Chci získat důvěru svými kroky, řekla Decroix po uvedení do úřadu

15 minut
Tisková konference ministryně spravedlnosti Evy Decroix po uvedení do úřadu
Zdroj: ČT24

„Chci získat důvěru všech svými konkrétními kroky tady na ministerstvu,“ řekla ministryně spravedlnosti Eva Decroix po uvedení do úřadu premiérem Petrem Fialou (oba ODS). Procesy k vyšetřování bitcoinové kauzy chce šéfka resortu spustit do konce června. Prezident Petr Pavel to při jmenování Decroix dříve během dne označil za její úkol. Zopakoval, že v sázce je důvěra společnosti v instituce.

„Věřím, že to není příběh o bitcoinech, ale je to příběh o nás jako společnosti, jako instituci, jak se budeme schopni postavit k celé situaci,“ prohlásila Decroix. Nová šéfka resortu hodlá na ministerstvo do konce června přivést nezávislého koordinátora z justice, jenž bude o kauze nestranně informovat. Její přání je, aby na personálním obsazení této funkce byla shoda napříč koalicí a opozicí. Hned první týden v úřadu plánuje poslat opozici pozvánku k diskusi nad výběrem koordinátora.

14 minut
Události: Decroix se ujala vedení resortu spravedlnosti
Zdroj: ČT24

Kromě jmenování nezávislého koordinátora chce Decroix do konce června stihnout také zadání externího auditu a sestavení expertní skupiny k bitcoinové kauze. „Uvidíme, jaká bude reakce opozice. Ale já si nemyslím, že na to máme tři měsíce. Do konce června to určitě musí být rozhodnuté a zadané a procesy, které jsem avizovala, musí být všechny spuštěny. Prvních čtrnáct dní bude horkých,“ uvedla.

Úkolem koordinátora má být podle ní koordinace právních kroků i komunikace ohledně toho, co v kauze dělají orgány činné v trestním řízení. „Jsem přesvědčená, že justice a právní profese nabízí mnoho kvalitních jmen. Otázkou je spíš to, že ne každý bude mít nyní potřebu se do toho zapojit. Já jsem to brala jako svoji politickou povinnost; ale mnoho lidí má v létě na práci třeba i něco jiného než koordinovat tuto kauzu,“ podotkla ministryně.

Neobává se nicméně toho, že by se jí pozici koordinátora nepodařilo obsadit. „Pokud nepřijde jiné jméno, jsem připravena přijít se svým návrhem a projednat ho s opozicí. Ale není důležité, koho mám v hlavě já. Jestli někdo přijde s lepším jménem, tak ať to tak je.“

Prostor pro vyšetřování

„Úlohou ministra či mistryně není vyšetřovat, ale poskytnout co nejvíce prostoru, aby bylo do případu vneseno co nejvíce světla a transparentnosti. Aby se veřejnost dozvěděla, co se skutečně stalo,“ sdělil Pavel. V kauze je podle něj třeba oddělit mýty od odůvodněných podezření a identifikovat slabá místa systému. Prezident po jmenování nové ministryně řekl, že k osvětlování kauzy by měly přispět také ministerstvo financí, policie, státní zastupitelství a Bezpečnostní informační služba, obrátil se přitom na premiéra.

Decroix chce v úřadu pohlídat zákonnost, stabilizovat resort a zajistit kontinuitu započatých legislativních procesů, vyhodnotit interní procesy a zjistit, zda a kde mohla nastat chyba. Podle Fialy přichází Decroix na ministerstvo hlavně proto, aby obnovila důvěru v úřad a pomohla k transparentnímu objasnění bitcoinového daru.

1 minuta
Události, komentáře: Budoucnost vládní koalice
Zdroj: ČT24

Náměstek Dvořák

Decroix nyní nevidí žádný důvod k tomu, aby měnila obsazení vedení ministerstva. Uvedla to na dotaz, zda bude pokračovat náměstek Karel Dvořák (STAN). Podle předsedy hnutí Víta Rakušana odchod Dvořáka nepřipadá v úvahu.

Decroix a předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová o víkendu v ČT uvedly, že mají e-mail, podle kterého Dvořák věděl o záměru bitcoinového daru ministerstvu spravedlnosti.

Fiala po jednání ODS a STAN, které je plánované na úterý večer, nečeká dramatický vývoj. Věří, že v koalici je dost politiků, kteří neudělají neuvážené kroky nahrávající opozici. „My bychom byli velmi rádi, kdyby tahle vláda dokončila svůj mandát a pokusila se ještě v těch zbývajících měsících otřesenou důvěru zase nabýt zpátky,“ prohlásil Rakušan.

Schůzka Pavla s Decroix

Pavel přijal Decroix již v pondělí na zhruba půlhodinovou schůzku, na níž hovořili o kauze sporného daru bitcoinů za miliardu korun ministerstvu spravedlnosti i o legislativě. Třiačtyřicetiletá politička se ujala funkce po stranickém kolegovi Pavlu Blažkovi, který rezignoval kvůli spornému daru kryptoměn od Tomáše Jiřikovského, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování.

Blažek přijetí daru hájil tím, že na transakci nebylo nic nelegálního a že se neprokázalo, že bitcoiny pocházejí z trestné činnosti. Odmítl také, že by šlo o praní špinavých peněz.

7 minut
Jmenování Evy Decroix ministryní spravedlnosti prezidentem Petrem Pavlem
Zdroj: ČT24

Decroix podle svých dřívějších prohlášení zadá v úřadu audit procesů a pravidel, který udělá externí firma. Veřejnost chce s výsledky prověrky seznámit do konce srpna, tedy před volbami do Poslanecké sněmovny. Zároveň předloží vládě časovou osu kauzy, vzniknout má podle ní také expertní skupina, která bude definovat systémová opatření v přístupu k novým technologiím a bitcoinům. Na ministerstvo hodlá přivést nezávislého koordinátora z justice, jenž bude o záležitosti nestranně informovat.

Kabinet za tři a půl roku prošel množstvím personálních změn, v aktuálním případě se ale jedná o první výměnu ministra za ODS. Decroix nástupem do vlády končí ve funkcích ve sněmovních výborech, místopředsedkyní poslaneckého klubu občanských demokratů zůstane.

11 minut
Komentátor Václav Dolejší k jmenování ministryně spravedlnosti Evy Decroix
Zdroj: ČT24
Načítání...