Kandidátka na ministryni spravedlnosti Eva Decroix (ODS) v Otázkách Václava Moravce prohlásila, že chce do resortu přivést nestranického koordinátora, který bude respektován v rámci justice. Hnutí ANO pak koncem příštího týdne plánuje podat návrh na svolání mimořádné schůze sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě, sdělila v pořadu předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Dalšími hosty diskuse o takzvané bitcoinové kauze byli místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti) a člen předsednictva hnutí STAN a senátor Ondřej Lochman.
Decroix chce do resortu přivést nestranického koordinátora
Končící ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) uznal chybu, zároveň ale zdůraznil, že nejde o korupční záležitost. Blažek kromě rezignace na post ministra kvůli kauze také pozastavil své členství v ODS a oznámil konec ve funkci předsedy jihomoravské krajské organizace občanských demokratů.
Podle Decroix se ODS k situaci staví čelem
Blažka by na pozici šéfky resortu spravedlnosti měla nahradit právě Decroix, jmenována by měla být podle dřívějších informací na začátku příštího týdne. „Já si nemyslím, že je to sebevražedná mise,“ prohlásila. Podle ní je třeba se k celé situaci postavit čelem, což podle ní ODS dělá. „Já jsem si vědoma rizik,“ dodala. Kdyby nominaci odmítla, tak by se podle ní pokládaly otázky, proč ODS není schopna se k celé věci postavit čelem.
Decroix se vyjádřila i k tomu, zda ODS nemohla na post ministra spravedlnosti jmenovat někoho nadstranického. „Netvařme se, že pokud tam budeme jmenovat nestranného odborníka, tak ministerská funkce nebude mít politickou odpovědnost,“ sdělila s tím, že je připravena jako koordinátora na ministerstvo přivést osobu, která bude zárukou toho, že ministr za občanské demokraty „nebude nic zametat pod koberec“.
Decroix by na ministerstvo na tuto pozici ráda přivedla osobu, která bude respektována v rámci justice a má kredit ve společnosti. Ideálně by podle ní mělo jít o bývalého soudce, který není spojen s žádnou politickou stranou.
ANO by mohlo svolat schůzi k vyslovení nedůvěry vládě příští týden
Podle Schillerové ale není pozice nestranického odborníka na ministerstvu zásadní. „Podstatné je, že tady máme největší skandál od roku 1989, který sahá do nejvyšších pater politiky,“ prohlásila. Odchodem Blažka podle ní celá situace nekončí. „Úplně stejně je do toho namočen i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS),“ tvrdí Schillerová.
Hnutí ANO navrhuje pád vlády a hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu. Ke svolání mimořádné schůze, kde by se o tomto hlasovalo, už má opoziční uskupení sesbírané podpisy. „Ve středu poprvé zasedá náš klub, do té doby se neuvidíme, pak se rozhodneme. Počítám, že bych to někdy koncem příštího týdne podávala,“ sdělila Schillerová.
Předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) má podle sněmovních pravidel svolat takovou schůzi neprodleně. Poslanci by se na ní tedy mohli sejít přespříští týden. Aby kabinet padl, musí aktivně hlasovat pro vyslovení nedůvěry kabinetu nejméně 101 poslanců, opozice tolik hlasů nemá.
Kromě hnutí ANO volá po konci kabinetu i další opoziční strana – SPD. „Chceme, aby vláda podala demisi, protože přestože se blíží volby, tak kabinet Petra Fialy (ODS) může napáchat ještě obrovské škody občanům,“ je přesvědčený předseda SPD Tomio Okamura.
Hnutí ANO už hlasování o nedůvěře současné vládě vyvolalo třikrát, v letech 2022 a 2023. Kvůli kauze Dozimetr, energetické krizi a před prezidentskými volbami. Zatím se mu svrhnout kabinet nepodařilo. Celkem české vlády čelily pokusu o vyslovení nedůvěry devatenáctkrát. V osmnácti případech opozice dost hlasů nesehnala. Uspěla jen jednou – v březnu 2009 opozice v čele s ČSSD (nyní SOCDEM) položila vládu premiéra Mirka Topolánka. Došlo k tomu zhruba v půlce prvního českého předsednictví Evropské unii.
Piráti mají dvě podmínky, STAN žádá vysvětlení
Piráti podle Richterové vyslovení nedůvěry vládě podpoří, pokud je k tomu „ODS donutí“. Strana žádá, aby nestranický odborník, o němž hovořila Decroix, stál přímo v čele resortu spravedlnosti. Piráti zároveň chtějí, aby odstoupil ministr financí Stanjura, který byl podle Richterové o záměru přijetí daru od muže odsouzeného v minulosti za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování informován a „nic neudělal“. „Byl to deal, kšeft, nikoli dar. Byl to kšeft s podsvětím,“ prohlásila místopředsedkyně sněmovny. Schillerová mluvila o megaskandálu.
Podle Lochmana se opozice pokouší o „politickou bulvarizaci kauzy“. Hnutí STAN podle senátora považuje za důležité, aby se vše objasnilo a vyšetřilo a svolalo proto s ODS bilaterální jednání. „Jsou tam otázky, které musí být vysvětleny,“ sdělil. Demisi vlády ale v současné době vzhledem k bezpečnostní situaci ve světě nepovažuje za zodpovědný krok. Nevyloučil ale, že by Starostové kabinet za určitých okolností mohli opustit. „Pokud by se prokázala některá z variant, které jsou pro nás neakceptovatelné, jako například kdyby se prokázala korupce nebo ovlivňování soudů, ministři za hnutí STAN opustí vládu,“ avizoval.
Podle Decroix se část politiků snaží suplovat práci vyšetřovatelů. „Důsledky, které mají být vyvozeny, nenáleží nám. Nám náleží politické důsledky a ty byly vyvozeny. Pan ministr Blažek odstoupil,“ poznamenala. Pokud se podle ní ukážou další důsledky „na základě faktů, ne domněnek“, tak budou rovněž vyvozeny. Podle Decroix ale ze známých faktů nevyplývá, že měl Stanjura jakoukoliv kompetenci do situace zasáhnout.
Schillerová oponovala a zopakovala, že ministr financí o všem věděl a do situace zasáhnout měl. S tím souhlasila i Richterová, podle které stát nezajistil informování příslušných orgánů, což označila za selhání Stanjury i Blažka.
STAN konec Stanjury nepožaduje
Lochman míní, že je zcela zřejmé, že Blažek podcenil kontrolní procesy. „To, že by si někdo ověřil virtuální měnu, to tam neproběhlo,“ podotkl. Poznamenal ale, že podle informací, které má k dispozici, není zřejmé, zda bylo o celé záležitosti informováno ministerstvo financí jako instituce nebo přímo šéf státní kasy Stanjura. I proto hnutí zatím konec ministra financí ve funkci nepožaduje.
„Musíme mít jasně popsáno od státních institucí, jaká byla souslednost, kde jsou jednotlivé dokumenty, a v tu chvíli můžeme identifkovat, jestli Stanjura porušil zákonnou povinnost, nebo jestli to měl nahlašovat. A pokud se to prokáže, tak budeme řešit s ODS, jestli má zůstat ve funkci,“ vysvětlil postoj Starostů Lochman.
Role náměstka Dvořáka
Schillerová v diskusi dále zmínila, že dostala e-maily, které dokazují, že náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák (STAN) měl o celé situaci povědomí. Na dotaz moderátora pořadu, zda tuto elektronickou komunikaci předá policii, uvedla, že s ní naloží tak, jak se s ní naložit má. Lochman nařčení označil za křivé. „Byl jsem s ním ještě v noci v kontaktu a několikrát mě ujišťoval, že z hlediska porad, které na resortu měli, toto nikdy nezaznělo,“ sdělil s tím, že náměstek o tom, co o celé kauze věděl, už před týdnem hovořil v médiích.
Existenci e-mailu, o němž hovořila Schillerová, potvrdila i kandidátka na ministryni spravedlnosti. „Já ten e-mail mám k dispozici taktéž. Vyplývá z něho, že záležitost byla v prosinci 2024 řešena na poradě vedení a písemnost byla přidělena náměstku Dvořákovi,“ sdělila Decroix, která prý ale neumí v současné chvíli posoudit, zda by měl Dvořák náměstkem zůstat. „V okamžiku, kdy nastoupím na ministerstvo, tak je nutné toto projednat jak se STAN, tak s panem náměstkem – jaké informace měl k dispozici a zda byl schopen je posoudit, respektive zda selhal v jejich posouzení,“ nastínila.
Lochman pak dodal, že zmíněný dokument pořádně neviděl a neměl možnost si ho přečíst. Zatím ale prý nenabyl dojmu, že by šlo o něco výrazně odlišného, než už sám Dvořák prezentoval v médiích.
Náměstek v předchozích dnech tvrdil, že v aféře nefiguroval. V dřívějších rozhovorech v médiích uváděl, že ze všech dokumentů ke kauze viděl jen dopis advokáta programátora Tomáše Jiřikovského, od něhož stát bitcoiny přijal, z prosince loňského roku a odpověď ministerstva. Podle něj byl dopis netypický, takže nebylo jisté, která sekce jej má vyřizovat, a předávala si ho v resortu spousta lidí včetně Dvořáka samotného. Deníku N náměstek řekl, že dopis podrobně nestudoval a odpověď, která pisatele odkazovala na rozhodnutí soudu a následný postup podle zákona, mu přišla v pořádku.
Na dopis si náměstek později nevzpomínal a dohledal si jej zpětně až po medializaci kauzy. Až tehdy podle vlastních slov zjistil, že s advokátem v dané věci ministerstvo komunikovalo častěji, řešila to však prý ekonomická sekce, k jejímž dokumentům neměl přístup.
K nedělním informacím Dvořák na sociální síti X napsal, že jde stále o dopis s nabídkou advokáta, že jeho klient věnuje státu třetinu hodnoty kryptoměn, které jsou na jeho zařízeních, pokud mu je soud vrátí. „Ministerstvo mu odpovědělo, že o vydání věcí může rozhodnout jen soud a vše musí proběhnout podle zákona. To je celé. Proto mě překvapilo, když jsem se o několik měsíců později z médií dozvěděl, že dar byl ministerstvu skutečně věnován,“ uvedl Dvořák.
Decroix slibuje časovou osu
Podle Decroix je pro objasnění celé kauzy nutné mít „na stole černé na bílém, co se reálně stalo“. Proti tomu se ale ohradila Schillerové, podle níž Decroix stále opakuje to stejné dokola. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO míní, že existuje dostatek informací z veřejných zdrojů.
S tím ale kandidátka na ministryni nesouhlasila. „Já se zavazuji, že pokud budu jmenována ministryní, předložím časovou osu a popis celé situace, která na ministerstvu proběhla,“ slíbila s tím, že časová osa by mohla být připravena do týdne až čtrnácti dnů od nadcházejícího úterý, kdy by měla být do funkce jmenována prezidentem Petrem Pavlem.
Podle Richterové ale Decroix „vaří mlhu a odvádí pozornost“. „To, co tady slyšíme, je proud slov, ale žádná řešení, která by skutečně uznala závažnost té situace,“ míní. Schillerová pak poukázala na to, že členové vlády se mají zodpovídat Poslanecké sněmovně. „Co je složitého na tom, aby vystoupil ministr Stanjura a odpověděl na otázku, proč to neoznámil a proč se tím nezaobíral?“ ptala se.
Ministerstvo spravedlnosti přijalo bitcoiny za miliardu korun od Tomáše Jiřikovského, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Věcí se zabývá policie, Vrchní státní zastupitelství v Olomouci prověřuje kauzu související s darem pro podezření ze tří trestných činů včetně zneužití pravomoci úřední osoby a legalizace výnosů z trestné činnosti.