Peněženku s bitcoiny otevřel znalec ještě před příchodem notáře, píší média

Bitcoinovou peněženku před darem ministerstvu spravedlnosti otevřel znalec najatý advokátem trestaného dárce, a navíc bez dohledu notáře a zástupce ministerstva. Píší to servery Seznam Zprávy a Info.cz. Nedá se tedy nezávisle prokázat, zda v elektronické peněžence byly skutečně bitcoiny jen zhruba za tři miliardy korun, jak ministerstvu tvrdil zmíněný znalec.

Český rozhlas Radiožurnál již dříve uvedl, že podle dvou na sobě nezávislých transakčních analýz webů Arkham a Walletexplorer byly v peněžence kryptoměny v hodnotě až zhruba 12,5 miliardy korun. Ministerstvo tak mohlo získat místo jedné miliardy až 3,7 miliardy korun. Bitcoiny z peněženky začaly odcházet už den před schůzkou znalce s notářem a zástupcem ministerstva, a to na dva účty. Jeden patří majiteli bitcoinů Tomáši Jiřikovskému a u druhého není prokazatelně jasné, kdo je jeho majitelem, uvedl rozhlas.

S nabídkou daru bitcoinů se na ministerstvo spravedlnosti obrátil Jiřikovský, který byl soudně trestaný za drogové delikty či zpronevěru. Podle dohody s úřadem měl elektronickou peněženku s kryptoměnou otevřít pod notářským dohledem znalec. Resort měl dostat třetinu kusů kryptoměny, kterou v peněžence znalec najde. Otevření peněženky však dostal na starost Jiří Berger, kterého si nenajalo samo ministerstvo, ale advokát Jiřikovského. Serveru Seznam Zprávy to potvrdil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Končící ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který kvůli bitcoinové kauze rezignoval stejně jako jeho náměstek Radomír Daňhel, tvrdil médiím, že znalce doporučil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Úřad to však popřel. „ÚZSVM soudního znalce v žádném případě ministerstvu spravedlnosti nedoporučil,“ sdělila Seznam Zprávám mluvčí úřadu Michaela Tesařová.

Peněženka se otevřela bez dohledu notáře a ministerstva

Znalec pak podle serveru Info.cz peněženku na rozdíl od domluvy otevřel bez dohledu notáře a lidí z ministerstva spravedlnosti. „Všechny děje se odehrály předtím, než jsme přišli. Když jsme na domluvené místo dorazili, bylo nám oznámeno, že se to podařilo zprovoznit a otevřít peněženku,“ řekl serveru nyní již bývalý Blažkův náměstek Daňhel. Znalec to podle něj vysvětloval stářím techniky a snahou proces nezdržovat.

I podle notářského zápisu podle Info.cz znalec s technikou pravděpodobně manipuloval bez přítomnosti notáře i ministerských úředníků. Notář tak zaevidoval nikoliv proces otevírání, ale jen znalcem předložený snímek obrazovky počítače.

16 minut
Události, komentáře: Milan Půlkrábek a Zdeněk Kučera o bitcoinové kauze
Zdroj: ČT24

Blažek se před rezignací hájil tím, že neexistují důkazy, že darované bitcoiny pocházejí z trestné činnosti. Média ale uvedla, že podle policie Jiřikovský bitcoiny nezískal legálně a že podle kriminalistů ministerstvu dorazil dar přímo ze zdroje spojeného s on-linem tržištěm, kde se prodávaly tvrdé drogy či nelegální zbraně.

ČAK bude zkoumat postup advokáta

Jiřikovského advokát Kárim Titz čelí navíc vyšetřování České advokátní komory (ČAK), jestli neporušil zákon proti praní špinavých peněz. Informaci potvrdil tajemník komory Petr Čáp. Seznam Zprávy upozornily na to, že při podezřelých obchodech musí advokáti prověřit původ majetku.

Čáp prohlásil, že kontrolní rada komory zahájila na základě informací z veřejně dostupných zdrojů prověřování toho, jestli Titz vykonával některou z činností uvedených v takzvaném AML zákoně. Zkratka označuje zákon o některých opatřeních proti legalizování výnosů z trestné činnosti. ČAK bude zkoumat, jestli byl Titz v postavení takzvané povinné osoby. „V kladném případě pak komora provede kontrolu, zda advokát splnil své povinnosti podle AML zákona a příslušného stavovského předpisu,“ vysvětlil tajemník.

Podle vyjádření šéfa komory Roberta Němce je zatím předčasné hodnotit, zda Titz povinnou osobou byl, nebo nebyl. „Samotná kontrola a její vyhodnocení ze strany kontrolní rady, také v závislosti na nezbytné součinnosti ze strany advokáta, může trvat i několik měsíců. V případě porušení povinností ze strany advokáta podle AML předpisů může advokátovi hrozit sankce v podobě peněžních sankcí za přestupky na poli AML, případně kárné opatření,“ uvedl. Výzvu k součinnosti poslala komora Titzovi 3. června.

Seznam Zprávy připomněly, že advokáti jsou podle zákona proti praní špinavých peněz takzvanými povinnými osobami, které musejí upozornit příslušné úřady na podezřelé finanční transakce. Třeba takové, které neodpovídají klientovu majetku. Advokát tak má v některých případech povinnost původ klientova majetku prověřit. Podle interních pokynů ČAK pak musí advokáti při tomto posuzování přihlížet i k reputaci klienta, například pokud má kriminální minulost nebo vazby na lidi napojené na kriminální skupiny.

35 minut
90’ ČT24: Bitcoinová kauza
Zdroj: ČT24

Němec doplnil, že povinnou osobou je advokát při úschově peněz, cenných papírů nebo jiného majetku a dále při jednání za klienta mimo jiné při správě majetku nebo při „inkasu, platbách, převodech, vkladech nebo výběrech při bezhotovostním i hotovostním platebním styku i jiném jednání, které směřuje k pohybu peněz nebo jej přímo vyvolá“. Sledovanými činnostmi advokáta naopak není poskytování právních porad, obhajoba v trestním řízení či zastupování klienta před soudy a související poradenství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
před 7 hhodinami

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 9 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 11 hhodinami

Obrana koupí zbraně od České zbrojovky za více než čtyři miliardy korun

Ministerstvo obrany koupí ruční zbraně od společnosti Česká zbrojovka v hodnotě až 4,26 miliardy korun bez DPH. Pořídí pušky CZ BREN 2, podvěsné granátomety i pistole, a to včetně příslušenství, oznámilo ministerstvo na webu. Se zakázkou ve čtvrtek vyslovilo souhlas kolegium ministryně obrany Jany Černochové (ODS), informaci nyní dostane vláda.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Policie navrhla obžalovat 10 lidí a 16 firem v kauze libereckého dopravního podniku

Policie navrhla obžalovat deset lidí a šestnáct firem kvůli korupci a zmanipulování veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Kriminalisté vedou stíhání mimo jiné pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku a podplacení.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Policie navrhuje obžalovat Okamuru a SPD kvůli předvolebním plakátům

Policie chce poslat před soud předsedu SPD Tomia Okamuru i samotné hnutí. Kauza se týká plakátů z loňské předvolební kampaně. Vyplývá to z vyjádření šéfa dozorového Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jana Lelka. O žalobě zatím ale státní zástupce nerozhodl. Sněmovna kvůli případu vydala Okamuru k trestnímu stíhání. To policie zahájila v únoru. Viní jeho i SPD z podněcování k nenávisti, za které hrozí až tři roky vězení.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Začala stavba dalšího úseku D6

U Bochova na Karlovarsku začala stavba dalšího úseku dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary. Úsek Žalmanov–Knínice bude téměř sedm kilometrů dlouhý a stát bude přes dvě miliardy korun. Stavba by měla být hotová v listopadu 2027. Do Karlových Varů budou zbývat už jen dva úseky. S jejich dokončením se počítá do roku 2028.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...