Lavrov označil zprávu o plánu zabít české politiky za nemyslitelnou. Vyzval k dialogu o soše maršála Koněva

Zprávu o plánu zabít české politiky, která se objevila v týdeníku Respekt, označil ve čtvrtek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov za „nemyslitelnou“. Pokud někdo zjistí u jakéhokoli cestujícího smrtící jed, pak šéf diplomacie nechápe, jak může být vpuštěn na území jiného státu. Lavrova citovaly agentury TASS a RIA Novosti.

Lavrov také poznamenal, že očekává českou reakci na návrh Moskvy zahájit dialog o odstranění pražského pomníku maršála Koněva, což považuje za „hrubé porušení“ dohody o přátelských vztazích z roku 1993.

Respekt v aktuálním čísle s odvoláním na neupřesněné zdroje napsal, že pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin přicestoval před třemi týdny s diplomatickým pasem a na letišti ho vyzvedlo auto ruské ambasády. České bezpečnostní složky podle Respektu vyhodnotily přítomnost muže jako bezpečnostní riziko pro pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09).

„Jestliže jste v zavazadle některého cestujícího objevili jedovatou látku schopnou zabít, jak jste takového člověka mohli nechali projít? A jak mu můžete dovolit, aby byl nadále na vašem území? Podle mne je to prostě nemyslitelné,“ řekl podle RIA Novosti Lavrov.

„No dobrá, objevili jste – a co, pustili jste tento smrtící prostředek do své země? Kdo se zdravým rozumem… bude věřit všem těm výmyslům?“ dodal šéf ruské diplomacie.

Ruské velvyslanectví už dřív označilo dotyčný článek Respektu za nehorázné a lživé pomluvy a součást diskreditační kampaně v českých médiích. České ministerstvo zahraničí dalo prostřednictvím mluvčí Zuzany Štíchové najevo, že tuto reakci považuje za nepatřičnou, protože se v ní ambasáda ohrazuje proti svobodě médií.

Lavrov: Odstranění sochy Koněva je hrubé porušení dohody

Podle agentury TASS Lavrov ve čtvrtek také znovu nazval odstranění sochy maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 za „hrubé porušení“ závazků vyplývajících z dohody o základech přátelských vztahů z roku 1993.

„Pokud česká strana, naši čeští kolegové potvrdili, že tato dohoda je pro ně nadále závazná ve všech svých bodech, pak od nich očekáváme reakci na náš naléhavý návrh zahájit věcnou diskusi o tom, proč byl daný bod této dohody (pečovat o památníky) hrubě porušen, a o tom, jak toto porušení napravit. Dali jsme tento návrh, čekáme na odpověď,“ řekl Lavrov.

Česká diplomacie už dříve uvedla, že odstraněním sochy z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. Ministr zahraničí Tomáš Petříček v pondělí dal najevo, že Česká republika je připravena jednat o přesunu Koněvovy sochy do Ruska, jak o to ruská strana projevila zájem.

Praha také Moskvu trvale kritizuje za nedostatečnou péči o pomníky československých legionářů na ruském území.