TÉMA

Reportéři ČT

Reportéři ČT: V případu pašování kokainu v banánech byly klíčové odposlechy

Do Evropy míří tuny drog, trestat pašeráky se ale většinou nedaří. V případu pašování kokainu v banánech teď padla obžaloba. Policie viní trojici mužů, že dovezla do Evropy asi 300 kilogramů drogy. Obžalovaní nejsou pro vyšetřovatele neznámí – jeden z nich už za pašování drog ve vězení byl, další pomáhal uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi. Třetí je bývalý manažer řetězce Lidl. Přímé důkazy ale podle obhajoby policii chybí – minimálně třísetkilovou zásilku drog, o které se v obžalobě mluví, policie nemá. Pro obžalobu jsou tak klíčové odposlechy, kde je podrobně zaznamenaná domluva obžalovaných. Pro Reportéry ČT natáčeli Zuzana Černá a Václav Crhonek.
7. 1. 2025|

Reportéři ČT mapovali český odběr ruského plynu

Od nového roku přestala Ukrajina pouštět ruský plyn do Evropy. Přestože si Česko vybudovalo nezávislost skrze cestu k západnímu plynu, ten levnější ruský se od října 2023 začal potichu vracet. V posledních měsících jej Česko odebíralo téměř ze sta procent. Peníze za ropu bude země ještě půl roku posílat do Ruska, pak začne čerpat pouze ze západu. Za necelé tři roky otevřené války proti Ukrajině získala Moskva z Česka za tyto suroviny zhruba 315 miliard korun, to je o sto miliard více než za stejně dlouhou dobu před invazí. Pro Reportéry ČT natáčel Michael Fiala.
6. 1. 2025|

Reportéři ČT: Soud potvrdil Babišův střet zájmů. Klíčem byl traktor

Soud vydal první pravomocné rozhodnutí v letitém sporu o střetu zájmů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Podle soudu, jehož rozhodnutí rozsekl traktor koupený školou v Bruntále, byl Babiš v době své vlády ve střetu zájmů. Stroj totiž škola koupila ze státních dotací od firmy z holdingu Agrofert, a to když byl premiérem právě Babiš a Agrofert byl v jeho svěřenských fondech. Podle soudu měl politik na firmu vliv, a státní peníze tak škola použít nesměla. O peníze přišla a stejně tak i další školy a obce po celém Česku. Pro Reportéry ČT natáčeli Zuzana Černá a Václav Crhonek.
10. 12. 2024|

Reportéři ČT: Stavba pavilonu na EXPO 2025 se zpožďuje, v nejistotě jsou i umělci

Do zahájení světové výstavy EXPO 2025 v japonské Osace zbývají čtyři měsíce. Už na jaře Reportéři ČT upozornili, že českou účast provázejí problémy. Tuzemsko na svoji propagaci vyčlenilo ze státního rozpočtu 290 milionů korun, dalších minimálně 150 milionů měla od soukromých investorů zajistit kancelář generálního komisaře, což se dosud nepodařilo. Stavba také začala se zpožděním a stále není dokončena. Podle architekta Michala Gabaše byla potřeba celá řada změn. V nejistotě jsou ale i umělci, kteří by se měli na výstavě prezentovat. Generálního komisaře Ondřeje Sošku kritizuje odborná veřejnost i ministerstvo zahraničí. Soška uvedl, že obavy začaly vznikat mylnou interpretací průběžných zpráv. Předpokládá, že potřebné částky dosáhne. Pro Reportéry ČT natáčela Jevhenija Vachničenko.
10. 12. 2024|

„Jen zázrakem ještě nikdo nezemřel“. Reportéři ČT mapovali ruské hybridní útoky

Ruské tajné služby podnikají v Evropě řadu útoků, s jejichž pomocí chtějí vyvolat strach ve společnosti, případně odradit západní země od další podpory Ukrajiny. Ruskou stopu vidí tajné služby třeba u různých žhářských útoků či výhrůžných zpráv. Problém, kterému se věnoval pořad Reportéři ČT, se týká i Česka. Tuzemská policie například vyšetřuje žhářský útok na pražské autobusy, který podle vládních představitelů mohl být organizován právě z Moskvy. Počet podobných incidentů navíc v Evropě roste.
3. 12. 2024|

Reportéři ČT: Estébáci Toufara za údajný zázrak svlékali a dupali mu po břiše

Přestože o knězi Josefu Toufarovi bylo natočeno několik dokumentárních filmů, byla napsána řada publikací, dostal vyznamenání od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana a Olbram Zoubek mu vytvořil sochu, soud ho rehabilitoval teprve nedávno. O takzvaném číhošťském zázraku, zrůdném mučení, kterému byl Toufar z rukou komunistické StB nespravedlivě vystaven a událostech po Toufarově úmrtí natáčeli Reportéři ČT.
3. 12. 2024|

Kaderka a další zřejmě zapletli do údajných dotačních podvodů i příbuzné, zjistili Reportéři ČT

Největší krize českého tenisu v jeho novodobé historii a největší kauza za dobu trvání Národní sportovní agentury. V Českém tenisovém svazu se pod bývalým dlouholetým prezidentem Ivo Kaderkou měly dle policie rozkrádat milionové státní dotace systematickým způsobem, a to po dobu nejméně sedmi let. Minulý měsíc navíc policie zjistila, že měli být do podvodu zataženi i blízcí příbuzní některých obviněných, kteří navíc zřejmě mnohdy o ničem nemuseli vědět. Pro Reportéry ČT o tom natáčel Dalibor Bártek.
26. 11. 2024|

Reportéři ČT: K odškodnění za protiprávní sterilizaci se všechny ženy nedostanou

Ne všechny ze stovek žen, které Česko i po roce 1989 protiprávně sterilizovalo, mají podle platných pravidel nárok na omluvu a odškodnění tři sta tisíc korun. Resort zdravotnictví totiž uznává jen žádosti žen s lékařskou dokumentací. Ta ale často chybí a nedá se už ani získat. I soudy přitom na ministerstvo apelují, aby uznávalo i jiné důkazy a vycházelo poškozeným ženám vstříc. Ty se zatím ocitají v nekonečném koloběhu čekání a zpochybňování. Pro Reportéry ČT natáčela Barbora Loudová.
25. 11. 2024|

Stavbu u klidové zóny Pec pod Sněžkou odmítala, během pár měsíců otočila

Na Jeleních loukách v Krkonoších chce stavět soukromý investor luxusní penzion. Vedení města Pec pod Sněžkou na jaře tvrdilo, že chystaný projekt není v souladu s územním plánem. Reportéři ČT zjišťovali, proč o půl roku později vedení města změnilo názor a s výstavbou souhlasí. Natáčeli Zuzana Černá a Václav Crhonek.
19. 11. 2024|

Reportéři ČT: Mlsna se brání oslabení vlivu. WhatsAppem „inspiroval“ své zastánce

Předseda antimonopolního úřadu Petr Mlsna má mimořádné politické konexe a vymezil se vůči plánovaným změnám fungování své instituce. Reportéři ČT zjistili, že Mlsna přes WhatsApp neoficiálně oslovil některé instituce, které se za něj pak postavily. Mnohdy doslovně zkopírovaly stanoviska Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Natáčel Michael Fiala.
19. 11. 2024|

U policie skončili a stíhají je. Reportéři ČT mapovali, jak se mění Slovensko

Vláda Roberta Fica (Smer) stihla za rok u moci na Slovensku mimo jiné zrušit speciální policejní útvar, který stíhal i lidi spjaté právě se současným vedením sousedního státu. Z tehdejších policistů nebo prokurátorů jsou teď bývalí policisté a prokurátoři a někteří sami čelí trestnímu stíhání. Právě s lidmi, kteří skončili ve významných pozicích – třeba také v kultuře čí médiích – natáčeli Reportéři ČT. A zkoušeli mluvit i s těmi, kteří nyní vládnou.
12. 11. 2024|

Ukradli přes sto milionů a obětem říkali mamuti. Reportéři ČT se vydali po stopách zločinu

Reportéři ČT se už poněkolikáté rozhodli ukázat zákulisí kybernetického zločinu. Tentokrát zacílili na mezinárodní skupinu, která ukradla Čechům přes sto milionů korun. Reportáž demonstruje, že stačí chvíle nepozornosti a vmžiku může člověk přijít o statisíce či miliony.
11. 11. 2024|

Reportéři ČT: Pád jugoslávského letadla u Srbské Kamenice způsobili teroristé

Za pádem jugoslávského dopravního letadla u Srbské Kamenice na Děčínsku před 52 lety stáli teroristé. Podle reportérů švédské televize TV4 dal bombu do letadla člen nacionalistického Chorvatského revolučního bratrstva Josip Senič, který při mezipřistání vystoupil. Krátce po atentátu byl zavražděn. Jugoslávie tehdy zprávu o tom, že chorvatské nacionalisty podezřívá, Praze nepředala. Při pádu stroje zemřelo 27 lidí, přežila jen letuška. Detaily popisují Reportéři ČT.
11. 11. 2024|

Reportéři ČT: Utekl, protože se bál mučení. Dezertují i další ukrajinští vojáci

Strach z ruského zajetí byl větší než obavy, že může padnout v boji. Voják ukrajinské armády Viktor proto utekl od své jednotky. Pátral po něm jeho otec. Viktor se zbídačený, pohublý na kost a špinavý nakonec sám objevil na okraji Pokrovsku. Případů, jako je tento, je podle vojenského právníka Romana Lychačeva mnoho. V zemi bojující proti ruské agresi může být podle odhadů odborníků na dvě stě tisíc dezertérů. Pro Reportéry ČT o tom natáčela Darja Stomatová.
5. 11. 2024|

Reportéři ČT: Velkým problémem digitalizace byl časový pres. I tak má vítěze

Před více než měsícem se kvůli nepovedené digitalizaci stavebního řízení otřásla vláda. Debakl vedl k odvolání tehdejšího ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) a následně k odchodu Pirátů z vlády. Reportérům ČT se podařilo nahlédnout do zamotaného dění kolem dodání systémů, původu všech problémů s nimi spojených a například i do toho, kdo z celé kauzy vyšel jako vítěz. Pro Reportéry ČT natáčeli Zuzana Černá a Václav Crhonek.
4. 11. 2024|

Zkáza, chaos a nejistota. Štáb ČT natáčel v ukrajinském pohraničí

Už třetím rokem Rusko terorizuje ukrajinské pohraničí. Desítky tisíc lidí si tu musely zvyknout na život v nejistotě. Pravidelné ostřelování přináší zkázu a chaos. Zničené jsou ulice, dětská hřiště i celá sídliště. Moskva do oblasti posílá rakety či naváděné pumy. I proto Kyjev žádá od svých spojenců systémy protiletecké obrany. Ukrajinští vojáci mezitím staví v pohraničí další opevnění. Následky ruských úderů přímo na východě Ukrajiny zjišťoval reportér ČT Jan Řápek.
22. 10. 2024|

Reportéři ČT: Jednání o novém národním parku Křivoklátsko provázejí protesty

Když v devadesátých letech vznikaly nové české národní parky, všichni to vítali. Teď má mít Česko po desítkách let už pátý národní park, a to Křivoklátsko. Situace je nyní úplně jiná – řadu jednání provázejí protesty. Není tak jasné, jestli a kdy nový národní park vůbec vznikne. Pro Reportéry ČT natáčel Karel Vrána.
22. 10. 2024|

Reportéři ČT mapovali aktuální kauzu DPP

Dozorčí rada DPP se v pondělí mimořádně sešla kvůli aktuálním obviněním z korupce při zadávání veřejných zakázek. Rada z funkce odvolala předsedu představenstva a generálního ředitele Petra Witowského. Ve vedení skončil také Marek Kopřiva a Jiří Špička. Vyšetřování se týká zakázky na bezpečnostní systém pro pražské metro. Policie obvinila čtrnáct osob, včetně členů vedení a podnikatelů. Reportéři ČT mapovali, o co v nyní zahájeném vyšetřování jde – kdo měl koho uplácet a proč. A že úplatky podle policejních poznatků šly až do výše mnoha milionů korun. Reportáž zpracovaly Adéla Paclíková a Jevhenija Vachničenko.
21. 10. 2024|

Reportéři ČT: Obce zvažují žalobu na stát za nedostatečná protipovodňová opatření

Před měsícem zasáhly velkou část republiky povodně, škody jsou v desítkách miliard korun. Voda mimo jiné ničila města a obce v okolí řeky Opavy. Krnov, Zátor, Brantice, ale také část Ostravy, přitom velká voda zasáhla už v roce 1997 – a nejméně od té doby bylo zřejmé, jaká protipovodňová opatření je nutné v oblasti postavit. Jenže za celých 27 let ta nejdůležitější nevznikla. Reportéři ČT mluvili se zástupci nejpostiženějších měst a obcí, kteří zvažují, že na stát podají žalobu a budou chtít kompletní náhradu škod. Natáčel Dalibor Bártek.
15. 10. 2024|

Reportéři ČT: Podezřelých transakcí kolem obviněného Hrabáče může být více

Reportéři ČT získali nové informace ohledně možné korupce v případu donedávna vlivného severočeského politika hnutí ANO Marka Hrabáče. Policisté ho v srpnu zadrželi a obvinili, mimo jiné z úplatkářství. Hrabáč následně putoval do vazby. Přišel o funkce primátora i krajského radního, z ANO ho vyloučili. Podle detektivů si nechal tajně stavět dům nebo koupit luxusní vůz. Reportéři ČT zjistili, že podezřelých transakcí kolem expolitika může být více. Natáčel Ondřej Golis.
14. 10. 2024Aktualizováno14. 10. 2024|

Reportéři ČT: Útok ruských agentů ve Vrběticích zůstane bez trestu

Největší teroristický útok na území Česka, po kterém zůstali dva mrtví čeští občané a miliardové škody, zůstane bez trestu. Po letech se přišlo na to, že výbuch muničních skladů ve Vrběticích měli na svědomí důstojníci ruské tajné služby GRU. Útok ale letos skončil bez obvinění. Reportéři ČT zjistili, že vyšetřování provázely zásadní spory mezi policií a dozorujícím státním zástupcem. Ten neumožnil policistům provést domovní prohlídku u lidí podezřelých ze spolupráce s GRU, manželů Šapošnikových, kteří v celém případu hráli zásadní roli. Natáčely Jana Neumannová a Adéla Paclíková.
8. 10. 2024|

Reportéři ČT: Boj se sily Agrofertu. I přes zákaz úřadů fungují dál

Obyvatelé obce Klučov ve středních Čechách už celou řadu let bojují s obřími sily firmy z holdingu Agrofert. Úřady sice rozhodly, že sila jsou lidově řečeno černou stavbou, a zakázaly je používat, to ale na jejich provozu podle místních nic nezměnilo. Přes léto fungovala stejně jako v předchozích letech. Mnozí si tak kladou otázku, jak je to možné. Pro Reportéry ČT natáčely Jana Neumannová a Zuzana Černá.
30. 9. 2024|

Reportéři ČT: Kdo může za nefunkční digitální stavební řízení?

Už několik měsíců mělo fungovat zdigitalizované stavební řízení. Systém ale podle úředníků nefunguje správně, což nakonec bude stát Ivana Bartoše (Piráti) funkci ministra pro místní rozvoj i vicepremiéra pro digitalizaci. Plán na digitalizaci byl na ministerstvu připraven už od minulé vlády s tím, že bude stát až dvě miliardy korun. Bartoš označil toto řešení za předražené a vydal se levnější cestou. Narazil ale na antimonopolní úřad i na byznysové zájmy. Pro Reportéry ČT natáčeli Zuzana Černá a Václav Crhonek. Reportáž z 16. září připomínáme v souvislosti s aktuální vládní krizí.
26. 9. 2024|

Reportéři ČT: Arcibiskupství neprůhledně prodává lukrativní nemovitosti

V polovině září policie prohledala sídlo pražského arcibiskupství na Hradčanech. Co konkrétně vyšetřuje, nezveřejnila. Reportéři ČT zjistili, že hledala dokumenty týkající se prodeje církevního majetku. Šlo o obchody s budovami a pozemky, kterými se pořad už dříve zabýval. Státní zastupitelství potvrdilo, že církev mohla podle vyšetřovatelů při obchodech přijít o stovky milionů korun. Hospodaří přitom mimo jiné s penězi a majetkem, který v rámci restitucí získává od státu. Jak s majetkem nakládá, ale není vždy zcela průhledné. Pro pořad Reportéři ČT natáčeli Jana Neumannová a Ondřej Golis.
24. 9. 2024|
Načítání...