Generál Šedivý: Rusové zatím nesplnili své cíle, rozhodnou příští dny

Nahrávám video

Rusové se nedostali do pozic, které chtěli, a nesplnili své cíle, zejména pak obsazení Kyjeva. Je však zřejmé, že nyní budou používat mnohem brutálnější způsoby boje a klíčový bude následující den a noc. Na ČT24 to prohlásil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR (GŠ AČR) Jiří Šedivý. Vyjádřoval se i k neochotě Běloruska zapojit se do války - po tomto dopoledním rozhovoru se ale v ukrajinských médiích objevily zprávy, že běloruská vojska vstoupila do Černihivské oblasti Ukrajiny.

„Lukašenko podobně jako Putin nečekal, že odpor mezinárodního společenství bude tak intenzivní,“ říká Šedivý s tím, že běloruský vůdce Alexandr Lukašenko je člověk, který zradí kdekoho a záleží na jeho hodnocení situace a případné výhody a nevýhody jeho spojení s Vladimirem Putinem.

„Pod tlakem mezinárodního společenství deklaruje, že se neúčastní, ale já bych tomu nepřikládal velkou váhu. Může se stát, že pod tlakem Putina svá vojska k dispozici nakonec dá,“ dodává bývalý náčelník GŠ AČR.

Zmínil také, že rozhodnou následující dny. Hlavní bojový celek, který útočí na Kyjev, již podle něj nyní vyčerpal možnosti. „Ale jakmile doplní ty vyčerpané sledy, které jsou už z velké části demoralizované, tak provedou útok, a mohli by dokončit obklíčení Kyjeva,“ komentuje Šedivý.

Uvedl rovněž, že je zřejmé, že do akce se nyní zapojí dělostřelectvo, raketomety či tankové svazky. „Budou střílet bez jakéhokoliv rozmyslu.“

U Kyjeva se nyní nachází i čečenské jednotky Ramzana Kadyrova. „To jsou de facto islámští vrazi, kteří jsou připraveni, a dokonce byly záběry v televizi, jak se na tu válku těší,“ dodává Šedivý, podle něhož přijdou další speciální jednotky, které by měly provést hlavní úder k prezidentskému paláci a dobýt prostor, kde se pohybuje prezident Zelenskyj.

Následující den a noc rozhodnou

Nyní podle Šedivého bude zásadní boj proti tankům a obrněným cílům a také to, jak se Ukrajincům podaří ubránit se i proti vzdušným útokům.

Šedivý uvedl, že při prostém počítání poměru sil je jasné, že Ukrajina bude mít velký problém útok odrazit a vytvořit situaci, kdy svoje území ubrání. „Je vidět, že Rusové mají výraznou převahu. Uvidíme, kdy se podaří dozbrojit část ukrajinské armády, která bude bojovat proti tankům a letadlům,“ komentuje s tím, že když se to podaří, budou mít Ukrajinci velkou šanci alespoň donutit ruskou armádu jednat.

Podle množství přesouvání tanků však budou mít podle generála Šedivého Ukrajinci velký problém válku čestně ukončit.

Rusko má podle některých serverů na Ukrajině 75 procent vojenských sil. „Musí nasazovat druhé sledy, protože jižní a pravděpodobně západní okruh se už vyčerpal,“ vysvětluje Šedivý.

Rusové však měli v minulých dnech logistické a zásobovací problémy či problémy s pohonnými hmotami. „Je to takový šlendrián ruského plánování. Nepočítali s tím, že by mohl být poměrně velký odpor ukrajinských obránců,“ komentuje Šedivý, podle něhož je plánování a informace samotným vojákům ruská slabina.

„My jsme to evidovali v době, kdy bojovali o Afghánistán, protože nevěděli, že jedou do Afghánistánu a že tam budou bojovat proti mudžahedínům,“ dodává. Rusové podle něj do poslední chvíle vojákům neříkají pravdu. „O tom svědčí nízký morál některých vojáků, a ti, když byli zajati, tak říkali, že vůbec nevěděli, že už skončilo cvičení, že je válka,“ vysvětluje bývalý náčelník GŠ AČR. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Prezidentský kandidát v Peru musí k soudu kvůli financování kampaně

Peruánská justice nařídila postavit před soud levicového prezidentského kandidáta Roberta Sáncheze. Čelí obvinění, že volební komisi poskytl nepravdivé informace o finančních příspěvcích své strany v letech 2018 až 2020, informuje agentura AFP.
před 4 mminutami

Při izraelském útoku zemřelo několik libanonských vojáků

Několik libanonských vojáků, včetně jednoho důstojníka, zahynulo při izraelském úderu na vojenské vozidlo na jihu Libanonu. Podle agentury Reuters to oznámila libanonská armáda. Jeruzalém se k incidentu zatím nevyjádřil. Libanonská armáda se historicky nezapojuje do střetů mezi židovským státem a teroristickým hnutím Hizballáh.
10:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Armáda USA sestřelila íránské drony a udeřila na radarová stanoviště

Americká armáda sestřelila čtyři íránské drony vyslané směrem k Hormuzskému průlivu a zachytila několik íránských balistických střel namířených na Kuvajt a Bahrajn. Zaútočila rovněž na radarová stanoviště v Íránu. Oznámilo to v noci na sobotu velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM).
01:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelská armáda při střelbě na Západním břehu zabila kojence

Izraelští vojáci v sobotu zahájili palbu na osobní automobil v Hebronu na okupovaném Západním břehu Jordánu a zabili při tom sedmiměsíční dítě a způsobili lehká zranění jeho rodičům. Oznámilo to palestinské ministerstvo zdravotnictví. Izraelská armáda podle serveru The Times of Israel incident potvrdila a vyjádřila nad ním „hlubokou lítost“.
08:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Do Kodaně, Bruselu i k Jadranu. Přímých vlakových spojů přibývá

Zájem o mezinárodní železniční dopravu z Česka do zahraničí roste. Přibývá spoluprací mezi jednotlivými dopravci napříč Evropou a novinky přímých spojů rozšiřují dosavadní nabídku. Zájemci se z tuzemska přímými vlaky dostanou třeba do všech sousedních států, Dánska, Belgie, Nizozemska nebo Chorvatska.
před 3 hhodinami

VideoKvůli krizi Hormuzu přivolává pozornost Malacký průliv

Přetrvávající krize v Hormuzském průlivu vyvolává obavy o další významnou obchodní tepnu mezi Asií, Evropou a Blízkým východem – Malacký průliv. Je to nejkratší námořní spojení mezi Indickým a Tichým ocenánem a prochází jím čtvrtina veškerého námořního obchodu a pětačtyřicet procent ropy přepravované po moři. Pro východní Asii je hlavní trasou pro dovoz energií, opačným směrem proudí zboží na evropské a jiné světové trhy. Znepokojení vyvolává nedávný výrok indonéského ministra, který naznačil možnost poplatků.
před 5 hhodinami

Rusko zařadilo na seznam extremistů i českou pobočku organizace Memorial

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na svůj seznam extremistických organizací hnutí na ochranu lidských práv Memorial včetně jeho české pobočky. Informovala o tom v pátek ruská státní tisková agentura TASS. Sdružení, které je nositelem Nobelovy ceny míru, uvedlo, že tím nabyl právní moci dubnový verdikt ruského nejvyššího soudu, který hnutí označil za extremistické a zakázal jeho působení v zemi.
před 12 hhodinami

Trumpova vláda nezákonně zastavila zpracování žádostí migrantů, rozhodl soudce

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa loni nezákonně zastavila zpracování žádostí o azyl, o pracovní povolení, povolení k trvalému pobytu a o občanství, které podali migranti z 39 zemí, na něž Washington uvalil cestovní omezení. V neprospěch opatření cílících na migranty z afrických, asijských, latinskoamerických a blízkovýchodních zemí v pátek rozhodl federální soudce, píše agentura Reuters.
před 13 hhodinami
Načítání...