SPOLU i ANO odmítají, že by v Praze vznikala opoziční smlouva. Podle Nachera bude podpora rady krátkodobá

29 minut
Události, komentáře: ANO nabízí toleranci radních do února
Zdroj: ČT24

Uskupení SPOLU chce v Praze sestavit menšinovou radu a ANO již dalo najevo, že její vznik podpoří. K takovému výsledku dospělo více než dvouměsíční vyjednávání stran, které by kopírovaly vládní koalici. Lídr Pirátů a dosavadní primátor Zdeněk Hřib považuje za nepřijatelné nabídky koalice, v níž by měla SPOLU většinu i post primátora, a tvrdí, že druhá strana neučinila žádný ústupek. Naopak zastupitel SPOLU Jiří Pospíšil (TOP 09) míní, že cílem Pirátů bylo od začátku skončit v opozici. O vývoji pražského vyjednávání debatovali Pospíšil, Hřib a také zastupitel za ANO Patrik Nacher v Událostech, komentářích.

Od chvíle, kdy bylo jasné, jak dopadly komunální volby v Praze, hovořili politici vítězné koalice SPOLU (zastřešující ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) o ambici vytvořit ve městě koalici o shodném stranickém složení, jako má vláda – tedy SPOLU, Piráti a STAN. Taková koalice by měla docela pohodlnou většinu v zastupitelstvu, ale za více než šest týdnů se strany nedohodly. Nyní lídr SPOLU Bohuslav Svoboda (ODS) oznámil, že se pokusí sestavit menšinovou radu. Podpoří ji zřejmě ANO, které má se SPOLU těsnou většinu v zastupitelstvu.

Obě strany odmítají, že by bylo možné hovořit o opoziční smlouvě. „Není to opoziční smlouva. Je to menšinová rada. Pan Hřib ji může podpořit,“ prohlásil Jiří Pospíšil. Patrik Nacher několikrát opakoval, že podporu Svobodovy menšinové rady svým hnutím nepovažuje za paralelu opoziční smlouvy, tedy konceptu, kdy na přelomu století umožňovala Klausova ODS vznik a existenci jednobarevné menšinové vlády ČSSD. Za hlavní rozdíl považuje to, že SPOLU a ANO jsou si programově blíže.

Zároveň odmítl, že by se ANO chystalo pokračovat v podpoře i po únoru příštího roku. Momentálně totiž hovoří o tom, že existenci menšinové rady umožní pouze do února. „Posunuli jsme to do konce února, aby tam byl nějaký časový prostor. Potřebujete dva měsíce, aby někdo vládl, někdo schválil rozpočet, někdo jednal s městskými částmi, někdo řešil energetickou krizi a ještě někdo vyjednával,“ shrnul Nacher.

Dodal, že za podporu bude ANO chtít, aby se rada věnovala některým tématům, konkrétně jmenoval energetickou krizi a také kapacitu středních škol.

Ačkoli Jiří Pospíšil rovněž vnímá menšinovou radu jako krátkodobou záležitost – měla by podle něj vzniknout hlavně proto, aby ve vedení města skončili někteří lidé, kteří v září již ani nekandidovali do zastupitelstva, a poskytnout čas pro další vyjednávání – Zdeněk Hřib odmítl, že by ji podpořil. Schéma, kdy ANO podporuje menšinovou radu SPOLU, za paralelu opoziční smlouvy považuje.

„Nebudeme podporovat tuto variaci na opoziční smlouvu. Je to z mého pohledu jednoznačný podvod na voliče z obou stran,“ řekl.

Že by byla i jeho vina, že dosavadní koaliční vyjednávání selhalo, Hřib odmítl. Za zásadní považuje, že SPOLU chtělo mít většinu v radě i post primátora. To podle něj neodpovídá výsledku voleb. „Kdyby měli 40 procent, jak si to kdysi nakreslili, tak by to smysl dávalo,“ řekl. Míní, že Piráti udělali při vyjednávání několik ústupků, naopak SPOLU podle něj neustoupila v ničem.

To odmítl Jiří Pospíšil, podle něj podle požadavku Pirátů upustil od ambice usednout v radě trestně stíhaný zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL) a koalice také nabízela Pirátům posty v radě, o které stáli. Podle Pospíšila by dostali čtyři gesce, které považuje za silové. Naopak podle Hřiba by byla náplň těchto gescí vyprázdněná. „Nabídka byla de facto vytunelovaná ze strany ODS. Ti navrhli zřízení umělé funkce radního pro investice, který nikdy dřív nebyl. Byla to trafika vytvořená pro kohosi z ODS. Jde o to, že radní o dopravu by pak měl na starost úklid chodníků, a ne investice do metra nebo tramvajový okruh,“ upozornil.

Pospíšil se domnívá, že by Piráti měli projevit velkorysost. Míní, že velkorysý byl sám, když při sestavování předchozí koalice, kde figuroval jako lídr tehdejšího uskupení Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) přenechal post primátora Pirátům a nechtěl ho sám, i když měli shodný počet zastupitelů.

Nynější rétorika pražských politiků ovšem naznačuje, že po dalších třech měsících by mohla být situace podobná jako nyní – tedy bez jakékoli dohody. Zdeněk Hřib odmítl, že by se postoj Pirátů změnil. „Jsme otevřeni dalším jednáním. Ale nabídka by musela odpovídat výsledku voleb,“ prohlásil.

Podle Jiřího Pospíšila není ambicí SPOLU vládnout dlouhodobě s podporou ANO. „Doufám, že k takové situaci nedojde a že některá z demokratických stran zavnímá zodpovědnost za Prahu a bude ochotna se domluvit,“ uvedl. Hřiba obvinil, že se „celou dobu nechtěl domluvit“. „Těší se do opozice, jak nás bude tepat,“ dodal.

O dlouhodobou podporu menšinové rady ale nemá podle Patrika Nachera zájem ani ANO.  „Určitě to nebude trvalé,“ ujistil. Domnívá se, že „v komunální politice více než v celostátní nedávají menšinové koalice smysl“. Zároveň se domnívá, že se v Praze více než kde jinde zrcadlí v politickém vyjednávání vysoká politika, kde je ANO v opozici a vůči vládě SPOLU, Pirátů a STAN se tvrdě vymezuje. „Kdyby to nebyla Praha, bylo to jiné město nebo městská část, už by ta koalice byla,“ poznamenal.

ANO skončilo v zářijových volbách druhé se čtrnácti mandáty. Vítězné SPOLU jich má devatenáct, třetí Piráti třináct a pátí STAN pět. V zastupitelstvu jsou ještě Praha sobě s jedenácti mandáty a SPD se třemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Provoz metra mezi Holešovicemi a stanicí Pražského povstání tři hodiny stál

Souprava pražského metra ve stanici Hlavní nádraží srazila ve středu večer člověka, který na místě zemřel. Kvůli nehodě se zastavil provoz metra na lince C mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Pražského povstání, vyplývá z informací pražské zdravotnické záchranné služby a Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Podle webu podniku byl provoz obnoven ve 20:50.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Soud uložil Březinovi čtrnáctiletý trest v lihové kauze

V lihové kauze celníků uložil ve středu zlínský krajský soud Radku Březinovi souhrnný trest čtrnáct let vězení a propadnutí celého majetku. Podstatnou část trestu vězení si odpykal už dříve v hlavní větvi lihové kauzy, v níž soudy organizátorovi obchodů s nezdaněným lihem v minulosti uložily trest třinácti let. Z něj si před nedávným podmíněným propuštěním odpykal dvanáct let a sedm měsíců.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Část peněz ze sbírky na pomoc obyvatelům Stebna po bouři propadla kraji

Před čtyřmi lety se obcí Stebno na Lounsku přehnala ničivá bouře, která místním způsobila škody za desítky milionů korun. Na pomoc zasaženým zřídila obec veřejnou sbírku, vybralo se 21 milionů. Peníze z ní ale nedokázala utratit, část tak propadla Ústeckému kraji. Některým místním by přitom peníze pomohly – své domy totiž stále dávají dohromady.
před 4 hhodinami

Vltava má málo vody, uzavírá se plavební komora Kořensko

Sucho postupující Českem je vidět už na nádrži Orlík, kde výrazně klesá hladina několik dní v řadě – od pondělí o půl metru. Uzavírá se tak plavební komora Kořensko u Týna nad Vltavou. Vodohospodáři už totiž nemůžou garantovat bezpečnou hloubku pro všechny lodě.
před 4 hhodinami

Soud zamítl žalobu společnosti EDF, která napadla tendr na dostavbu Dukovan

Krajský soud v Brně zamítl žalobu francouzské společnosti EDF proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o tendru na stavbu nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany. ÚOHS zamítl námitky společnosti EDF na postup ve veřejné soutěži. Strany mohou rozsudek napadnout kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Před čtyřmi lety jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo

Přírodní katastrofa na jihu Moravy před čtyřmi lety vzala životy šesti lidem a zničila zhruba 1600 budov. Většina je již opravená, ale dělníci stále pracují například na hodonínském domovu pro seniory. Stavba je nyní bezpečnější. Přibude také fotovoltaická elektrárna, takže provoz bude úspornější. V dalších zasažených obcích vrcholí opravy, například Moravská Nová Ves dokončuje knihovnu.
24. 6. 2025

Řidič kamionu na Olomoucku rozdal zdarma náklad, pak v afektu zničil samoobsluhu

Olomoučtí policisté v sobotu v podvečer zadrželi sedmačtyřicetiletého muže, který zřejmě v opilosti zdemoloval prodejnu smíšeného zboží v Pňovicích. Kromě zboží a vybavení samoobsluhy poničil také tři venku zaparkovaná auta. Zastavila ho až přivolaná policejní hlídka. Škoda dosahuje více než půl milionu korun.
24. 6. 2025

Reportéři ČT: Na liberecké radnici se prý rozrostl „ucelený systém korupce“

Vyostřená zastupitelstva a hádky o to, kdo co vlastně zavinil a kdo by za to měl nést zodpovědnost. Tak to v poslední době občas vypadá na liberecké radnici. Policie pokračuje ve vyšetřování případu, v rámci kterého politici údajně ovlivňovali rozhodování ve prospěch některých firem. Loni musel ve funkci skončit náměstek primátora za ODS. Nedávno policie obvinila dalšího náměstka primátora zvoleného za ANO. A také musel skončit. Pro Reportéry ČT točil Petr Vodseďálek.
24. 6. 2025
Načítání...