Decroix s prezidentem probrala postup ministerstva po bitcoinové kauze

11 minut
Brífink kandidátky na ministryni spravedlnosti Evy Decroix po schůzce s prezidentem
Zdroj: ČT24

Prezident Petr Pavel se v pondělí na Pražském hradě sešel s kandidátkou na ministryni spravedlnosti Evou Decroix (ODS). Poslankyně a místopředsedkyně strany řekla, že ji hlava státu podle očekávání v úterý jmenuje do funkce namísto Pavla Blažka (ODS), který ve funkci končí v souvislosti s bitcoinovou kauzou. Stane se tak zřejmě v 11:00. Pavel a Decroix mluvili také o tom, jak chce kandidátka na post dále postupovat v řešení bitcoinové kauzy.

S prezidentem na Pražském hradě při zhruba půlhodinové schůzce hovořila jak o kauze sporného daru bitcoinů za miliardu korun ministerstvu spravedlnosti, kvůli které rezignoval na svůj post Blažek, tak o připravované legislativě, včetně novely trestního zákoníku.

Ministerstvo spravedlnosti přijalo bitcoiny od Tomáše Jiřikovského, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Blažek přijetí daru hájil tím, že na transakci nebylo nic nelegálního a že se neprokázalo, že bitcoiny pocházejí z trestné činnosti. Odmítl také, že by šlo o praní špinavých peněz.

Opozice kvůli kauze požadovala demisi celé vlády, případně ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí novinářům v Brně řekl, že nevidí důvod k dalším krokům, Blažek podle něj vyvodil politickou odpovědnost.

Podle předsedy vlády je důležité celé selhání ministerstva spravedlnosti objasnit. Věří, že Decroix bude mít důvěru veřejnosti. Podle opozice by neměl ministerstvo vést zástupce občanských demokratů, kteří jsou s kauzou spjati, ale nestranný odborník.

„Prezident se chtěl seznámit s plánovaným postupem šetření v bitcoinové kauze, zajímal se také o dokončení legislativy spojené s trestním zákoníkem,“ řekl novinářům prezidentův mluvčí Vojtěch Šeliga, který zároveň doplnil informaci, že Pavel hodlá kandidátku jmenovat v úterý v 11:00.

Decroix požádala Pavla, aby využil svoji autoritu a mandát k uklidnění situace, aby bylo o bitcoinové kauze vše komunikováno na základě faktů, nikoli domněnek a spekulací. V prvním týdnu po nástupu do funkce chce Decroix prezentovat své záměry včetně časového harmonogramu kroků.

Minulý týden budoucí hlava resortu řekla, že zadá v úřadu audit procesů a pravidel, který provede externí firma. Veřejnost chce s výsledky prověrky seznámit do konce srpna, tedy ještě před volbami do sněmovny. Zároveň předloží vládě časovou osu kauzy, vzniknout má podle ní také expertní skupina, která bude definovat systémová opatření v přístupu k novým technologiím a bitcoinům.

Stále není jasné, kdo bude „nezávislý koordinátor“

Na ministerstvo hodlá přivést nezávislého koordinátora z justice, jenž bude o záležitosti nestranně informovat. O jménu podle ní dosud není rozhodnuto, chce o tom jednat s koalicí i opozicí. Podle Decroix se má jednat o důvěryhodnou, nestrannou osobnost, jež nemá žádný osobní zájem ani na kauze, ani na politickém angažmá. Představu o možném kandidátovi na pozici má, je ale otevřená dalším návrhům.

6 minut
Události: Pavel v úterý jmenuje Decroix ministryní spravedlnosti
Zdroj: ČT24

Exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) řekla, že zatím nezná konkrétní úkoly ani kompetence takového koordinátora. „Bude-li zřízen, podle mého názoru by měl být nestraník a naprosto nezávislý i na ministryni,“ uvedla.

Jednat spolu o kauze budou také ODS a koaliční hnutí STAN. Fiala předpokládá, že schůzka se uskuteční tento týden. Nastupující ministryně i předsedkyně poslanců opozičního hnutí ANO Alena Schillerová v neděli v České televizi uvedly, že mají e-mail, podle kterého o záměru bitcoinového daru ministerstvu spravedlnosti věděl i náměstek Karel Dvořák (STAN). Decroix v neděli řekla, že nyní neumí posoudit, zda by měl Dvořák v této pozici pokračovat. Ani v pondělí nechtěla další kroky avizovat. Senátor STAN Ondřej Lochman v diskusi sdělil, že dokument neviděl, mluvil o nařčení, o němž předpokládá, že je křivé.

90' ČT24: Kdo je nastupující ministryně Eva Decroix
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvat skrytě. Smekám, vzkázal Štastný

Zástupci budoucí vládní koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat. Boris Šťastný (Motoristé) Babišův krok označil za „bezprecedentní a státnický“.
11:15Aktualizovánopřed 47 mminutami

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
před 1 hhodinou

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 3 hhodinami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 4 hhodinami

Nová vláda by o důvěru sněmovny mohla žádat 13. ledna, uvedl Okamura

Hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) by se dle koaliční rady ANO, SPD a Motoristů mohlo odehrát 13. ledna, uvedl šéf dolní komory Tomio Okamura (SPD). K samotnému jmenování vlády by dle něj mělo dojít pár dní poté, co prezident Petr Pavel jmenuje Babiše premiérem. K tomu má dojít v úterý 9. prosince.
11:35Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
před 4 hhodinami

Advent na blátě. Příští týden půjdou teploty nad deset stupňů

Bláto místo závějí, déšť místo sněhu. A teploty blížící se 15 stupňům nad nulou – to není tradiční představa adventu. Ale již za pár dní to podle předpovědi počasí bude realita Česka.
před 5 hhodinami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 5 hhodinami
Načítání...