TÉMA

Podpora

Ukrajinská protivzdušná obrana je účinná, ale nákladná. Kyjev vyvíjí nové systémy

Ukrajinská protivzdušná obrana je rozmanitá, skládá se ze souboru staré a nové techniky od různých výrobců. Ačkoliv je účinná, představuje logistickou noční můru. Je nesmírně nákladné a náročné školit posádky na odlišné typy systémů, zajišťovat servis a dodávky munice. Kyjev i jeho zahraniční spojenci rychle vyvíjejí nové zbraňové systémy, pokračování podpory pro napadenou zemi oznámil i prezident USA Donald Trump. I přes opakované oznámení o omezení dodávek Kyjevu šéf Bílého domu naznačil, že Ukrajina dostane další obranné systémy Patriot.
včera v 06:30|

Evropa je příliš slabá, aby prosadila vlastní cíle na Ukrajině, míní Landovský

Americký prezident Donald Trump začíná chápat, že šance na rychlé uzavření míru v rusko-ukrajinské válce je pryč. Postupně si uvědomuje, že Moskva za všech okolností sleduje svůj zájem, jehož součástí je zlomení ukrajinského odporu a vybudování sféry vlivu v Evropě, přiblížil bývalý velvyslanec Česka při Severoatlantické alianci Jakub Landovský. Podle něj se Rusové mohou opřít o Čínu a věří, že mohou konflikt vyhrát. Američané se přitom snaží Moskvu od Pekingu odpoutat. Landovský upozornil, že Evropa je příliš slabá a rozdělená, aby prosadila vlastní cíle na Ukrajině. „Ocitáme se ve světě nevybíravé reálpolitiky, ve které se budeme muset zorientovat,“ dodal. Rozhovor s ním vedla moderátorka Tereza Řezníčková.
8. 7. 2025|

Evropa už předběhla USA ve vojenské pomoci Ukrajině. Ne vše ale umí nahradit

Americký ministr obrany Pete Hegseth dal nedávno najevo, že Washington hodlá v rozpočtu na příští rok snížit vojenskou pomoc Ruskem napadené Ukrajině. Podrobnosti o rozsahu plánovaných škrtů neuvedl. Pentagon už ale pozastavil slíbené dodávky některých zbraní včetně střel do systému protivzdušné obrany Patriot. Podle expertů by Evropa i domácí ukrajinská výroba sice mohly případný americký výpadek do určité míry kompenzovat, americké zdroje jsou ale nyní nenahraditelné, pokud jde o protivzdušnou obranu a zpravodajské informace.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025|

NERV doporučuje vládě přesněji cílit podporu pro znevýhodněné regiony

Národní ekonomická rada vlády (NERV) doporučila kabinetu, aby přesněji cílil podporu znevýhodněným regionům. Vláda by zároveň měla motivovat obce i kraje pomocí rozdělení daní k podpoře investic. Po závěrečném jednání NERV v tomto volebním období to novinářům řekl koordinátor rady David Havlíček. Zároveň upozornil, že opatření jsou nadčasová a čerpat z nich může i kabinet, který vzejde z říjnových voleb.
1. 7. 2025|

„Všechno bylo převrácené naruby.“ Lidé se stále potýkají s následky loňských povodní

Domácnosti zasažené loňskými zářijovými povodněmi se dodnes vypořádávají s jejich následky. Některé domy je možné opravit, mnohé rodiny však musely svůj domov opustit. Pro řešení situace mohou využít program podpory na obnovu majetku po povodních Živel 3. Ministerstvo pro místní rozvoj eviduje více než tisícovku žádostí, necelým čtyřem stovkám již vyhovělo. Některým rodinám pomohly také neziskové organizace.
1. 7. 2025|

SPOLU si v modelu Kantaru udrželo podporu, bitcoinové kauze navzdory

Podle červnového volebního modelu agentury Kantar CZ by první místo obsadilo hnutí ANO s 33,5 procenta. Oproti květnu si o jeden bod pohoršilo. Druhé místo model přisoudil koalici SPOLU, která uhájila květnový zisk 21 procent. Sběr dat probíhal po vypuknutí bitcoinové aféry a po rezignaci Pavla Blažka na funkci ministra spravedlnosti. Významnější odklon od SPOLU je patrný jen při pohledu na potenciál, kde si koalice pohoršila zhruba o tři až čtyři body.
28. 6. 2025Aktualizováno28. 6. 2025|

Festival Naproti zviditelňuje téma homesharingu

Benefiční festival Naproti ve středočeských Nučicích propojuje kulturu s tématem takzvaného homesharingu, tedy sdílení péče a podpory rodin dětí s mentálním či kombinovaným handicapem. Cílem je problematiku zviditelnit a dát veřejnosti možnost pomoci těm, kteří to potřebují. Festival se letos koná potřetí.
14. 6. 2025|

Čína tichou podporou hútíů zesílila zástupnou válku s USA

Z Jemenu se stává nová fronta v geopolitické zástupné válce mezi USA a Čínou. Ta podporuje tamní teroristy útočící na lodě v Rudém moři, píše web The New Arab. Podle USA jim firma s vazbami na čínskou armádu poskytuje satelitní snímky. Hútíové navíc údajně uzavřeli tichou dohodu s Pekingem ohledně neútočení na jeho plavidla. Čína napojení na jemenské islamisty popírá.
14. 6. 2025|

V novém řádu světa musíme mít silný hlas, říká šéfka Evropské investiční banky

V současnosti se tvoří nové světové uspořádání a je potřeba, aby se na jeho vzniku podílel silný evropský hlas, míní ekonomka a ředitelka Evropské investiční banky Nadia Calviñová. Do funkce nastoupila v lednu 2025 a mezi jejími prioritami byla podpora evropské obrany, do které zahrnuje i investice do kritické infrastruktury nebo do ubytování. Barbora Maxová vedla s Calviñovou rozhovor na bezpečnostní konferenci Globsec.
13. 6. 2025|

WSJ: Trump tlačí na zmírnění návrhu „zdrcujících“ protiruských sankcí

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa tlačí na republikánského senátora Lindseyho Grahama, aby výrazně zmírnil svůj návrh zákona o protiruských sankcích. Píše to web listu The Wall Street Journal (WSJ). Graham o své předloze, jejíž součástí jsou pětisetprocentní cla, mluví jako o „zdrcující“. Bílý dům se snaží napravit vztahy s Moskvou, místo aby ji trestal za pokračující invazi na Ukrajinu, píše WSJ.
9. 6. 2025|

Učitelů je nedostatek a má být hůř. Jak trend zvrátit, řešili účastníci debaty

České školy čelí dalšímu zhoršení nedostatku kvalifikovaných učitelů. O tom, jak trend zvrátit, co by se mělo zlepšit či co už Česko pro zatraktivnění oboru dělá, diskutovali účastníci z řad odborné veřejnosti na debatě s názvem Kdo bude učit naše děti aneb inventura sboroven, kterou pořádala iniciativa Začni učit! Diskutující se shodli, že společnost vnímá učitelství jako vážené povolání, ale nikoliv příliš atraktivní. V této rychle se měnící době jsou navíc na učitele kladeny vysoké nároky.
5. 6. 2025|

Vučić přitvrzuje proti univerzitám, ty mluví o „existenční hrozbě“

Srbská vláda zákonem omezila množství času, které mohou univerzitní profesoři věnovat výzkumu, čímž je připravila o značnou část příjmů a podkopává tak i jejich budoucí kariérní vyhlídky. Krok vnímají jako odplatu za svou podporu rozsáhlých protivládních protestů, do jejichž čela se postavily právě univerzity, a zejména studenti, píše server Balkan Insight.
22. 5. 2025|

Příjmy státu od ukrajinských uprchlíků stále rostou

V rámci pomoci Ukrajincům pokračuje růst příjmů a klesají výdaje, vyplývá z dat ministerstva práce a sociálních věcí. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří v Česku pracují, zaplatili na odvodech 6,9 miliardy korun. Stát na jejich humanitární dávky, ubytování, zdravotní péči, vzdělávání a další podporu vydal 3,8 miliardy korun. Počet pracovníků se zvyšuje, příjemců dávek naopak ubývá, řekl šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
21. 5. 2025|

Extrémně vyrovnané rumunské volby může vyhrát krajně pravicový Simion

Rumuni v neděli rozhodnou o nové hlavě státu. Ve druhém kole budou vybírat mezi krajně pravicovým Georgem Simionem a centristou Nicušorem Danem. Analytici píší o nejdůležitějších rumunských volbách od pádu komunismu a varují, že Simionovo vítězství může přivést Bukurešť do izolace, ohrozit demokracii a soukromé investice v zemi a destabilizovat východní křídlo NATO. Průzkumy ukazují buď na naprosto vyrovnaný souboj, nebo favorizují právě Simiona.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025|

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
13. 5. 2025|

Novela má podpořit rodinné farmy, ANO protestuje

Usnadnit předávání rodinných farem mezi generacemi či jim ulehčit od složité administrativy. Novela zákona o zemědělství má podle navrhovatelů podpořit hlavně menší sedláky, kteří hospodaří na vlastní půdě už několik pokolení. Navíc by nově zpřesnila podstatu malé rodinné farmy – tedy jak velká je a kdo ji vlastní. Opoziční ANO ale návrh kritizuje jako znevýhodňující větší hospodářství.
8. 5. 2025|

Za nízkými mzdami stojí i dotační ekonomika, míní prezidentka Asociace personalistů

Dvě třetiny lidí v Česku nejsou spokojené s tím, kolik peněz vydělávají. Prezidentka Asociace personalistů a generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová se domnívá, že za nízkými mzdami stojí mimo jiné i dotační ekonomika. Podle ní je v tuzemsku také nejnižší fluktuace zaměstnanců v celé Evropě, uvedla v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
1. 5. 2025|

Začaly Dny dobrovolnictví, lze si vybrat ze tří set aktivit

Začaly Dny dobrovolnictví. V Česku se k němu hlásí pětina obyvatel. Do neděle si lidé, kteří o dobrovolné pomoci uvažují, mohou vybrat zhruba ze tří set aktivit. Mezi nimi je například úprava veřejného prostranství nebo práce s dětmi či seniory. Organizace ale kromě nárazové pomoci potřebují zejména tu dlouhodobou. V Praze si v úterý zájemci mohli zkusit třeba speciální oblek simulující obtíže, s jakými se pohybuje starý člověk.
22. 4. 2025|

„Vzdorujme tyranii.“ V USA demonstrovaly tisíce odpůrců Trumpa

Tisíce kritiků prezidenta Donalda Trumpa v sobotu napříč Spojenými státy vyšly do ulic, aby vyjádřily nespokojenost s vládou, která podle nich ohrožuje demokracii. Lidé odmítli masové deportace, rozpočtové škrty, nátlak na univerzity, média i právníky, ale i přístup k válce v Gaze, píše Deutsche Welle (DW). Protesty se konaly na Manhattanu, před Bílým domem či v Massachusetts.
20. 4. 2025Aktualizováno20. 4. 2025|

Výborný s Balaštíkovou se přeli o příčiny zdražování vajec

V Česku podražila vejce nejvýrazněji z celé EU, oproti loňsku o více než čtyřicet procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za tím stojí nákazová situace v Evropě, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) považuje za hlavní faktor náklady na energie. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by cena vajec mohla po Velikonocích klesnout, uvedla v pořadu 90' ČT24 moderovaném Klárou Radilovou.
17. 4. 2025|

Ukrajina v médiích a charitě už dávno netáhne, myslí si válečný fotograf

Tři roky plnohodnotné ruské invaze na Ukrajině se podepisují nejen na náladě vojáků, ale i české společnosti, míní válečný fotograf na volné noze Stanislav Krupař, který dění v napadené zemi dokumentuje od anexe Krymu v roce 2014. Lidé jsou podle něj z informací o bojích unavení a mají pocit, že je to nezajímá, na což reagují i redakce. „Zní to cynicky, ale Ukrajina v médiích a v charitativních organizacích už dávno netáhne,“ shledal v Interview ČT24.
6. 4. 2025|

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
5. 4. 2025|

Rubio ujistil, že USA jsou součástí NATO a chtějí Alianci silnější

Spojené státy jsou součástí NATO a přejí si Severoatlantickou alianci silnější, řekl ministr zahraničí USA Marco Rubio v Bruselu, kde se koná dvoudenní jednání šéfů diplomacií NATO. Členské země, včetně USA, by podle něj měly své obranné výdaje zvýšit na úroveň pěti procent svého hrubého domácího produktu, také vzhledem k současným bezpečnostním výzvám. Čtvrteční a páteční schůzka je prvním aliančním jednáním, kterého se Rubio jako nový americký ministr zahraničí účastní.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025|

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
2. 4. 2025|
Načítání...