TÉMA

Vězení

Spoluúčastníci na vraždě francouzského učitele dostali 16 let vězení

Francouzský soud v pátek uložil tresty 16 let vězení dvěma lidem za spoluúčast na vraždě učitele dějepisu Samuela Patyho v roce 2020. Jednalo se o přátele radikalizovaného islamisty čečenského původu Abdulaka Anzorova, který Patyho sťal. Dva strůjce nenávistné kampaně proti Patymu soud poslal do vězení na 13 a 15 let za teroristické zločinecké spolčení, informovala agentura AFP.
20. 12. 2024Aktualizováno20. 12. 2024|

Při minus třiceti nám vypínali topení, popsala ruskou vazbu Kurmaševová

„Zima byla (...) brutální. Vypínali nám topení, když bylo venku minus třicet,“ popsala v pořadu Události, komentáře podmínky v ruské vazbě rusko-americká novinářka Alsu Kurmaševová. Moskva ji odsoudila na šest a půl roku vězení za „šíření falešných zpráv o ruské armádě“, po vynesení rozsudku se však dostala na svobodu v rámci výměny vězňů mezi Ruskem a Západem. Kurmaševová upozornila, že řadu jejích kolegů Moskva stále vězní.
20. 12. 2024|

Chybí potraviny, nafta i peníze. V Sýrii panuje místy chaos

Sýrie se po pádu diktátorského režimu Bašára Asada nachází na historické křižovatce. Naděje tamních obyvatel se však mísí s chaosem – devadesát procent z nich žije pod hranicí chudoby, polovině populace schází základní potraviny. Život v zemi se ale i tak vrací k normálu. Otevřely se školy, z Damašku se vydal první civilní let.
19. 12. 2024|

Nejvyšší soud odmítl dovolání exposlance Feriho

Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého poslance Dominika Feriho. Za znásilnění dvou žen a za další pokus o znásilnění dostal tříletý trest vězení. Do výkonu trestu nastoupil koncem května, vinu od počátku odmítal, zpochybňoval věrohodnost žen. Nejvyšší soud rozhodoval tento týden bez veřejného jednání. Výsledek bez dalších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková.
18. 12. 2024Aktualizováno18. 12. 2024|

Chlapci v USA vytvořili pomocí AI nahé snímky spolužaček. Čelí stovkám obvinění

Umělá inteligence (AI) dokáže v současné době vytvořit natolik kvalitní falešné fotografie, videa, či hlasové záznamy, že rozeznat je od reality je téměř nemožné. I proto jsou tyto výtvory považovány za jednu z hrozeb, které moderní technologie představují. Své o tom ví i žačky školy v New Jersey. Tamní spolužáci totiž za pomoci AI vytvářeli jejich nahé fotografie, přičemž nejméně jedna se dostala i na sociální sítě. Zdaleka přitom nejde o ojedinělý incident – za poslední rok policie po celých Spojených státech vyšetřovala téměř třicet podobných případů.
17. 12. 2024|

„Člověk se cítil jako venku,“ míní odsouzená účinkující ve vězeňském muzikálu

Odsouzení z věznic v Příbrami a Světlé nad Sázavou pod profesionálním vedením nastudovali známý muzikál West Side Story. Ojedinělý projekt, který spojuje úsilí mužských i ženských odsouzených, se snaží bourat mýty o práci s vězni. Redaktorka ČT Lea Surovcová o projektu připravila reportáž a dokument.
13. 12. 2024|

Podvodníci vybrali přes 64 milionů korun na údajnou charitu

Skupina deseti podvodníků vybrala od více než čtyřiceti tisíc lidí na údajnou charitu přes 64 milionů korun. Podle policie je to v Česku dosud nejrozsáhlejší případ podvodu postaveného na důvěře a solidaritě. Všem obviněným hrozí až desetileté vězení. Zakládali falešné nadace, zřídili call centra a postupně najali i několik lidí, kteří obvolávali dárce. Informovala o tom policejní mluvčí Eva Kropáčová.
13. 12. 2024|

Syřané začínají otevřeně mluvit o zločinech Asadova režimu

Lidé po téměř celé Sýrii nepřestávají slavit znovunabytou svobodu a do Aleppa i dalších měst se navracejí tisíce vysídlených lidí. Postupně se odkrývají také zločiny, které páchala vláda svrženého Bašára Asada. V ulicích je slyšet otevřená kritika padlého režimu a přibývá i svědectví o represích a mučení. Na místě natáčel zpravodaj ČT Václav Černohorský.
13. 12. 2024|

Syrská povstalecká vláda pozastaví platnost ústavy a činnost parlamentu

Nové vedení Sýrie pozastaví platnost ústavy a parlamentu do 1. března 2025. Do té doby má vládnout přechodná vláda. Mluvčí kabinetu pro politické záležitosti Ubajda Arnáút ale zdůraznil, že cílem je vytvoření právního státu. Tamní islamističtí rebelové, kteří svrhli vládu Bašára Asada, chtějí také uzavřít vězení provozovaná bývalým režimem, v nichž docházelo k mučení a zabíjení odpůrců vlády.
12. 12. 2024Aktualizováno13. 12. 2024|

Slovenský parlament schválil zákon nutící lékaře k práci

Slovenský parlament ve středu schválil zákon, který má pod hrozbou trestu vězení přinutit nespokojené lékaře pracovat v nemocnicích navzdory tomu, že hromadně podali výpovědi kvůli sporu s vládou o platy a o naplnění dalších svých požadavků. Zákon při hlasování podpořili téměř všichni poslanci vládní koalice. Lékařské odborové sdružení (LOZ) už dříve tvrdilo, že takový bič na lékaře nebude fungovat. Podle opozice, která předlohu kritizovala, prohrají pacienti.
12. 12. 2024|

Slovenská vláda hledá řešení krize s lékaři, tisíce z nich plánují výpovědi

Slovenská vláda stále hledá řešení ve sporu s tamními lékaři. Bezmála tři a půl tisíce z nich už avizovalo, že chtějí do konce roku odejít. Požadují, aby kabinet Roberta Fica (Smer–SD) splnil své původní sliby – třeba jasnější financování nebo vyšší růst mezd. Slovenský parlament v prvním čtení projednává možnost nakázat lékařům, aby ve službě zůstali i se začátkem nového roku. Ministerstvo zdravotnictví navzdory tomu tvrdí, že většině požadavků vyhovělo, s tím však odbory nesouhlasí.
10. 12. 2024|

Rebelové odkrývají „syrská jatka“, kde mizely a umíraly tisíce lidí

Syrští povstalci o víkendu osvobodili věznici Sajdnájá. V komplexu zhruba třicet kilometrů od Damašku držel režim svrženého vůdce Bašára Asada mimo jiné hlavně politické vězně a povstalce. Mezinárodní lidskoprávní organizace uvádějí, že tam v důsledku mučení, špatného zacházení a hromadných poprav zahynuly tisíce lidí. Syrská nevládní organizace civilní obrany Bílé přilby nyní vyšetřuje informace, že v podzemích celách nechvalně proslulé věznice Sajdnájá jsou stále drženi lidé.
9. 12. 2024|

Írán nakrátko propustil do domácího léčení bojovnici proti tamnímu režimu

Narghís Mohammadiová, bojovnice za lidská práva v Íránu a držitelka Nobelovy ceny za mír, se dostala z věznice do domácího léčení. Autokratický islámský režim jí umožnil 21 dní rekonvalescence po složitém, zřejmě onkologickém zákroku. Prominutí zbytku trestu – jak požaduje rodina i mnoho západních organizací – ale Teherán odmítá. Ve věznici si od roku 2021 odpykává skoro čtrnáctiletý trest za „ohrožení státní bezpečnosti“.
5. 12. 2024|

Za zapálení baru v Liberci uložil soud 18 let vězení

Za zapálení baru v Liberci s patnácti zraněnými uložil liberecký krajský soud čtyřiatřicetiletému Kamilu Petrovi osmnáct let vězení. Motivem jeho činu byla snaha získat zpět 500 korun za to, že ho jeden z hostů baru Black Panther podvedl, když mu místo pervitinu prodal bílý prášek. Obžalovaný se doznal jen částečně. Před soudem sice přiznal, že do baru přinesl kanystr s benzinem, ale popírá úmysl založit požár. Soud mu to neuvěřil. Rozsudek není pravomocný.
20. 11. 2024Aktualizováno20. 11. 2024|

Západ odsoudil tvrdé tresty pro desítky aktivistů v Hongkongu

Soud v Hongkongu poslal 45 prodemokratických aktivistů na zhruba čtyři až deset let do vězení na základě tvrdého bezpečnostního zákona. Legislativu zavedla v Hongkongu Čína v roce 2020 po několika měsících protestů. Je to dosud největší soudní proces s aktivisty v Hongkongu, kteří byli obviněni ze spiknutí s cílem spáchat podvratnou činnost. Obviněným hrozilo až doživotí. Verdikty kritizují západní země i lidskoprávní aktivisté.
19. 11. 2024Aktualizováno19. 11. 2024|

Bojuje s velrybáři, teď muži hrozí vydání do Japonska a až 15 let vězení

Aktivista Paul Watson, který vystupuje za práva velryb a proti jejich lovu, dál zůstává ve vazbě v Grónsku. Tamní soud mu ji od července stále prodlužuje, tentokrát do 4. prosince. Dánsko, jehož je Grónsko součástí, mezitím zvažuje vydání třiasedmdesátiletého aktivisty a zakladatele nevládní organizace Sea Shepherd do Japonska. Tam mu hrozí za jeho činy podle právníků až patnáct let vězení.
14. 11. 2024|

Reforma trestního zákoníku stojí podle Pospíšila jen „na jedné noze“

Experti i politici, kteří ve středu v diskusních pořadech ČT24 komentovali novelu trestního zákoníku, se shodli, že jde o krok vpřed. Někteří z nich však upozorňují, že nedostatečně řeší klíčové problémy trestního systému, jako je recidiva a resocializace vězňů. Jiří Pospíšil (TOP 09) v této souvislosti označil návrh za „reformu na jedné noze“. Novela zavádí mimo jiné alternativní peněžité tresty, s nimiž v zásadě souhlasí i opoziční hnutí ANO, uvedl Radek Vondráček (ANO). Reformě se věnovaly pořady Interview ČT24, 90′ ČT24 a Události, komentáře.
14. 11. 2024|

Soud v USA uložil bývalému gardistovi 15 let za vynesení tajných dokumentů

Někdejší příslušník letecké složky americké Národní gardy Jack Teixeira byl odsouzen k patnácti rokům za mřížemi za to, že vynesl tajné vojenské dokumenty, které se týkaly mimo jiné války na Ukrajině. Informovala o tom agentura AP.
12. 11. 2024|

Za účast na anexi Krymu zvýšil soud Rusovi trest vězení na deset let

Za založení organizované zločinecké skupiny, která se v roce 2014 podílela na nelegální anexi ukrajinského Krymu, zpřísnil pražský vrchní soud Rusovi Alexandru Frančettimu trest z pěti let vězení na deset. Vyhoštění z Česka mu pak z deseti let rozšířil na neurčitou dobu. Verdikt vynesený ve Frančettiho nepřítomnosti je pravomocný. Úřady v současné době nevědí, kde se Rus nachází.
6. 11. 2024|

Za znásilnění ženy z pražského Proseka dostal recidivista 12 let

Za znásilnění a oloupení ženy z Proseka potrestal soud recidivistu Petra Taze dvanácti lety vězení a následnou ústavní sexuologickou i protidrogovou léčbou. Verdikt není pravomocný, muž vinu odmítá. Podle rozsudku přepadl se zbraní ženu, která čekala v autě před pražskou základní školou na svého syna. Proti její vůli ji odvezl do lesa, kde ji přinutil k sexuálním praktikám. Znalci ho označili za pravděpodobného sadistu.
4. 11. 2024|

Muž vytrvale porušoval zákaz řízení, navíc často opilý. Dostal trest vězení

Devět měsíců vězení vyměřil soud padesátiletému muži, kterého policisté přistihli v říjnu za volantem opilého, navíc se zákazem řízení. Nepodmíněný trest souvisí s tím, že za poslední rok spáchal takových činů deset. Přišel i o čtyři auta. V minulosti byl už za řízení pod vlivem alkoholu a maření výkonu úředního rozhodnutí třikrát odsouzen. Vždy dostal podmínku nebo trest veřejně prospěšných prací.
29. 10. 2024Aktualizováno29. 10. 2024|

Fiala podepsal smlouvu s Vatikánem

Premiér Petr Fiala (ODS) s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem v Praze podepsali česko-vatikánskou smlouvu. Česká republika je podle ministra zahraničí jednou z posledních evropských zemí, která dosud neměla vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou. Parlament smlouvu v roce 2003 neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví.
24. 10. 2024|

„Nechci opustit svou zemi ani ji zradit.“ V angličtině vychází paměti Navalného

Ruský opozičník Alexej Navalnyj, který zemřel v únoru 2024, ve vězení přemítal o smrti, každodenním životě, o rodině, ale také o politice a rusko-ukrajinské válce. „Jediné, čeho bychom se měli bát, je nechat naši vlast napospas drancování bandy lhářů, zlodějů a pokrytců,“ píše se v předstihu zveřejněných úryvcích z jeho pamětí, které v úterý vycházejí v angličtině pod názvem Patriot: A Memoir (Patriot: Paměti).
22. 10. 2024|

Bereme ho jako samozřejmost, říká o masové oblibě houbaření v Česku expert

„Houbaření je u nás velmi rozšířené, ale v Evropě i ve světě najdeme řadu národů, kde je tomu stejně,“ řekl ředitel Etnologického ústavu Akademie věd České republiky Jiří Woitsch. Nejtypičtější pro vztah Čechů k houbaření je podle něj to, že se ze sběru hub stala volnočasová masová aktivita. „Jiné houbařící národy se věnují jejich sběru spíše proto, že je chtějí jíst. U nás chodíme do lesa na houby, protože nás to baví. A dost často chodí i lidé, kteří ani houby nejedí,“ dodal expert.
19. 10. 2024|
Načítání...