USA mají pochyby o vzniku palestinského státu, řekl velvyslanec

Spojené státy už neprojevují bezvýhradnou podporu pro vznik nezávislého palestinského státu. Agentuře Bloomberg to v rozhovoru řekl americký velvyslanec v Izraeli Mike Huckabee. Zároveň se přiklonil k myšlence, aby palestinský stát vznikl na území některé muslimské země, nikoliv na okupovaném Západním břehu Jordánu, pro který Huckabee použil izraelskou vládou preferovaný biblický název Judea a Samaří.

„Pokud nenastanou nějaké výrazné změny, které změní kulturu, (na Západním břehu Jordánu) pro to není žádné místo,“ řekl velvyslanec agentuře Bloomberg.

Americkým prezidentem Donaldem Trumpem jmenovaný velvyslanec dodal, že k těmto změnám pravděpodobně nedojde „za našeho života“. Na otázku, zda je ustavení palestinského státu nadále americkým politickým cílem, jako tomu bylo v uplynulých dvou dekádách, velvyslanec odpověděl: „Nemyslím si to.“

Huckabee podle agentury Bloomberg také navrhl, že by se Palestincům mohlo vyčlenit území v některé muslimské zemi. „Musí to být v Judeji a Samaří?“ poznamenal Huckabee, přičemž použil biblické názvy, kterými izraelská vláda označuje okupovaný Západní břeh Jordánu, jenž je domovem zhruba tří milionů Palestinců, kteří žijí pod izraelskou vojenskou nadvládou.

Palestinci tvrdí, že Izrael téměř znemožnil vznik palestinského státu tím, že buduje stále větší židovské osady na Západním břehu Jordánu, podkopává palestinské úřady a neusiluje o zastavení násilí namířeného proti Palestincům ze strany osadníků.

Huckabee, který je bývalým guvernérem Arkansasu, je evangelikální křesťan a během své politické kariéry obhajoval výstavbu židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, poznamenala agentura Reuters. Mnoho zemí a mezinárodních organizací tyto osady označuje za nelegální podle mezinárodního práva a překážku k míru. Bloomberg zároveň poznamenal, že Huckabee má dobré vztahy s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a ministry z náboženských a krajně pravicových stran v jeho vládě.

Trumpova proizraelská politika

Trump vede silně proizraelskou politiku a jeho rozhodnutí jmenovat Huckabeeho velvyslancem v Izraeli je signálem, že v tom hodlá pokračovat, poznamenala agentura. V této souvislosti také uvedla, že se Trump během svého prvního funkčního období k myšlence dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu stavěl poněkud vlažně a že během svého současného druhého funkčního období nedával příliš najevo, jak se k této otázce postaví.

Na otázku, zda vyjádření velvyslance představuje změnu dosavadní americké politiky, mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tammy Bruceová odpověděla, že nebude velvyslancova slova vysvětlovat nebo je komentovat. „Myslím, že rozhodně mluví za sebe,“ uvedla.

Bílý dům na žádost agentury Reuters o komentář zatím neodpověděl.

Evropské a arabské země se snaží podpořit vytvoření palestinského státu pod vedením palestinské samosprávy, která kontroluje část Západního břehu Jordánu, jako součást procesu, jenž má ukončit válku v Pásmu Gazy. Tu Izrael zahájil v odvetě za teroristický útok Hamásu ze 7. října 2023. Francie a Saúdská Arábie budou od 17. do 20. června v New Yorku spolupořádat mezinárodní konferenci OSN o cestě k vytvoření palestinského státu.

V odpovědi na otázku, jakou cestou by bylo možné ukončit válku v Pásmu Gazy, Huckabee podle agentury Bloomberg řekl, že celou vinu nese Hamás, který Spojené státy i EU pokládají za teroristickou organizaci. Podle velvyslance musí Íránem podporovaný Hamás propustit veškerá zbývající rukojmí, aby válka skončila.

Británie se spojenci uvalila sankce na izraelské ministry

Británie, Austrálie, Kanada, Nový Zéland a Norsko zároveň v úterý oznámily, že uvalily sankce na dva izraelské krajně pravicové ministry Becalela Smotriče a Itamara Ben Gvira. Svůj krok země zdůvodnily tím, že oba ministři „podněcují extremistické násilí“ namířené proti Palestincům na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, píše agentura AP.

Ministrovi pro národní bezpečnost Gvirovi a ministrovi financí Smotričovi, kteří oba podporují rozšiřování izraelských osad na okupovaném Západním břehu, bude do zmíněných pěti zemí zakázáno cestovat a rovněž již tam budou zmrazena aktiva.

Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar podle agentury Reuters označil rozhodnutí Británie za nehorázný a nepřijatelný krok, na který bude Izrael reagovat. „Jsme odhodláni pokračovat v budování,“ uvedl s odkazem na výstavbu osad.

Podle serveru The Times of Israel se Saar takto vyjádřil při ceremoniálu u příležitosti výstavby nové izraelské osady nedaleko Hebronu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Ben Gvir mezitím na síti X s odkazem na britského premiéra Keira Starmera napsal: „Překonali jsme faraony, překonáme i Starmerovu zeď“.

Íránský jaderný program

Velvyslanec Huckabee v rozhovoru pro agenturu Bloomberg odpovídal také na dotaz ohledně nepřímých rozhovorů mezi USA a Íránem o íránském jaderném programu. Řekl, že Trump dal jasně najevo, že Írán nemá obohacovat uran, což Teherán odmítl.

Huckabee zároveň zopakoval, že Írán nesmí získat jadernou zbraň. Teherán dlouhodobě tvrdí, že o jadernou zbraň neusiluje a že jeho jaderný program slouží mírovým účelům. „Prezident dal jasně najevo, že jeho trpělivost s Íránem má své meze,“ řekl velvyslanec o Trumpovi. Na dotaz, zda by USA mohly v případě neúspěchu rozhovorů na Írán vojensky zaútočit, velvyslanec odpověděl: „Nic není vyloučeno“.

Načítání...