Starosta Prahy 6 Kolář se kvůli výhrůžkám skrývá na neznámém místě. Ochranu mají i Novotný a Hřib

12 minut
Reportéři ČT: Pražští politici mají ochranku, hrozba k nim míří z Česka i Ruska
Zdroj: ČT24

Policie hlídá tři pražské politiky, kteří v minulých dnech projevili jasné postoje vůči diktátorským režimům. Jde o primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), starostu Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) a starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09). Právě Kolář nechal během koronavirové krize odstranit sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Starostu policie ukrývá na neznámém místě, téměř v absolutní izolaci a ani rodina neví, kde se úkryt nachází. Podle některých médií je Kolář v ohrožení života. Mluvili s ním Reportéři ČT David Vondráček a Karel Vrána.

„Jsem na odlehlém místě, vypnul jsem si telefon, vypnul jsem si všechno. Je pravda, že je tady nějaký bezpečnostní režim,“ řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Minulý týden se objevily zprávy, že je pod ochranou české policie na neznámém místě. „Mám malé děti, snažím se to na ně nepřenášet. Snažíme se dělat, jako by se nic nedělo,“ dodává.

Policejní ochranu získal i primátor Prahy Zdeněk Hřib, který se pro ČT odmítl z časových důvodů vyjádřit. Ochranu má i starosta Řeporyjí Pavel Novotný. „Výjimečně nebudu komentovat,“ odpověděl na otázku, zda jeho ochrana souvisí s děním kolem sochy maršála Koněva, anebo s tím, že Řeporyje připravují sochu vlasovců. „I kdybych řekl, že to nesouvisí, tak poruším nějakou dohodu s policií,“ dodal Novotný.

Časopis Respekt přinesl informaci, že na české území přicestovali ruští agenti. Týdeník se zmínil také o přítomnosti ruského občana, který představuje pro starostu Koláře bezpečnostní riziko. Policie i tajná služba odmítly situaci kolem tří pražských politiků komentovat.

Maršál Koněv a jeho dědictví

Starosta Prahy 6 Kolář se spolu s vedením radnice zasadil před lety o doplnění místní sochy maršála Koněva, která ho oslavuje jako osvoboditele Prahy, o vysvětlující tabulky. Na nich se veřejnost dozví, že Koněv sice měl velké zásluhy na osvobození Evropy od nacismu, ale do dějin se zapsal i potlačením protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956 a v roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Narodil se v carském Rusku 28. prosince 1897.

Bojoval v první světové válce. Po ní ho zaujaly bolševické myšlenky a na dva roky se zapojil do občanské války v Rusku. Členem Rudé armády už zůstal.

Ve třicátých letech se vyhnul armádním čistkám. Velel vojákům v Mongolsku, později se stal velitelem 2. armády na Dálném východě. Také se stal poslancem Nejvyššího sovětu a kandidátem stranického ústředního výboru.

V druhé světové válce se zprvu jako velitel neosvědčil, před popravou ho zachránil Georgij Žukov. Spolu s ním a dalšími Koněv zachránil Moskvu, poté se zúčastnil bojů u Kursku a v závěru války se jeho vojska podílela na dobytí Berlína.

Odtud se přesunul k Praze. Koněvovi vojáci také osvobodili severní, střední a východní Čechy. 

Koněvův podíl na osvobození české metropole byl přesto spíše v rámci dočišťovacích operací. Spolu s ním navíc dorazili i agenti kontrarozvědky, kteří v Praze zatýkali a odváželi československé občany, kteří kdysi utekli před bolševismem. Zmizelo nejméně tisíc lidí.

Po zformování Varšavské smlouvy se Koněv stal vrchním velitelem jejích ozbrojených sil.

V roce 1956 velel sovětským vojskům, která rozdrtila maďarské povstání, zemřelo tehdy nejméně dva a půl tisíce lidí.

V šedesátých letech velel sovětským silám při stavbě Berlínské zdi.

V roce 1968 zpravodajsky zaštítil vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Zemřel 21. května 1973.

Ivan Stěpanovič Koněv
Zdroj: ČTK

Od té doby se o Koněva odehrávaly politické bitvy mezi jeho odpůrci a příznivci. A nezůstalo jen u slovních přestřelek: na soše se objevovaly hanlivé nápisy, které příznivci maršála mazali. Několikrát byla socha polita barvou, naposledy ale vedení Prahy 6 rozhodlo, že čistit sochu nebude. A 12. září 2019 radnice odhlasovala její přemístění: pro bylo 33 zastupitelů, jeden proti, šest se zdrželo hlasování.

„Když byl vyhlášen nouzový stav, přiznávám, že jsme si řekli, že se nám ta situace hodí k tomu, aby byla socha sundána naprosto v klidu a bez šarád, které se tam odehrávaly v září,“ potvrdil Kolář.

Česká republika má s Ruskem uzavřenou smlouvu o vzájemné péči o válečné hroby. „Socha maršála Koněva nikdy nebyla válečným hrobem. Byla postavena v době normalizace, v roce 1980,“ připomněl starosta Kolář. Odhalení pomníku tehdy přihlíželi Vasil Bilak, Miloš Jakeš a další zástupci komunistické strany.

„Ruská strana dneska tvrdí, že pomník maršála Koněva je válečný pomník a že si zaslouží ochranu. Statut válečného hrobu, o který se Česká republika stará, je vymezen zákonem a podmínkou je, že připomíná padlé hrdiny. Toto socha maršála Koněva nesplňuje,“ doplnil Karel Vrána z odboru pro válečné veterány ministerstva obrany.

O sochu projevilo zájem Muzeum paměti 20. století, které s Prahou 6 podpsalo smlouvu o trvalé zápůjčce. Po odstranění proto socha zamířila do depozitáře.

Rusko chce pražské politiky stíhat

Okamžitě po sejmutí sochy na začátku dubna o věci informovala hlavní zpravodajská relace nejsledovanější státní televize v Rusku. Následně zahájila Ruská federace trestní řízení se samosprávou Prahy 6.

„V tiskovém prohlášení ruského vyšetřovacího výboru je uvedený paragraf, který je součástí ruského trestního zákona už od roku 2014. A ten článek se jmenuje Rehabilitace nacismu a spadá pod zločiny proti mezinárodnímu míru a bezpečnosti. V té tiskové zprávě nebyl uveden konkrétní pachatel, pouze se tam hovořilo o místní samosprávě města Prahy. V případě, že by došlo k zahájení trestního stíhání, pak by mohl existovat právní titul pro to, aby Ruská federace mohla žádat ostatní členské státy Interpolu o součinnost při zatčení,“ vysvětluje politolog Jan Šír.

O tom, že chce soudit pražské politiky v Moskvě, mluvil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. „Kvůli tomu vydávat české občany na území Ruské federace nebudeme, takže vymahatelnost je prakticky nulová,“ reagoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Věc komentoval i prezident Miloš Zeman:. „Je to vměšování do vnitřních věcí, ač odstranění sochy maršála Koněva považuji za hloupost. Zničení totiž nemusí být jen fyzické, to může být dáno i přesunutím.“

Podle informací některých médií se navíc na území Česka dostal ruský občan, který představuje pro starostu Koláře bezpečnostní riziko. „Bojím se o svého syna. Každý normální rodič se o své děti bojí. Pokud oni chtějí někoho zničit, tak na to jdou. Viděli jsme případ (Alexandra) Litviněnka – otrava plutoniem. Viděli jsme (Sergeje) Skripala – novičok,“ uvedl otec starosty Koláře, někdejší poradce prezidenta Václava Havla a bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář.

„Řekněme si na rovinu, že delší dobu vztahy s Ruskem nevzkvétají, že se nedaří rozvíjet politický dialog. Naposledy Rusko navštívil ministr zahraničních věcí (Cyril) Svoboda,“ dodal ministr Petříček.

Politikům chodí výhrůžky od proruských aktivistů

Na dění kolem sochy maršála Koněva reagovali i příznivci Ruska v Česku. Už v srpnových dnech roku 2019 se na dezinformačních webech začaly objevovat informace, že dědeček starosty Ondřeje Koláře a otec bývalého diplomata Petra Koláře byl kolaborant, nacista a gestapák. „Bylo to tak dva až tři dny poté, co byla 21. srpna socha politá barvou,“ vzpomíná Kolář.

Dezinformátoři využili archivní fotografie spolupracovníka gestapa Otto Kolara, kterého spojili s rodinou Kolářů, ačkoliv s nimi neměl nic společného. „Oba moji dědečkové ještě žijí, ani jeden se nejmenuje Otto, nenarodili se v Českých Budějovicích a nemohli pracovat pro gestapo, protože se jeden narodil těsně před válkou a druhý během války,“ vysvětlil Kolář.

„Prvním masovým výskytem byla zasažená facebooková skupina Přátelé Ruska v České republice. Nepovažovali za nutné vygumovat ručně dopsanou poznámku z roku 1945 o tom, že Otto Kolar zemřel v Rakousku. On už je v roce 1945 mrtvý,“ podpořil Koláře Petr Nutil z projektu Manipulátoři.cz.

Proruští aktivisté po odstranění Koněvovy sochy zahltili internet výhrůžkami na adresu tří pražských politiků – Ondřeje Koláře, Pavla Novotného a Zdeňka Hřiba.

„Aby tady takhle někdo provokoval jako ten haj** Novotný a Kolář a opravdu někam zakopat tady tyhlety šmejdi odporný, to nemá právo na život!“ napsal proruský aktivista Jiří Černohorský. Na otázku, jak to myslel, odpověděl: „Nezaslouží si svůj život, který žije. Tečka. Ale já ho života zbavovat nemůžu, to ho zbaví někdo jiný.“

Na Černohorského už kvůli jeho výrokům podal trestní oznámení senátor a advokát Václav Láska. „Z mého pohledu je tam buď nebezpečné vyhrožování, anebo by se to taky dalo pojmout jako návod k trestnému činu ublížení na zdraví. Ale to si posoudí orgány činné v trestním řízení,“ řekl Láska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 7 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 8 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 8 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 11 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 12 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 13 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami
Načítání...