Za usmrcení vůdce sekty udělil soud nepravomocně 12 a 13 let vězení

Nahrávám video

Pražský městský soud v úterý uložil seniorce a zubařce za usmrcení vůdce kutnohorské sekty 13 a 12 let vězení. Zubařce na čtyři roky zakázal vykonávat povolání ve zdravotnictví, žena navíc bude mít povinnost docházet na psychiatrické léčení. Verdikt, podle nějž obžalované spáchaly předem naplánovanou vraždu, není pravomocný, ženy se odvolaly. Přiznaly se a uvedly, že plnily mužovo přání odejít ze světa. Podle svých obhájců ale nebyly v době činu příčetné, protože na ně samozvaný léčitel přenesl své psychické bludy. Soud to odmítl.

Senát pražského městského soudu dospěl k závěru, že zavražděný muž bludy netrpěl, a proto je ani nemohl přenést na obžalované. „Jeho jednání bylo zvláštní, nemorální, zlé a v řadě případů nezákonné, nicméně neslo prvky racionality. Máme za to, že nebyl veden žádným bludem, že jednal naprosto manipulativně, racionálně, své chování měl velmi dobře promyšlené. Cílem bylo, aby profitoval po finanční stránce nebo tím, že získával péči o svou osobu,“ shrnula soudkyně Daniella Sarah Sotolářová. Obě ženy byly příčetné i podle ústavního znaleckého posudku.

Jméno čtyřiatřicetileté zubařky agentura ČTK neuvádí kvůli pravidlům o ochraně obětí trestné činnosti, před činem totiž přijala příjmení vůdce sekty, svého partnera. Spolu s druhou obžalovanou členkou sekty, sedmašedesátiletou někdejší vysokoškolskou učitelkou tělocviku Irenou Stejskalovou, usmrtily padesátiletého muže v říjnu 2022 v pražském bytě Stejskalové. Dobrovolně spolkl lék, který měl zklidňující a hypnotické účinky. Zubařka ho poté řízla skalpelem do třísla a na zápěstí a vpíchla mu anestetikum. Právě na akutní otravu touto látkou muž zemřel. Ženy čekaly, až mužovo tělo samo zmizí, protože jim to před skonem sliboval. Když se tak nestalo, společně odešly informovat policii.

„Policii neoznámily, že nezmizel, ale to, že zemřel člověk. To nesvědčí o tom, že by byly v bludu. Plně si uvědomovaly, k čemu došlo,“ podotkla soudkyně. „V době činu nebyly nesvéprávné – byla to jejich volba a rozhodnutí, nešlo o duševní poruchu, pod kterou by jednaly,“ pokračovala. Poukázala také na to, že indukovaný blud nezmizí sám od sebe pouhým oddělením indukovaného člověka od induktora, ale naopak to trvá léta.

Oběma ženám hrozilo za vraždu dvanáct až dvacet let za mřížemi. Uvedly, že vůdce sekty si přál odejít z tohoto světa a k činu je přesvědčil. Zubařka navíc emotivně vypovídala o tom, jak ji dlouhodobě fyzicky i psychicky týral a znásilňoval. Když u soudu dříve líčila, jak v ní její partner postupně v souvislosti se smrtí její matky vyvolal pocity viny a dostal ji psychickým nátlakem do „spirály“, zkolabovala a musela ji odvézt záchranná služba.

Podle soudních znalců trpí syndromem týrané ženy. Právě k týrání i dosavadní bezúhonnosti soud přihlédl, když zubařce uložil trest na spodní hranici sazby. Obě ženy soud poslal do mírnějšího typu věznice, než navrhovala státní zástupkyně.

Muž „radil“ se zdravím

Usmrcený muž měl kolem sebe užší okruh asi dvaceti lidí, kteří si od něj nechali „radit“ nejen se zdravím, ale i se životem. Zubařku si zvolil za družku v posledním roce života poté, co od něj utekly dvě ženy, jež o něj pečovaly. Od útěku pečovatelek byl podle svědků paranoidní a myslel si, že mu všichni jeho blízcí lžou a že ho zradili.

Stejskalová se s léčitelem poprvé setkala v roce 2007, kdy jí „diagnostikoval“ rakovinu slinivky. Následně se u něj začala léčit. Postupně mu naposílala desítky milionů korun, které získala v restitucích. Kvůli muži se také přestala stýkat se svou rodinou. Podle státní zástupkyně byla v sektě vůdčí osobou, měla výsadní pozici první dámy a zubařku utvrzovala ve spáchání vraždy.

Zubařka čelí společně s jinými členy sekty návrhu na další obžalobu v souvislosti s úmrtím člena skupiny po provádění lesních rituálů. Ty se podle kriminalistů odehrávaly u hradu Český Šternberk zhruba čtvrt roku před skonem vůdce sekty. Čtyři ženy a dva muže viní policie z vydírání a neposkytnutí pomoci. Zabývá se také sebevraždou dalšího muže – konkrétně tím, zda si nevzal život kvůli obavě z rituálu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Meteorologové zpřísnili varování před bouřkami

Meteorologové zpřísnili nedělní výstrahu před silnými bouřkami pro jihovýchod a východ Česka. Aktuálně je vyhlášená s vysokým stupněm nebezpečí. Bouře mohou doprovázet nárazy větru o rychlosti až 90 kilometrů v hodině, kroupy větší než dva centimetry a přívalové srážky s úhrny kolem 30 milimetrů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před komplikacemi v energetice, dopravě a zemědělství. Pravděpodobný je i vznik přívalové povodně.
před 14 mminutami

VideoKomunisté tajili otravu rtutí, kontroly potravin jsou dnes přísné

Před 45 lety otrávila maso a vejce v Československu rtuť. Minulý režim se bál skandálu, a tak fakta před lidmi tajil. Komunisté nepřiznávali ani infekční nemoci, o nichž státní média mlčela – dnes naopak zapojení médií pomáhá, stejně jako spolupráce všech zasahujících složek. Rtuť v potravinách nyní hlídá mimo jiné Státní zdravotní ústav. Mezi rizikové patří ryby a výrobky z nich. V poslední době se ale množství v jídle drží na spodní hranici limitu.
před 3 hhodinami

Trestní reforma snížila počet nových vězňů, zařízení ale zůstávají téměř plná

Počet lidí odsouzených k nepodmíněnému trestu se od začátku roku mírně snížil. Přispěla k tomu trestní reforma, která zmírnila postihování opakovaných drobných krádeží a neplacení výživného. České věznice jsou přesto zaplněné přibližně z 97 procent. Vládní koalice považuje některé změny za příliš benevolentní a chce část trestů opět zpřísnit.
před 4 hhodinami

Část Pražského okruhu zůstane kvůli demolici nadjezdů uzavřená do nedělního rána

V sobotu v 19:08 začala plánovaná uzavírka Pražského okruhu v úseku mezi Slivencem a Řeporyjemi. Důvodem je demolice dvou nadjezdů v ulicích K Austisu a K Zadní Kopanině. Uzavírka by měla trvat do nedělních 11:00, uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Nadjezdy nahradí silničáři novými mosty, pod nimiž bude možné rozšířit okruh ze čtyř na šest jízdních pruhů. Stávající mosty by to neumožnily.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

VideoPo sporné privatizaci dopadla policie v restauraci U Holubů ruskou mafii

Malá privatizace znamenala před 35 lety znovuzrození drobného podnikání. V létě 1991 se ale objevily první sporné případy. Jeden z nich se týkal i pražské restaurace U Holubů, která o čtyři roky později zažila jednu z nejdůležitějších policejních akcí dekády, jež vedla k zadržení dvou set Rusů. Policii se tehdy podařilo zmapovat vedení ruskojazyčné mafie. Zásah ocenila i americká FBI.
před 14 hhodinami

Na Znojemsku se srazily autobusy, téměř padesát lidí utrpělo zranění

Dva autobusy s cestujícími se srazily v sobotu okolo 09:30 u Oleksovic na Znojemsku. Při nehodě utrpělo zranění 47 lidí, z toho sedm středně těžká nebo těžká. Záchranáři kvůli rozsahu nehody aktivovali traumaplán. Autobus přijíždějící od Brna vrazil do druhého, který na hlavní silnici vjížděl z vedlejší. Hlavní tah mezi Brnem a Znojmem byl kvůli nehodě pět a půl hodiny uzavřený.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Za srážku vlaků v Pardubicích může i chyba ministerstva, zjistila Drážní inspekce

Za tragickou srážku vlaků v Pardubicích v roce 2024 může kromě strojvedoucího i systémové pochybení ministerstva dopravy, vyplývá z návrhu závěrečné zprávy Drážní inspekce, uvedl server Zdopravy.cz. Podle ní nebylo kvůli rozhodnutí resortu možné aktivovat vlakový zabezpečovač, který mohl srážce zabránit. Ministerstvo dopravy uvedlo, že nebude komentovat mediální únik neveřejné pracovní a nedokončené verze zprávy Drážní inspekce. Při nehodě zahynuli čtyři lidé, škoda přesáhla 150 milionů korun.
před 20 hhodinami

Nová zpráva o extremismu nezmiňuje SPD, dva experti končí, píší SZ

Ministerstvo vnitra nezmínilo vládní SPD ve své zprávě o extremismu za loňský rok. Předtím se v ní hnutí objevovalo opakovaně. Píše to server Seznam Zprávy (SZ), podle něhož z resortu odcházejí dva lidé, kteří měli nový dokument na starosti. Důvod neuvedli, podle serveru je jím ale právě i finální podoba zprávy. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) informace označil za lživé a manipulativní.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.