ODS, STAN a Piráti se dohodli na koalici v Plzeňském kraji. Hejtmankou má být Mauritzová

V Plzeňském kraji bude vládnout koalice ODS s TOP 09, STAN a Pirátů. Strany dokončily povolební vyjednávání, ve středu podepíší koaliční smlouvu. Dohodly se již i na rozdělení křesel mezi jednotlivými stranami a na tom, že hejtmankou bude lídryně ODS Ilona Mauritzová.

Ve dvanáctém z třinácti krajů, kde se letos volilo, je jasno o budoucí vládě. V Plzeňském kraji po dlouhém vyjednávání vznikne koalice tří kandidujících subjektů, které ovšem zastřešují hned šest stran či politických hnutí – společně kandidovaly v Plzeňském kraji ODS a TOP 09, společnou kandidátku měli také STAN, Zelení a hnutí Pro Plzeň, samostatně šli do voleb Piráti.

Tato koalice bude mít v zastupitelstvu 25 mandátů ze 45, dohodu zpečetí koaliční smlouva, kterou strany podepíší ve středu. Co v ní bude, již je jasné. „Personálie už jsou definitivní,“ uvedl lídr STAN Josef Bernard.

Hejtmankou se stane poslankyně a bývalá rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová (ODS), která do voleb vedla společnou kandidátku své strany a TOP 09. Jejím prvním náměstkem bude bývalý hejtman Josef Bernard (nestr.), který byl lídrem kandidátky STAN, Zelených a Pro Plzeň. Další tři posty náměstků připadnou jednotlivým koaličním uskupením. ODS a TOP 09 budou mít v devítičlenné radě celkem pět křesel, STAN i Piráti po dvou.

V opozici skončí ANO, které volby s těsným náskokem na ODS a TOP 09 vyhrálo, SPD, ČSSD a KSČM. Pro ANO znamená výsledek jednání v Plzeňském kraji, že v devátém z dvanácti krajů, kde již je jasno, nebude mít hejtmana ani zastoupení v radě. Vládní hnutí reprezentují pouze Ivo Vondrák, který obhájil hejtmanské křeslo v Moravskoslezském kraji, Radim Holiš, který dovedl ANO k vítězství nad lidovci ve Zlínském kraji, a Jan Schiller, který bez větších nesnází vyjednal koalici v Ústeckém kraji.

Plzeňský kraj je předposlední, kde je o složení budoucí rady jasno. Zbývá už jen Karlovarský kraj, kde vyjednávání několik týdnů vůbec nepostupovalo – vytvořily se dva bloky stran, z nichž ani jeden neměl většinu. Menší uskupení, která mohla rozhodnout, se rozhodla zůstat v opozici. O víkendu se ale rozpadl blok ANO, ODS a KDU-ČSL. Občanští demokraté a lidovci, kteří kandidovali společně, začali jednat se STAN, Piráty a Volbou pro kraj (VOK). ODS si ovšem řekla o post hejtmana, ačkoli ve volbách skončila podstatně hůře než STAN či Piráti. Starotové však nevyloučili, že jí vyhoví.

Pokud by koalice na půdorysu STAN, Pirátů, ODS a některých menších hnutí vznikla, znamenalo by to, že ani v nejmenším českém kraji nepřetaví ANO volební vítězství v účast na vedení regionu. ANO přitom v Karlovarském kraji zvítězilo s necelými 25 procenty hlasů docela jednoznačně, druzí STAN, kteří kandidovali společně s TOP 09, získali 15 procent hlasů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
před 25 mminutami

Lidé ve Starosedlském Hrádku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Starosedlském Hrádku na Příbramsku v sobotním referendu odmítli umístění větrných elektráren na území obce. Proti výstavbě se vyslovilo 71 hlasujících, jedenáct s ní naopak souhlasilo. Referenda se zúčastnilo 68,6 procenta voličů, je tak platné a jeho výsledky závazné, vyplývá z informací na webu obce.
před 1 hhodinou

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
před 17 hhodinami

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
včera v 08:00

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
včera v 07:00

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
16. 1. 2026
Načítání...