Resort spravedlnosti má vládě předložit časovou osu bitcoinového daru

24 minut
Tisková konference po jednání vlády a Bezpečnostní rady státu
Zdroj: ČT24

Vláda uložila ministerstvu spravedlnosti předložit časový sled událostí vedoucích k miliardovému bitcoinovému daru, řekl po jednání kabinetu a Bezpečnostní rady státu (BRS) ve středu pozdě večer premiér Petr Fiala (ODS). Rada konstatovala, že každá bezpečnostní složka státu a Finanční analytický úřad postupovaly podle své zákonné povinnosti. Víc nelze říct kvůli vyšetřování, dodal premiér. Právo ve věci informovat si vyhradil vrchní státní zástupce v Olomouci. Kvůli případu v pondělí skončí ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

„Probíhala tam (na vládě) rozsáhlá debata, kde padla řada otázek na ministra Blažka a na postup ministerstva spravedlnosti,“ řekl Fiala. Na BRS se pak hovořilo o tom, jakými či zda vůbec nějakými informacemi o rizikovosti tohoto daru disponovaly bezpečnostní složky. „Bavili jsme se také o tom, jak jsou tyto složky připraveny řešit takovéto formy kriminality, zejména v kyberprostoru virtuálních měn, a zda je potřeba nějaká úprava pravidel,“ doplnil.

„Protože vše prověřují orgány činné v trestním řízení, není možné poskytovat další informace,“ upozornil premiér.

Starostové podle svého předsedy Víta Rakušana na jednání vlády kladli ohledně bitcoinové kauzy otázky. Předložili i návrh usnesení, které se pak zformovalo do přijatého. „Od začátku jsme na to reagovali konstruktivně. Nedáváme žádná fatální ultimáta, neoznamujeme, že utíkáme z vlády, klademe otázky,“ zdůraznil. Podle Rakušana je nyní nutné zmapovat procesy. Zástupci STAN se také ptali, zda je nyní systém informování nastaven optimálně. Budou také přítomni čtvrteční mimořádné schůzi sněmovny, která se bude bitcoinové kauze věnovat.

56 minut
Události, komentáře: Debata o podpisu smlouvy k Dukovanům a bitcoinové aféře
Zdroj: ČT24

Blažek už nebude k věci dál veřejně vystupovat

„Dnes je již zřejmé, že jsme o přijetí daru měli informovat ostatní členy vlády a veřejnost, za což jsem vyvodil politickou zodpovědnost,“ prohlásil ve středu večer Blažek. Informoval, že se ve čtvrtek zmíněné mimořádné schůze sněmovny nezúčastní. Nepokládá prý za vhodné, aby k věci dále veřejně vystupoval.

„Je také mým zájmem, aby celá záležitost byla prošetřena, a i proto nepokládám za vhodné v této věci dále veřejně vystupovat. S ohledem na to, že jsem již splnil požadavek zítřejší (čtvrteční) mimořádné schůze na mou demisi, platí toto stanovisko veřejně nevystupovat i na této mimořádné schůzi,“ osvětlil.

Blažek zároveň zdůraznil, že neměl a nemá z této záležitosti žádný majetkový či jakýkoliv jiný prospěch. „A že jsem se naopak snažil získat a získal nemalé finanční prostředky pro Česko,“ uvedl končící ministr s tím, že veřejnou diskuzi týkající se osoby dárce chápe a „tuto okolnost podcenil.“

49 minut
90' ČT24: Bitcoinová kauza končícího ministra Blažka
Zdroj: ČT24

Prohlásil, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) byl od něj o podrobnostech celé záležitosti informován se zpožděním a v době uzavírání smlouvy tak detaily neznal. „Totéž platí o všech ostatních členech vlády, včetně jejího předsedy. Celá záležitost byla řešena v rámci kompetencí ministerstva spravedlnosti a ostatní resorty se na rozhodovacím procesu nepodílely,“ dodal.

Bitcoiny daroval resortu Tomáš Jiřikovský, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Ministerstvo podle mluvčího Vladimíra Řepky připravovalo pro středeční jednání kabinetu o bitcoinové kauze zprávu. Koaliční Starostové v pondělí navrhli získané peníze zmrazit, dokud se neprověří jejich původ a okolnosti přijetí. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je nutné zjistit, zda stát nebyl zneužitý k legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Na řádném programu kabinetu bylo kromě bitcoinové kauzy například rozhodnutí, zda vláda vstoupí do řízení Ústavního soudu o možné protiústavnosti letošního zmrazení platů v justici. Tím se bude Ústavní soud zabývat na základě podnětu z Okresního soudu v Děčíně. Rozhodovat bude plénum, tedy sbor všech patnácti ústavních soudců a soudkyň.

Načítání...