jí dostalo pomoci. Plavidlo předtím napadli ozbrojenci palnými zbraněmi, granátomety a také námořními drony, informovaly agentury AP a Reuters, které se odvolávají na britskou námořní službu a bezpečnostní firmu Ambrey. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil, nese však znaky odkazující k jemenským džihádistům hútíům.

„Loď napadlo několik menších plavidel, která zahájila palbu z ručních zbraní a granátometů. Ozbrojený bezpečnostní tým palbu opětoval,“ uvedla britská vojenská námořní služba UKMTO s tím, že incident se vyšetřuje.

Bezpečnostní zdroje podle Reuters sdělily, že řecká loď plující pod liberijskou vlajkou Magic Seas nabírá vodu, protože ji později zasáhly námořní drony. Útok se odehrál asi sto kilometrů jihozápadně od jemenského přístavu Hudajdá, který mají pod kontrolou právě šíitští hútíové. Jde o první podobný incident na důležité námořní trase od poloviny dubna.

Britská společnost Ambrey, která se specializuje na otázky námořní bezpečnosti, podle agentury AP vydala varování, že na obchodní loď zaútočilo při její plavbě Rudým mořem směrem na sever osm menších člunů. „Dva z námořních dronů narazily do levoboku plavidla a poškodily jeho náklad,“ uvedla Ambrey. Služba UKMTO sdělila, že útok způsobil požár na palubě.

Zástupci námořní bezpečnostní společnosti Diaplous a Ambrey následně upřesnili, že loď byla později napadena čtyřmi bezpilotními plavidly a terčem raket.

Napjatá situace na Blízkém východě

Incident se odehrává v době, kdy na Blízkém východě přetrvává napětí kvůli válce mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy a po válce mezi Íránem a Izraelem a leteckých útocích Spojených států na íránská jaderná zařízení.

Hútíové, kteří mají pod kontrolou severozápad Jemenu a jsou spojenci Íránu, od listopadu 2023 útočili na obchodní lodě v Rudém moři. Zdůvodňovali to solidaritou s Palestinci v reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy, která začala po 7. říjnu 2023 v odvetě za teroristický útok Hamásu na Izrael.

Spojené státy kvůli tomu pak útočily na pozice hútíů v Jemenu. V květnu hútíové uzavřeli se Spojenými státy příměří a slíbili, že mezinárodní námořní dopravu v Rudém moři přestanou narušovat. Tehdy také dodali, že toto příměří se ale nevztahuje na Izrael.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejhorší vzduch je v Pákistánu a Bangladéši. Česko je na tom průměrně

Nejznečištěnější vzduch na světě má podle švýcarské analýzy Pákistán. Koncentrace jemných částic v ovzduší tam překročila doporučené hodnoty Světové zdravotnické organizace (WHO) až třináctkrát. Česko se umístilo přibližně v polovině žebříčku.
před 29 mminutami

Izrael zaútočil na íránskou infrastrukturu

Izraelská armáda podnikla rozsáhlou vlnu útoků na íránskou infrastrukturu v několika oblastech včetně města Isfahán, napsal deník Ha'arec. Íránská agentura IRNA tvrdí, že izraelsko-americké útoky ve středu večer zabily dva chlapce v obytné části města Kafrí v jižním okrese Šíráz. Několik států v Perském zálivu mezitím podle stanice al-Džazíra hlásilo zneškodnění dronů ve svém vzdušném prostoru.
před 1 hhodinou

Írán chce vyjednávat, tvrdí Trump

Íránský režim se podle prezidenta USA Donalda Trumpa účastní mírových rozhovorů. Šéf Bílého domu naznačil, že to však Teherán popírá z obav, že jej „zabijí jeho vlastní lidé“. V noci na čtvrtek to napsala agentura AFP, podle níž se tak Trump vyjádřil během večeře republikánů v Kongresu. Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ve středu tvrdil, že Teherán nemá v úmyslu s Washingtonem vyjednávat.
před 3 hhodinami

Britská armáda bude moci zabavovat lodě ruské stínové flotily, oznámila vláda

Britská armáda bude moci vstupovat na palubu a zabavovat lodě takzvané ruské stínové flotily, které budou proplouvat britskými vodami. V noci na čtvrtek to napsala agentura AFP s odvoláním na kabinet premiéra Keira Starmera. Londýn se tak rozhodl v době, kdy další evropské země zintenzivňují své úsilí s cílem narušit fungování stínové flotily tankerů, které Moskva používá k financování své války proti Ukrajině, poznamenala agentura Reuters.
před 5 hhodinami

Írán hrozí zničením infrastruktury zemi, která podpoří okupaci jeho ostrova

Teherán má zpravodajské informace, podle nichž se jeho nepřátelé připravují na okupaci jednoho z íránských ostrovů, a to za podpory nejmenovaného státu v regionu, prohlásil předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. V případě takovéto nepřátelské akce bude veškerá důležitá infrastruktura této země cílem nepřetržitých íránských úderů, dodal. Tamní ministr zahraničí Abbás Arakčí podle Reuters vyzval sousední země, aby se od USA distancovaly.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoPolsko staví bunkry. Musejí ho mít všechny novostavby kromě rodinných domů

Polská vláda myslí svůj dlouhodobý záměr posílit civilní obranu vážně. Podle nových nařízení musejí mít všechny novostavby – s výjimkou rodinných domů – vlastní protivzdušný bunkr. Od začátku roku jich jsou v zemi už desítky nových. Jiné se otevřely po rekonstrukci. Na zvláštní dvouletý program Varšava už loni vyčlenila v přepočtu skoro 200 miliard korun. Polsko má co dohánět. V zemi sice je 16 tisíc krytů z dob komunistického režimu, nedávné kontroly ale odhalily, že použitelná je pouze tisícovka z nich. Ta dokáže ochránit pouhá tři procenta obyvatel.
před 9 hhodinami

Ropa zlevnila v naději na jednání s Íránem

Ceny ropy se ve středu snížily díky nadějím na dohodu o ukončení války na Blízkém východě, velkou část počátečního poklesu nicméně během dne smazaly. Cena severomořské ropy Brent se tak neudržela pod psychologicky důležitou hranicí sto dolarů za barel.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Přeživší holocaustu po letech náhodně narazila na svou dozorkyni z koncentračního tábora

Román „Žena v zeleném kabátě“ popisuje nečekané setkání dvou starších žen v centru Říma, bývalá židovská vězeňkyně z Osvětimi se náhodně setká se svou dozorkyní. Skutečnou situaci, která se jí stala před pár lety, popsala maďarsko-italská autorka a pamětnice holocaustu Edith Brucková.
před 10 hhodinami
Načítání...