Konzervativci očekávají po místních volbách v Anglii ztrátu tisícovky křesel

Podle prvních výsledků místních voleb v částech Anglie zažívají konzervativci britského premiéra Rishiho Sunaka zásadní porážku. V místních radách konzervativci podle sčítání BBC zatím ztratili přes 460 křesel, opoziční labouristé si polepšili o více než 260 křesel. Předseda konzervativců Greg Hands dokonce připouští ztrátu až tisícovky křesel. Labouristé uvedli, že na základě částečných výsledků jsou na dobré cestě vyhrát příští parlamentní volby. Polepšily si i menší politické strany, jako jsou Liberální demokraté a Strana zelených.

Volby jsou pro Sunaka první volební zkouškou podpory od jeho nástupu do funkce, podle agentury Reuters by ale také mohly být poslední. Voliči potrestali jeho stranu za politické skandály, pomalý hospodářský růst a vysokou inflaci, píše agentura.

„Poselství, které dnes slyším od lidí, je, že chtějí, abychom se zaměřili na jejich priority, a chtějí, abychom jim je splnili,“ řekl Sunak. Zdůraznil, že je sečtena teprve čtvrtina okrsků a nelze tak dělat obecnější závěry. „Nevidím žádný masivní pohyb směrem k Labouristické straně nebo nadšení pro její program,“ dodal.

Výsledky se v noci začaly sčítat jen v malé části volebních okrsků, většina výsledků se tedy dá očekávat až později během pátku. Ve hře je více než osm tisíc postů radních ve 230 radách a také čtyři starostové. Na této úrovni se rozhoduje o provozních záležitostech obcí, ale také o školství.

„Fantastický výsledek“ pro labouristy

„Vždy jsme říkali, že pro (Konzervativní) stranu to bude těžká noc, nezávislé průzkumy odhadovaly, že ztratíme tisíc křesel. Je sice ještě brzy, ale troufám si říct, že pro labouristy to místy není až tak zářný výsledek,“ uvedl předseda konzervativců Hands podle deníku The Guardian. Vyjmenoval také několik obvodů, kde si jeho strana polepšila.

Šéf labouristů Keir Starmer zase hovoří o „fantastickém výsledku napříč celou zemí“. Volby byly hlasováním o životních nákladech, protože lidé mají problémy s rodinnými rozpočty, cituje Starmera The Guardian. „Vláda a premiér k tomu nic neřekli, protože oni jsou ten problém, ne řešení,“ prohlásil Starmer a dodal, že jeho strana je na cestě k vítězství v parlamentních volbách.

S tím nesouhlasí volební expert Michael Thrasher, podle něhož nejsou procentní přírůstky labouristů dostatečně významné pro vítězství v parlamentních volbách. Svou roli hraje volební matematika a také skutečnost, že labouristé v prosinci 2019 měli jedny z nejhorších výsledků ve svých dějinách, dodává Thrasher.

Podle prognózy serveru Sky News by ale labouristé mohli v příštích celostátních volbách získat 36 až 38 procent hlasů, zatímco konzervativce by podpořilo 28 až 30 procent voličů. Bude ale záviset i na tom, jak se opozici bude dařit například ve Skotsku. Podle projekce BBC labouristé v parlamentních volbách získají až 35 procent hlasů a konzervativci jen 26 procent hlasů.

Někteří členové Sunakovy strany vyjádřili nad výsledky znepokojení. „Tohle jsou strašné výsledky,“ řekl poslanec Justin Tomlinson „Strana to musí kolektivně vzít jako budíček, aby se osvěžila a obnovila,“ dodal.

Sunakova strana utrpěla ztráty ve prospěch labouristů na klíčových místech na severu a jihu Anglie, zatímco liberální demokraté postoupili v bohatších částech jihu. Labouristé dosáhli zisků v některých oblastech, které v referendu o brexitu v roce 2016 podpořily odchod z Evropské unie a které bude muset strana získat, pokud chce v příštím parlamentu dosáhnout většiny.

Volby se původně ve stejném termínu měly konat i v Severním Irsku, kvůli sobotní korunovaci Karla III. tam ale byly odloženy na 18. května. Volby se konají v Anglii, ale nikoliv v Londýně. Parlamentní volby se musí konat nejpozději v lednu 2025.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Velvyslanci EU se sešli kvůli celním hrozbám USA ohledně Grónska

V Bruselu začalo narychlo svolané jednání velvyslanců států Evropské unie konané v reakci na oznámení prezidenta USA Donalda Trumpa o zvýšení cel vůči několika evropským zemím jako součásti jeho snahy získat pro Spojené státy Grónsko. Pokud se potvrdí zvýšení cel, francouzský prezident Emmanuel Macron požádá o aktivaci nástroje protiekonomického nátlaku (ACI), který EU nikdy nepoužila. Nástroj schválený teprve před dvěma lety Bruselu umožňuje sáhnout k odvetným opatřením vůči třetím státům, které vyvíjejí na členské země ekonomický tlak.
14:25Aktualizovánopřed 17 mminutami

Při lesních požárech v Chile zemřelo nejméně patnáct osob

Při lesních požárech na jihu Chile zemřelo nejméně patnáct lidí. Více než 50 tisíc osob muselo být evakuováno. Oznámila to podle agentury AFP tamní vláda. Chilský prezident Gabriel Boric vyhlásil v neděli brzy ráno ve dvou regionech na jihu země stav katastrofy.
před 1 hhodinou

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
00:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Syrská vláda uzavřela příměří s Kurdy vedenou aliancí

Damašek uzavřel na všech frontách příměří s koalicí Syrské demokratické síly (SDF), uvedla podle agentury Reuters tamní státní média. Syrská armáda o víkendu pokračovala v ofenzivě proti kurdským jednotkám na severu a východě země. Síly Damašku ovládly klíčové ropné pole a také největší přehradu v zemi, píše agentura AFP. Zdroj ze syrských kmenů spřízněných s vládou v Damašku potvrdil televizi al-Džazíra, že bojovníci převzali kontrolu nad některými oblastmi ve městě Rakká.
14:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V rakouských Alpách vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu zabila lavina

Rakouští záchranáři vyprostili v neděli těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina ve spolkové zemi Štýrsko u obce Pusterwald. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách v neděli potvrdilo tuzemské ministerstvo zahraničí. APA také napsala, že rakouská policie neštěstí vyšetřuje a vyslechla přeživší ze skupiny, kterou lavina zavalila.
11:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ruský dronový úder si v noci na neděli vyžádal dvě oběti, uvedl Zelenskyj

Ruský dronový úder na Ukrajinu v noci na neděli zabil dva lidi a desítky dalších kvůli němu utrpěly zranění, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dříve v neděli informoval starosta Charkova Ihor Terechov o zabité dvacetileté ženě a několika zraněných. Další čtyři lidé utrpěli zranění při ruských útocích v Sumské oblasti. Poškozeno bylo přinejmenším patnáct obytných budov.
před 4 hhodinami

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Při protestech v Íránu zemřelo nejméně pět tisíc lidí, píše Reuters

Při protivládních protestech v Íránu, které začaly koncem prosince, zemřelo nejméně pět tisíc lidí včetně asi pěti set členů bezpečnostních složek, píše agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného íránského činitele. Lidskoprávní organizace tento týden uváděly nejméně 3400 obětí. Podle svědků se na zabíjení odpůrců režimu podílely kromě íránských revolučních gard i milice z Iráku, Afghánistánu či Pákistánu.
11:29Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...