V Los Angeles pokračovaly protesty. Policie použila gumové projektily

7 minut
Protesty v USA a zpravodaj ČT Bohumil Vostal
Zdroj: ČT24

Stovky lidí demonstrovaly v americkém Los Angeles v pondělí večer místního času proti migrační politice federální vlády, informovala agentura DPA. Protest byl podle ní klidný, policie ale demonstranty vytlačila. Protesty se také rozšířily do dalších kalifornských měst, jako je San Francisco a Santa Ana, ale také do Dallasu a Austinu v Texasu, Louiseville v Kentucky nebo New Yorku. Policie při střetech s demonstranty některé z nich zatýkala.

Místy násilné protesty ve druhém nejlidnatějším městě USA vypukly v pátek poté, co imigrační úřady ve městě uskutečnily sérii razií a zadržely nejméně 44 lidí za údajné porušení imigračních předpisů. Prezident Donald Trump v rozporu s přáním kalifornského guvernéra Gavina Newsoma povolal do města příslušníky Národní gardy. Vyslána byla i námořní pěchota.

Demonstranti před budovou v Los Angeles, v níž sídlí řada federálních úřadů, provolávali hesla a nesli transparenty s nápisy kritizujícími postup amerických imigračních úřadů v Los Angeles: „Stojím za všemi migranty“, „Úřade pro imigraci a cla: pryč z LA“ či „Pryč s fašismem“. Vchod do budovy střežili policisté a několik příslušníků Národní gardy.

Reportér DPA uvedl, že protest byl klidný, policie se ho ale rozhodla ukončit. Po vytlačení demonstrantů z prostranství před budovou začali někteří z protestujících házet láhve na policii. Policie odpověděla střelbou gumovými projektily.

Další demonstrace na podporu práv migrantů se podle deníku Los Angeles Times odehrála v centru města, zúčastnily se jí tisíce odborářů a dalších lidí.

„Guvernér Kalifornie nově povolal dalších osm set policistů. Čekáme, jak bude vypadat tato čtvrtá noc protestů proti raziím migračního úřadu,“ uvedl ráno z místa zpravodaj ČT v USA Bohumil Vostal. Dodal, že demonstranti házejí po policistech kameny a další předměty. „Policisté při obraně používají gumové projektily nebo zábleskové granáty,“ dodal zpravodaj s tím, že na místě panuje napětí. Podotkl, že policistům se demonstranty daří vytlačovat.

Podle Vostala protestujícím vadí, že migrační úřad zadržuje jejich příbuzné a nejbližší. „Pociťují paniku, bojí se, odmítají to, aby Donald Trump prováděl slib, který dal voličům, právě v Los Angeles. Samotná starostka Los Angeles Karen Bassová tvrdí, že Trump v LA si zkouší experiment, kam až může zajít,“ podotkl Vostal s tím, že demonstranti v minulých dnech také ničili auta či televizní přenosové vozy různých stanic.

4 minuty
Studio 6: Zpravodaj ČT Bohumil Vostal o protestech v Los Angeles
Zdroj: ČT24

Americký ministr obrany Pete Hegseth v úterý uvedl, že cílem nasazení námořní pěchoty a Národní gardy v Los Angeles je ochrana policistů z imigračního a celního úřadu USA, jejichž razie násilné střety vyvolaly, píše agentura Reuters.

Starostka Bassová později dle Reuters sdělila, že se v úterý pokusí zavolat Trumpovi, aby imigrační razie zastavil. Ten prohlásil, že Los Angeles osvobodí a udělá ho „bezpečným a čistým městem“. Část protestujících přitom označil za zvířata a žádá trest vězení za pálení americké vlajky.

Pondělíček: Nasazení mariňáků je výjimečné

Podle amerikanisty Jiřího Pondělíčka dynamika protestů vypadá tak, že se situace spíše uklidňuje. „Uvidíme ale, jak demonstranti zareagují na nasazení mariňáků, což je skutečně věc, která je v americké historii výjimečná. Je to ještě další eskalace oproti nasazení ‚jen‘ Národní gardy, ale přesto bych byl mírný optimista, že trend toho postupného uklidňování vydrží,“ podotkl.

Dodal, že povolávání námořní pěchoty potřeba není. „Samozřejmě nikdo nepopírá, že při protestech dochází i k násilnostem, které je potřeba nějak potlačit, ale nasazení Národní gardy, natož aktivních vojáků v činné službě, v tomto případě mariňáků, tak to je skutečně naprosto krajní řešení. Kdyby takto měla vláda reagovat v každém případě, kdy dochází k pálení aut nebo útokům na obchody, tak to by nasazovala armádu neustále,“ poukázal s tím, že tento institut byl vymyšlen pro extrémní případy.

9 minut
Amerikanista Jiří Pondělíček k protestům v Los Angeles
Zdroj: ČT24

Zajímavé podle Pondělíčka je, že Trump v tomto případě nevyužil institut zákona o vzpouře, který by mu umožnil jednotky nasadit, ale použil nevyzkoušenou právní konstrukci. „Takže do jisté míry lze souhlasit se starostkou Los Angeles, že si zkouší, co vlastně může a kam až může zajít,“ míní.

Protesty postavily demokraty řízené Los Angeles, kde podle sčítání lidu tvoří velkou část obyvatel Hispánci a lidé narození v zahraničí, proti republikánskému prezidentovi, který si v rámci svého druhého funkčního období stanovil za cíl tvrdě zakročit proti nelegální migraci. Guvernér Newsom a starostka Bassová Trumpovo nasazení Národní gardy kritizovali, podle nich pouze způsobil strach a chaos.

9 minut
Amerikanista Kryštof Kozák o nepokojích v Los Angeles
Zdroj: ČT24

Protesty v dalších městech

Protesty se rozšířily i do dalších měst. Například ve městě Santa Ana, asi 53 kilometrů vzdáleném od Los Angeles, se příslušníci pohraniční stráže a místní policisté v pondělí střetli s demonstranty před pobočkou Úřadu pro občanství a přistěhovalectví Spojených států. Stalo se tak poté, co imigrační agenti Úřadu pro imigraci a cla (ICE) ve městě začali s raziemi, kdy hledají lidi porušující migrační pravidla.

Policisté podle svědků k rozehnání davu použili slzný plyn a některé demonstranty zadrželi, napsal deník The Washington Post (WP). Mluvčí policie podle agentury AP uvedl, že do města dorazili příslušníci Národní gardy, aby zabezpečili federální budovy.

V pondělí se tisíce lidí zúčastnily protestního pochodu v San Franciscu, který byl podle policie převážně pokojný. Demonstranti protestovali proti postupu imigračních úřadů po celé zemi a aby vyjádřili solidaritu s přistěhovaleckými komunitami, informovala stanice KGO.

„Hluboce mě znepokojuje, co se děje v Los Angeles a po celé zemi. Kalifornie je lepší díky své rozmanitosti a není správné, aby lidé byli třeba při promoci odtrženi od svých dětí,“ řekla účastnice protestu Holly Minchová v narážce na někdy nevybíravě tvrdý postup pracovníků ICE.

V San Francisku policie v neděli zatkla na 150 osob poblíž budovy imigračních služeb. Podle policie zatýkání začalo poté, co protestující ignorovali příkaz rozejít se a dopouštěli se násilí a vandalismu.

V texaském Austinu úřady v pondělí zatkly více než desítku protestujících, oznámil guvernér státu Greg Abbott na sociální síti X. „Nenásilné protesty jsou legální. Ale jakmile překročíte hranici, budete zatčeni,“ napsal Abbott.

V Dallasu byla mezi demonstranty a těžkooděnci se štíty situace napjatá, píše web stanice CNN. Dav lidí mával transparenty a mexickými a americkými vlajkami. Někteří protestující s tvářemi zakrytými šátky a rouškami na policii křičeli nadávky. Ulice lemovaly policejní vozy a policisté sráželi některé z demonstrantů k zemi, píše CNN s tím, že nejméně jeden protestující byl zatčen.

Policie v New Yorku uvedla, že také při protestech proti ICE zadržela několik osob, které v pondělí zablokovaly vozidla před federálními budovami. V New Yorku je na úterý ohlášen další protest proti migrační politice Trumpovy vlády.

6 minut
Události: Střety v Los Angeles
Zdroj: ČT24

Také v Atlantě ve státě Georgia se dav lidí shromáždil před budovou ICE a požadoval propuštění zadržených. Podobný protest se odehrál v Louiseville ve státě Kentucky.

Odboroví lídři v různých městech volali po osvobození Davida Huerty, vlivného odborového předáka, který byl zadržen v Los Angeles a později propuštěn na kauci. Demonstrace na jeho podporu se konaly ve městech jako Boston, Pittsburgh, Seattle nebo Washington.

Načítání...